Volta a Catalunya 2019: etap 7. Formolo na zakończenie, Lopez króluje w Katalonii

Davide Formolo

Miguel Angel Lopez (Astana) wygrał 99. wyścig Volta a Catalunya. Na ostatnim etapie najlepszy okazał się Davide Formolo (Bora-hansgrohe). 

W Barcelonie po nerwowym etapie jako drugi finiszował Enric Mas (Deceuninck-Quick Step), zaś trzecie miejsce zajął Max Schachmann (Bora-hansgrohe). Na 11. pozycji uplasował się Rafał Majka (Bora-hansgrohe)

W klasyfikacji generalnej z kolei 25-letni "Superman" wyprzedził o 14 sekund Adama Yatesa (Mitchelton-Scott) i o 17 sekund Egana Bernala (Team Sky). Na siódmym miejscu rywalizację zakończył Majka, tracąc 2:27 do zwycięzcy.

Ostatni akt Wyścigu Dookoła Katalonii tradycyjnie prowadził do Barcelony, a po 88-kilometrowym odcinku dojazdowym kolarze walczyli na rundzie o długości 7,5 kilometra, na której wyrastała wspinaczka pod Montjuïc (2,2 km, 5,3%). Okrążenie pokonywane było w sumie osiem razy.

W ucieczkę zabrali się Carlos Verona (Movistar), James Knox (Deceuninck-Quick Step), Davide Formolo (Bora-hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Alexandr Riabushenko (UAE Team Emirates), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Danilo Wyss (Dimension Data), Patrick Bevin (CCC Team), Jesús Herrada (Cofidis), Fernando Barceló (Euskadi-Murias) i Nick van der Lijke (Roompot-Charles). Liczna grupa uzyskała maksymalnie czterominutową przewagę nad peletonem. Na szczycie pierwszego podjazdu pod Montjuïc, gdzie po najwięcej punktów sięgnął lider klasyfikacji górskiej, De Gendt, różnica zmalała do poziomu 1:30.

Ostry zjazd szybko sprawdził kilku zawodników - na jednym z zakrętów upadło kilkunastu kolarzy, m.in. ósmy w generalce Romain Bardet (AG2R La Mondiale), zamykający czołową dziesiątkę imprezy Marc Soler (Movistar Team) i Simon Geschke (obaj CCC Team), którzy zostali zmuszeni do wycofania się z rywalizacji. Z roweru spadł również Łukasz Owsian (CCC Team). Na czele tym czasem przyspieszył Formolo, zaś z grupy faworytów akcję rozpoczęli Ivan Sosa (Team Sky), Nairo Quintana (Movistar Team), Simon Yates (Mitchelton-Scott) oraz Michael Woods (EF Education First).

Na 30 kilometrów przed metą, gdy zawodnicy zakończyli czwarte okrążenie Formolo miał półtorej minuty przewagi nad grupą Quintany, która z kolei jechała około 15-20 sekund przed peletonem i skapitulowała nieco dalej. Kontratak wypuścili bracia Yates (obaj Mitchelton-Scott), biorąc ze sobą ze sobą Jamesa Knoxa (Deceuninck-Quick Step). Brytyjski tercet szybko odskoczył od peletonu i uzyskał dużą przewagę.

Dwie rundy przed metą druga grupka miała pół minuty przewagi nad peletonem, dzięki czemu Adam Yates awansował na pozycję wirtualnego lidera - przed startem Brytyjczyk tracił 14 sekund do pierwszego w "generalce" Miguela Angela Lopeza (Astana), który kręcił z tyłu. Chwilę później dotychczasowy wicelider pozostawił swoich towarzyszy i samotnie pomknął do przodu. Chwilowo zaatakował również Lopez, świadomy swojej sytuacji.

Formolo cały czas pewnie kręcił na czele - rozpoczynając ostatnie okrążenie jechał 45 sekund przed Yatesem, za którym zawiązał się pościg, w składzie którego znaleźli się pozostali faworyci imprezy.

