Miguel Angel Lopez (Astana) wygrał 99. wyścig Volta a Catalunya. Na ostatnim etapie najlepszy okazał się Davide Formolo (Bora-hansgrohe).
W Barcelonie po nerwowym etapie jako drugi finiszował Enric Mas (Deceuninck-Quick Step), zaś trzecie miejsce zajął Max Schachmann (Bora-hansgrohe). Na 11. pozycji uplasował się Rafał Majka (Bora-hansgrohe)
W klasyfikacji generalnej z kolei 25-letni “Superman” wyprzedził o 14 sekund Adama Yatesa (Mitchelton-Scott) i o 17 sekund Egana Bernala (Team Sky). Na siódmym miejscu rywalizację zakończył Majka, tracąc 2:27 do zwycięzcy.
Ostatni akt Wyścigu Dookoła Katalonii tradycyjnie prowadził do Barcelony, a po 88-kilometrowym odcinku dojazdowym kolarze walczyli na rundzie o długości 7,5 kilometra, na której wyrastała wspinaczka pod Montjuïc (2,2 km, 5,3%). Okrążenie pokonywane było w sumie osiem razy.
W ucieczkę zabrali się Carlos Verona (Movistar), James Knox (Deceuninck-Quick Step), Davide Formolo (Bora-hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Alexandr Riabushenko (UAE Team Emirates), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Danilo Wyss (Dimension Data), Patrick Bevin (CCC Team), Jesús Herrada (Cofidis), Fernando Barceló (Euskadi-Murias) i Nick van der Lijke (Roompot-Charles). Liczna grupa uzyskała maksymalnie czterominutową przewagę nad peletonem. Na szczycie pierwszego podjazdu pod Montjuïc, gdzie po najwięcej punktów sięgnął lider klasyfikacji górskiej, De Gendt, różnica zmalała do poziomu 1:30.
Ostry zjazd szybko sprawdził kilku zawodników – na jednym z zakrętów upadło kilkunastu kolarzy, m.in. ósmy w generalce Romain Bardet (AG2R La Mondiale), zamykający czołową dziesiątkę imprezy Marc Soler (Movistar Team) i Simon Geschke (obaj CCC Team), którzy zostali zmuszeni do wycofania się z rywalizacji. Z roweru spadł również Łukasz Owsian (CCC Team). Na czele tym czasem przyspieszył Formolo, zaś z grupy faworytów akcję rozpoczęli Ivan Sosa (Team Sky), Nairo Quintana (Movistar Team), Simon Yates (Mitchelton-Scott) oraz Michael Woods (EF Education First).
Na 30 kilometrów przed metą, gdy zawodnicy zakończyli czwarte okrążenie Formolo miał półtorej minuty przewagi nad grupą Quintany, która z kolei jechała około 15-20 sekund przed peletonem i skapitulowała nieco dalej. Kontratak wypuścili bracia Yates (obaj Mitchelton-Scott), biorąc ze sobą ze sobą Jamesa Knoxa (Deceuninck-Quick Step). Brytyjski tercet szybko odskoczył od peletonu i uzyskał dużą przewagę.
Dwie rundy przed metą druga grupka miała pół minuty przewagi nad peletonem, dzięki czemu Adam Yates awansował na pozycję wirtualnego lidera – przed startem Brytyjczyk tracił 14 sekund do pierwszego w “generalce” Miguela Angela Lopeza (Astana), który kręcił z tyłu. Chwilę później dotychczasowy wicelider pozostawił swoich towarzyszy i samotnie pomknął do przodu. Chwilowo zaatakował również Lopez, świadomy swojej sytuacji.
Formolo cały czas pewnie kręcił na czele – rozpoczynając ostatnie okrążenie jechał 45 sekund przed Yatesem, za którym zawiązał się pościg, w składzie którego znaleźli się pozostali faworyci imprezy.
Yates nieco zwolnił na ostatnim podjeździe, przez co Lopez ponownie awansował na prowizoryczne pierwsze miejsce. U podnóża ostatniej wspinaczki pod Montjuïc przyspieszył Alejandro Valverde (Movistar Team), do którego przyczepił się Egan Bernal (Team Sky). Kolumbijczyk ponowił atak chwilę później, stosunkowo szybko łapiąc Yatesa, ale faworyci połączyli się w jedną grupę. Dynamiczne ataki blisko szczytu Montjuic nic początkowo nie zdziałały, dopiero sukces odniósł ruch Enrica Masa (Deceuninck-Quick Step), który, nie będąc poważniejszym zagrożeniem w klasyfikacji generalnej, mógł spokojnie odjechać.