Yates nieco zwolnił na ostatnim podjeździe, przez co Lopez ponownie awansował na prowizoryczne pierwsze miejsce. U podnóża ostatniej wspinaczki pod Montjuïc przyspieszył Alejandro Valverde (Movistar Team), do którego przyczepił się Egan Bernal (Team Sky). Kolumbijczyk ponowił atak chwilę później, stosunkowo szybko łapiąc Yatesa, ale faworyci połączyli się w jedną grupę. Dynamiczne ataki blisko szczytu Montjuic nic początkowo nie zdziałały, dopiero sukces odniósł ruch Enrica Masa (Deceuninck-Quick Step), który, nie będąc poważniejszym zagrożeniem w klasyfikacji generalnej, mógł spokojnie odjechać.

Formolo dojechał do mety na czele i odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Yates i Lopez przyjechali na metę razem, przez co triumfatorem imprezy w Katalonii został Kolumbijczyk z ekipy Astana.

Wyniki 7. etapu Volta a Catalunya 2019 (2.WT), Barcelona - Barcelona (143,1 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Davide FormoloBora-Hansgrohe3:19:41
2.Enric MasDeceuninck-QuickStep00:51
3.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe00:53
4.Dion SmithMitchelton-Scott00:55
5.Alejandro ValverdeMovistar Team
6.Egan BernalTeam Sky
7.Adam YatesMitchelton-Scott
8.Nairo QuintanaMovistar Team
9.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma
10.Michael WoodsEF Education First
11.Rafał MajkaBora-Hansgrohe
12.Thibaut PinotGroupama-FDJ
13.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
14.Guillaume MartinWanty-Gobert
15.Odd Christian EikingWanty-Gobert01:49
16.James KnoxDeceuninck-QuickStep
17.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
18.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits
19.Bjorg LambrechtLotto Soudal
20.Maurits LammertinkRoompot-Charles
21.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ02:25
22.Fabien DoubeyWanty-Gobert
23.Giulio CicconeTrek-Segafredo
24.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits
25.Michael MatthewsTeam Sunweb
26.François BidardAG2R La Mondiale
27.Esteban ChavesMitchelton-Scott
28.Fernando Barcelo AragonEuskadi Basque Country-Murias
29.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
30.Patrick BevinCCC Team
31.Sebastian HenaoTeam Sky
32.Joe DombrowskiEF Education First
33.Pavel SivakovTeam Sky
34.Thomas DegandWanty-Gobert
35.Marco MinnaardWanty-Gobert
36.Simon YatesMitchelton-Scott
37.Nathan BrownEF Education First
38.Petr VakocDeceuninck-QuickStep
39.Anthony DelaplaceArkéa Samsic
40.Ben GastauerAG2R La Mondiale
41.Tanel KangertEF Education First
42.Andrey AmadorMovistar Team
43.Amael MoinardArkéa Samsic
44.Pello BilbaoAstana Pro Team02:56
45.Andrey ZeitsAstana Pro Team04:22
46.Jan BakelantsTeam Sunweb05:06
47.Jesus HerradaCofidis, Solutions Credits05:57
48.Nick van der LijkeRoompot-Charles06:38
49.Aleksandr RiabushenkoUAE Team Emirates
50.Oscar RiesebeekRoompot-Charles
51.Thomas De GendtLotto Soudal
52.Mikel Iturria SegurolaEuskadi Basque Country-Murias
53.Niklas EgTrek-Segafredo
54.Peter StetinaTrek-Segafredo
55.Imanol ErvitiMovistar Team
56.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
57.Mikel Bizkarra EtxegibelEuskadi Basque Country-Murias
58.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
59.Danilo WyssDimension Data
60.Carlos VeronaMovistar Team
61.Ricardo VilelaBurgos-BH
62.Pieter WeeningRoompot-Charles
63.Jelle VanendertLotto Soudal
64.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