Formolo dojechał do mety na czele i odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Yates i Lopez przyjechali na metę razem, przez co triumfatorem imprezy w Katalonii został Kolumbijczyk z ekipy Astana.
Wyniki 7. etapu Volta a Catalunya 2019 (2.WT), Barcelona - Barcelona (143,1 km):
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Davide Formolo | Bora-Hansgrohe | 3:19:41 |
2. | Enric Mas | Deceuninck-QuickStep | 00:51 |
3. | Maximilian Schachmann | Bora-Hansgrohe | 00:53 |
4. | Dion Smith | Mitchelton-Scott | 00:55 |
5. | Alejandro Valverde | Movistar Team | |
6. | Egan Bernal | Team Sky | |
7. | Adam Yates | Mitchelton-Scott | |
8. | Nairo Quintana | Movistar Team | |
9. | Steven Kruijswijk | Team Jumbo-Visma | |
10. | Michael Woods | EF Education First | |
11. | Rafał Majka | Bora-Hansgrohe | |
12. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
13. | Miguel Angel Lopez | Astana Pro Team | |
14. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert | |
15. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert | 01:49 |
16. | James Knox | Deceuninck-QuickStep | |
17. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
18. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Credits | |
19. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | |
20. | Maurits Lammertink | Roompot-Charles | |
21. | Tobias Ludvigsson | Groupama-FDJ | 02:25 |
22. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert | |
23. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | |
24. | Luis Angel Mate Mardones | Cofidis, Solutions Credits | |
25. | Michael Matthews | Team Sunweb | |
26. | François Bidard | AG2R La Mondiale | |
27. | Esteban Chaves | Mitchelton-Scott | |
28. | Fernando Barcelo Aragon | Euskadi Basque Country-Murias | |
29. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | |
30. | Patrick Bevin | CCC Team | |
31. | Sebastian Henao | Team Sky | |
32. | Joe Dombrowski | EF Education First | |
33. | Pavel Sivakov | Team Sky | |
34. | Thomas Degand | Wanty-Gobert | |
35. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert | |
36. | Simon Yates | Mitchelton-Scott | |
37. | Nathan Brown | EF Education First | |
38. | Petr Vakoc | Deceuninck-QuickStep | |
39. | Anthony Delaplace | Arkéa Samsic | |
40. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
41. | Tanel Kangert | EF Education First | |
42. | Andrey Amador | Movistar Team | |
43. | Amael Moinard | Arkéa Samsic | |
44. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | 02:56 |
45. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 04:22 |
46. | Jan Bakelants | Team Sunweb | 05:06 |
47. | Jesus Herrada | Cofidis, Solutions Credits | 05:57 |
48. | Nick van der Lijke | Roompot-Charles | 06:38 |
49. | Aleksandr Riabushenko | UAE Team Emirates | |
50. | Oscar Riesebeek | Roompot-Charles | |
51. | Thomas De Gendt | Lotto Soudal | |
52. | Mikel Iturria Segurola | Euskadi Basque Country-Murias | |
53. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
54. | Peter Stetina | Trek-Segafredo | |
55. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
56. | Ilnur Zakarin | Katusha-Alpecin | |
57. | Mikel Bizkarra Etxegibel | Euskadi Basque Country-Murias | |
58. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | |
59. | Danilo Wyss | Dimension Data | |
60. | Carlos Verona | Movistar Team | |
61. | Ricardo Vilela | Burgos-BH | |
62. | Pieter Weening | Roompot-Charles | |
63. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | |
64. | Floris De Tier | Team Jumbo-Visma | |
65. | Riccardo Zoidl | CCC Team | |
66. | Kevin Ledanois | Arkéa Samsic | |
67. | Davide Villella | Astana Pro Team | |
68. | Laurens ten Dam | CCC Team | |
69. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
70. | Gregor Mühlberger | Bora-Hansgrohe | |
71. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
72. | Damiano Caruso | Bahrain-Merida | |
73. | Grega Bole | Bahrain-Merida | |
74. | Jonnathan Narvaez | Team Sky | |
75. | Ivan Sosa | Team Sky | |
76. | Lennard Kämna | Team Sunweb | |
77. | Rob Power | Team Sunweb | |
78. | Mathias De Witte | Roompot-Charles | 10:07 |
79. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 12:07 |
80. | Brice Feillu | Arkéa Samsic | |
81. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | |
82. | Jonas Gregaard Wilsly | Astana Pro Team | |
83. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | |
84. | Daniel Navarro Garcia | Katusha-Alpecin | |
85. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | |
86. | Cristian Camilo Muñoz Lancheros | UAE Team Emirates | |
87. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
88. | Sergio Samitier Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | |
89. | Richie Porte | Trek-Segafredo | |
90. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
91. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | |
92. | Lennard Hofstede | Team Jumbo-Visma | |
93. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | 12:21 |
94. | Chris Froome | Team Sky | |
95. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
96. | Amanuel Ghebreigzabhier | Dimension Data | |
97. | Daniel Martin | UAE Team Emirates | |
98. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
99. | Richard Carapaz | Movistar Team | |
100. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | |
DNF. | Thomas De Gendt | Lotto Soudal | |
DNF. | Mikel Iturria Segurola | Euskadi Basque Country-Murias | |
DNF. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
DNF. | Peter Stetina | Trek-Segafredo | |
DNF. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
DNF. | Ilnur Zakarin | Katusha-Alpecin | |
DNF. | Mikel Bizkarra Etxegibel | Euskadi Basque Country-Murias | |
DNF. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | |
DNF. | Danilo Wyss | Dimension Data | |
DNF. | Carlos Verona | Movistar Team | |
DNF. | Ricardo Vilela | Burgos-BH | |
DNF. | Pieter Weening | Roompot-Charles | |
DNF. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | |
DNF. | Floris De Tier | Team Jumbo-Visma | |
DNF. | Riccardo Zoidl | CCC Team | |
DNF. | Kevin Ledanois | Arkéa Samsic | |
DNF. | Davide Villella | Astana Pro Team | |
DNF. | Laurens ten Dam | CCC Team | |
DNF. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
DNF. | Gregor Mühlberger | Bora-Hansgrohe | |
DNF. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
DNF. | Damiano Caruso | Bahrain-Merida | |
DNF. | Grega Bole | Bahrain-Merida | |
DNF. | Jonnathan Narvaez | Team Sky | |
DNF. | Ivan Sosa | Team Sky | |
DNF. | Lennard Kämna | Team Sunweb | |
DNF. | Rob Power | Team Sunweb | |
DNF. | Mathias De Witte | Roompot-Charles | |
DNF. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | |
DNF. | Brice Feillu | Arkéa Samsic | |
DNF. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | |
DNF. | Jonas Gregaard Wilsly | Astana Pro Team | |
DNF. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | |
DNF. | Daniel Navarro Garcia | Katusha-Alpecin | |
DNF. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | |
DNF. | Cristian Camilo Muñoz Lancheros | UAE Team Emirates | |
DNF. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
DNF. | Sergio Samitier Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | |
DNF. | Richie Porte | Trek-Segafredo | |
DNF. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
DNF. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | |
DNF. | Lennard Hofstede | Team Jumbo-Visma | |
DNF. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | |
DNF. | Chris Froome | Team Sky | |
DNF. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
DNF. | Amanuel Ghebreigzabhier | Dimension Data | |
DNF. | Daniel Martin | UAE Team Emirates | |
DNF. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
DNF. | Richard Carapaz | Movistar Team | |
DNF. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Miguel Angel Lopez | Astana Pro Team | 29:14:17 |
2. | Adam Yates | Mitchelton-Scott | 00:14 |
3. | Egan Bernal | Team Sky | 00:17 |
4. | Nairo Quintana | Movistar Team | 00:25 |
5. | Steven Kruijswijk | Team Jumbo-Visma | 00:56 |
6. | Michael Woods | EF Education First | 01:42 |
7. | Rafał Majka | Bora-Hansgrohe | 02:27 |
8. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert | 02:41 |
9. | Enric Mas | Deceuninck-QuickStep | 02:49 |
10. | Alejandro Valverde | Movistar Team | 03:02 |
11. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
12. | Maximilian Schachmann | Bora-Hansgrohe | 03:15 |
13. | Simon Yates | Mitchelton-Scott | 04:15 |
14. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | 05:42 |
15. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert | 07:07 |
16. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Credits | 07:51 |
17. | Ilnur Zakarin | Katusha-Alpecin | 08:38 |
18. | Luis Angel Mate Mardones | Cofidis, Solutions Credits | 08:53 |
19. | Damiano Caruso | Bahrain-Merida | 10:05 |
20. | Davide Formolo | Bora-Hansgrohe | 10:40 |
21. | Joe Dombrowski | EF Education First | 11:03 |
22. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 11:17 |
23. | Daniel Martin | UAE Team Emirates | 12:12 |
24. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert | 13:11 |
25. | James Knox | Deceuninck-QuickStep | 13:55 |
26. | Richard Carapaz | Movistar Team | 14:15 |
27. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | 15:57 |
28. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | 16:10 |
29. | Giulio Ciccone | Trek-Segafredo | 17:20 |
30. | Pavel Sivakov | Team Sky | 18:19 |
31. | Laurens ten Dam | CCC Team | 19:40 |
32. | Patrick Bevin | CCC Team | 20:31 |
33. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | 21:01 |
34. | Esteban Chaves | Mitchelton-Scott | 22:20 |
35. | Riccardo Zoidl | CCC Team | 22:24 |
36. | Thomas De Gendt | Lotto Soudal | 23:40 |
37. | Thomas Degand | Wanty-Gobert | 24:55 |
38. | Richie Porte | Trek-Segafredo | 24:57 |
39. | Gregor Mühlberger | Bora-Hansgrohe | 24:58 |
40. | Tanel Kangert | EF Education First | 25:25 |
41. | Ivan Sosa | Team Sky | 26:07 |
42. | Jesus Herrada | Cofidis, Solutions Credits | 26:47 |
43. | Mikel Bizkarra Etxegibel | Euskadi Basque Country-Murias | 26:57 |
44. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | 27:32 |
45. | Davide Villella | Astana Pro Team | 28:39 |
46. | Daniel Navarro Garcia | Katusha-Alpecin | 29:46 |
47. | Floris De Tier | Team Jumbo-Visma | 30:03 |
48. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | 30:15 |
49. | Sebastian Henao | Team Sky | 30:41 |
50. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert | 31:36 |
51. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | 32:49 |
52. | Carlos Verona | Movistar Team | 35:23 |
53. | Fernando Barcelo Aragon | Euskadi Basque Country-Murias | 36:30 |
54. | Dion Smith | Mitchelton-Scott | 36:47 |
55. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 36:50 |
56. | Tobias Ludvigsson | Groupama-FDJ | 38:08 |
57. | François Bidard | AG2R La Mondiale | 38:41 |
58. | Cristian Camilo Muñoz Lancheros | UAE Team Emirates | 38:50 |
59. | Michael Matthews | Team Sunweb | 41:51 |
60. | Lennard Hofstede | Team Jumbo-Visma | 42:18 |
61. | Peter Stetina | Trek-Segafredo | 42:22 |
62. | Kevin Ledanois | Arkéa Samsic | 42:28 |
63. | Jonnathan Narvaez | Team Sky | 43:25 |
64. | Amael Moinard | Arkéa Samsic | 43:53 |
65. | Jan Bakelants | Team Sunweb | 44:28 |
66. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | 44:30 |
67. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | 44:39 |
68. | Ricardo Vilela | Burgos-BH | 46:38 |
69. | Maurits Lammertink | Roompot-Charles | 47:12 |
70. | Nick van der Lijke | Roompot-Charles | 47:14 |
71. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | 47:32 |
72. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
73. | Grega Bole | Bahrain-Merida | 47:36 |
74. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | 48:05 |
75. | Nathan Brown | EF Education First | 50:39 |
76. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | |
77. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | 54:00 |
78. | Pieter Weening | Roompot-Charles | 55:29 |
79. | Mikel Iturria Segurola | Euskadi Basque Country-Murias | 56:48 |
80. | Lennard Kämna | Team Sunweb | 57:22 |
81. | Brice Feillu | Arkéa Samsic | 58:50 |
82. | Mathias De Witte | Roompot-Charles | 59:18 |
83. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | 1:01:53 |
84. | Andrey Amador | Movistar Team | 1:03:05 |
85. | Imanol Erviti | Movistar Team | 1:03:43 |
86. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | 1:03:57 |
87. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | 1:05:25 |
88. | Jonas Gregaard Wilsly | Astana Pro Team | 1:06:17 |
89. | Oscar Riesebeek | Roompot-Charles | 1:06:29 |
90. | Anthony Delaplace | Arkéa Samsic | 1:08:09 |
91. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | 1:14:31 |
92. | Aleksandr Riabushenko | UAE Team Emirates | 1:14:57 |
93. | Danilo Wyss | Dimension Data | 1:15:01 |
94. | Chris Froome | Team Sky | 1:18:04 |
95. | Petr Vakoc | Deceuninck-QuickStep | 1:18:17 |
96. | Sander Armee | Lotto Soudal | 1:23:06 |
97. | Sergio Samitier Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | 1:25:13 |
98. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 1:30:58 |
99. | Rob Power | Team Sunweb | 1:34:01 |
100. | Amanuel Ghebreigzabhier | Dimension Data | 1:43:25 |