65.Riccardo ZoidlCCC Team
66.Kevin LedanoisArkéa Samsic
67.Davide VillellaAstana Pro Team
68.Laurens ten DamCCC Team
69.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
70.Gregor MühlbergerBora-Hansgrohe
71.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
72.Damiano CarusoBahrain-Merida
73.Grega BoleBahrain-Merida
74.Jonnathan NarvaezTeam Sky
75.Ivan SosaTeam Sky
76.Lennard KämnaTeam Sunweb
77.Rob PowerTeam Sunweb
78.Mathias De WitteRoompot-Charles10:07
79.Antoine DuchesneGroupama-FDJ12:07
80.Brice FeilluArkéa Samsic
81.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
82.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team
83.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
84.Daniel Navarro GarciaKatusha-Alpecin
85.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
86.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates
87.Sander ArmeeLotto Soudal
88.Sergio Samitier SamitierEuskadi Basque Country-Murias
89.Richie PorteTrek-Segafredo
90.Simone PetilliUAE Team Emirates
91.Antonio NibaliBahrain-Merida
92.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
93.Rory SutherlandUAE Team Emirates12:21
94.Chris FroomeTeam Sky
95.Andrea GarosioBahrain-Merida
96.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data
97.Daniel MartinUAE Team Emirates
98.Edward RavasiUAE Team Emirates
99.Richard CarapazMovistar Team
100.Merhawi KudusAstana Pro Team
DNF.Thomas De GendtLotto Soudal
DNF.Mikel Iturria SegurolaEuskadi Basque Country-Murias
DNF.Niklas EgTrek-Segafredo
DNF.Peter StetinaTrek-Segafredo
DNF.Imanol ErvitiMovistar Team
DNF.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
DNF.Mikel Bizkarra EtxegibelEuskadi Basque Country-Murias
DNF.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
DNF.Danilo WyssDimension Data
DNF.Carlos VeronaMovistar Team
DNF.Ricardo VilelaBurgos-BH
DNF.Pieter WeeningRoompot-Charles
DNF.Jelle VanendertLotto Soudal
DNF.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
DNF.Riccardo ZoidlCCC Team
DNF.Kevin LedanoisArkéa Samsic
DNF.Davide VillellaAstana Pro Team
DNF.Laurens ten DamCCC Team
DNF.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
DNF.Gregor MühlbergerBora-Hansgrohe
DNF.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
DNF.Damiano CarusoBahrain-Merida
DNF.Grega BoleBahrain-Merida
DNF.Jonnathan NarvaezTeam Sky
DNF.Ivan SosaTeam Sky
DNF.Lennard KämnaTeam Sunweb
DNF.Rob PowerTeam Sunweb
DNF.Mathias De WitteRoompot-Charles
DNF.Antoine DuchesneGroupama-FDJ
DNF.Brice FeilluArkéa Samsic
DNF.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
DNF.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team
DNF.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
DNF.Daniel Navarro GarciaKatusha-Alpecin
DNF.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
DNF.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates
DNF.Sander ArmeeLotto Soudal
DNF.Sergio Samitier SamitierEuskadi Basque Country-Murias
DNF.Richie PorteTrek-Segafredo
DNF.Simone PetilliUAE Team Emirates
DNF.Antonio NibaliBahrain-Merida
DNF.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
DNF.Rory SutherlandUAE Team Emirates
DNF.Chris FroomeTeam Sky
DNF.Andrea GarosioBahrain-Merida
DNF.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data
DNF.Daniel MartinUAE Team Emirates
DNF.Edward RavasiUAE Team Emirates
DNF.Richard CarapazMovistar Team
DNF.Merhawi KudusAstana Pro Team

Klasyfikacja końcowa wyścigu

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Miguel Angel LopezAstana Pro Team29:14:17
2.Adam YatesMitchelton-Scott00:14
3.Egan BernalTeam Sky00:17
4.Nairo QuintanaMovistar Team00:25
5.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma00:56
6.Michael WoodsEF Education First01:42
7.Rafał MajkaBora-Hansgrohe02:27
8.Guillaume MartinWanty-Gobert02:41
9.Enric MasDeceuninck-QuickStep02:49
10.Alejandro ValverdeMovistar Team03:02
11.Thibaut PinotGroupama-FDJ
12.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe03:15
13.Simon YatesMitchelton-Scott04:15
14.Hermann PernsteinerBahrain-Merida05:42
15.Odd Christian EikingWanty-Gobert07:07
16.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits07:51
17.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin08:38
18.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits08:53
19.Damiano CarusoBahrain-Merida10:05
20.Davide FormoloBora-Hansgrohe10:40
21.Joe DombrowskiEF Education First11:03
22.Andrey ZeitsAstana Pro Team11:17
23.Daniel MartinUAE Team Emirates12:12
24.Fabien DoubeyWanty-Gobert13:11
25.James KnoxDeceuninck-QuickStep13:55
26.Richard CarapazMovistar Team14:15
27.Merhawi KudusAstana Pro Team15:57
28.Pello BilbaoAstana Pro Team16:10
29.Giulio CicconeTrek-Segafredo17:20
30.Pavel SivakovTeam Sky18:19
31.Laurens ten DamCCC Team19:40
32.Patrick BevinCCC Team20:31
33.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ21:01
34.Esteban ChavesMitchelton-Scott22:20
35.Riccardo ZoidlCCC Team22:24
36.Thomas De GendtLotto Soudal23:40
37.Thomas DegandWanty-Gobert24:55
38.Richie PorteTrek-Segafredo24:57
39.Gregor MühlbergerBora-Hansgrohe24:58
40.Tanel KangertEF Education First25:25
41.Ivan SosaTeam Sky26:07
42.Jesus HerradaCofidis, Solutions Credits26:47
43.Mikel Bizkarra EtxegibelEuskadi Basque Country-Murias26:57
44.Bjorg LambrechtLotto Soudal27:32
45.Davide VillellaAstana Pro Team28:39
46.Daniel Navarro GarciaKatusha-Alpecin29:46
47.Floris De TierTeam Jumbo-Visma30:03
48.Simone PetilliUAE Team Emirates30:15
49.Sebastian HenaoTeam Sky30:41
50.Marco MinnaardWanty-Gobert31:36
51.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott32:49
52.Carlos VeronaMovistar Team35:23
53.Fernando Barcelo AragonEuskadi Basque Country-Murias36:30
54.Dion SmithMitchelton-Scott36:47
55.Ben GastauerAG2R La Mondiale36:50
56.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ38:08
57.François BidardAG2R La Mondiale38:41
58.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates38:50
59.Michael MatthewsTeam Sunweb41:51
60.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma42:18
61.Peter StetinaTrek-Segafredo42:22
62.Kevin LedanoisArkéa Samsic42:28
63.Jonnathan NarvaezTeam Sky43:25
64.Amael MoinardArkéa Samsic43:53
65.Jan BakelantsTeam Sunweb44:28
66.Daryl ImpeyMitchelton-Scott44:30
67.Andrea GarosioBahrain-Merida44:39
68.Ricardo VilelaBurgos-BH46:38
69.Maurits LammertinkRoompot-Charles47:12
70.Nick van der LijkeRoompot-Charles47:14
71.Matteo FabbroKatusha-Alpecin47:32
72.Edward RavasiUAE Team Emirates
73.Grega BoleBahrain-Merida47:36
74.Jelle VanendertLotto Soudal48:05
75.Nathan BrownEF Education First50:39
76.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
77.Niklas EgTrek-Segafredo54:00
78.Pieter WeeningRoompot-Charles55:29
79.Mikel Iturria SegurolaEuskadi Basque Country-Murias56:48
80.Lennard KämnaTeam Sunweb57:22
81.Brice FeilluArkéa Samsic58:50
82.Mathias De WitteRoompot-Charles59:18
83.Antonio NibaliBahrain-Merida1:01:53
84.Andrey AmadorMovistar Team1:03:05
85.Imanol ErvitiMovistar Team1:03:43
86.Kilian FrankinyGroupama-FDJ1:03:57
87.Rory SutherlandUAE Team Emirates1:05:25
88.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team1:06:17
89.Oscar RiesebeekRoompot-Charles1:06:29
90.Anthony DelaplaceArkéa Samsic1:08:09
91.Alexis GougeardAG2R La Mondiale1:14:31
92.Aleksandr RiabushenkoUAE Team Emirates1:14:57
93.Danilo WyssDimension Data1:15:01
94.Chris FroomeTeam Sky1:18:04
95.Petr VakocDeceuninck-QuickStep1:18:17
96.Sander ArmeeLotto Soudal1:23:06
97.Sergio Samitier SamitierEuskadi Basque Country-Murias1:25:13
98.Antoine DuchesneGroupama-FDJ1:30:58
99.Rob PowerTeam Sunweb1:34:01
100.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data1:43:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: