Settimana Coppi e Bartali 2019: etap 5. Mauro Finetto na koniec

Mauro Finetto profil

Australijczyk Lucas Hamilton (Mitchelton-Scott) wygrał 34. edycję włoskiego wyścigu Settimana Coppi e Bartali.

Ostatni odcinek padł łupem Mauro Finetto (Włochy).

Ostatni etap Coppi e Bartali liczył 153,4 km. Kolarze przez lwią część dystansu ścigali się na rundach. Po przejechaniu 10,5 km, zaczynała się pierwsza runda o długości 26,4 km. Zawodnicy musieli pokonać ją dwa razy. Następnie, peleton kierował się do Sassuolo, gdzie czekała  runda, którą trzeba było przejechać cztery razy. Trasa jednego okrążenia miała 22,8 km.

Od początku sytuacja była bardzo dynamiczna, kolarze próbowali uformować ucieczkę dnia. Udało się to na 20 km. Wtedy, skutecznie odjechało siedmiu zawodników. Byli to James Whelan (EF Education First), Enrico Barbin (Bardiani), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli), Giovanni Visconti (Neri Selle Italia), Oscar Adalberto Quiroz (Coldeportes), Michel Piccot (Biesse Carrera), Alessandro Covi (Colpack). Grupa zasadnicza zdawała się jednak trzymać harcowników na relatywnie krótkiej smyczy. Największa przewaga siedmiu kolarzy oscylowała wokół 3:10 - 3:15. Na 44 km, z peletonu próbowało uciekać kolejnych 5 zawodników: Pedrero (Movistar), Andemeskel, Hermans (Israel Cycling Academy), Rosa (Team Sky) i Canaveral (Coldeportes). Grupa zasadnicza szybko jednak pozbawiła ich złudzeń i skasowała ten odjazd.

Na 12 km przed metą podzielony peleton doścignął ucieczkę, w której zostało tylko trzech zawodników - Enrico Barbin, Giovanni Visconti i Oscar Adalberto Quiroz. Pierwsza grupa zmierzająca do mety liczyła ponad 30 kolarzy. Na 3 km do końca zaatakował Mauro Finetto. Włoch miał dosłownie sekundy przewagi nad peletonem (na ostatnim kilometrze było to 6 sekund). Mimo to, udało mu się wygrać. W klasyfikacji generalnej tryumfował Lucas Hamilton (Mitchelton Scott). Najwyżej z “Pomarańczowych” etap ukończył Attila Valter (39. miejsce). Węgier, który był liderem CCC Development Team na ten wyścig, zajął 38. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wiedziałem, że ten wyścig będzie się różnił od tych, które miałem okazję do tej pory jeździć. Jednak nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. Olbrzymią moc pokazały oczywiście ekipy world tourowe i ich zawodnicy, tacy jak na przykład Mikael Landa. Ale poza nimi było jeszcze z 50 kolarzy w rewelacyjnej formie, którzy mieli sporą chęć na wygraną

- relacjonował Attila Valter (CCC Development Team). Węgier dodał, że na jego występ podczas Coppi e Bartali wpłynęły kwestie zdrowotne.

Od ścigania w Chorwacji miałem problem z kolanem. Nie mogłem przepracować przerwy między wyścigami tak, jak bym chciał. Dlatego podczas pierwszych etapów we Włoszech cierpiałem. Poprawę, jeśli chodzi o moją dyspozycję zacząłem zauważać od piątku. A w niedzielę, podczas ostatniego etapu, czułem się najlepiej

- dodał z rozczarowaniem w głosie Valter. Węgier przez ostatnie dni był poddawany terapii opartej m.in. pinopresurze, suchym igłowaniu i tapingu.

Oczywiście wynikowo nie możemy zaliczyć Coppi e Bartali do udanych, każdy z nas odczuwa bardzo duży niedosyt. Musimy też pamiętać, że praktycznie cały wyścig jechaliśmy osłabieni, ponieważ na pierwszym pół-etapie obojczyk złamał Piotrek Pękala. To była cenna lekcja kolarstwa. Wyniosłem z niej wiele istotnych wniosków, dotyczących chociażby utrzymania odpowiedniej pozycji w peletonie. Chciałbym bardzo podziękować chłopakom za to, że każdego dnia bardzo mocno mnie wspierali. Dziękuję również obsłudze - naszym fizjoterapeutom i mechanikom, którzy zajmowali się nami na najwyższym poziomie

- powiedział Attila Valter.

Wyniki 5. etapu Settimana Coppi e Bartali 2019 (2.1), Modenese - Sassuolo (153,4 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Mauro FinettoDelko Marseille Provence KTM3:48:02
2.Davide GabburoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM00:03
3.Damien HowsonMitchelton-Scott
4.Alexander KampRiwal Readynez Cycling Team
5.Simone VelascoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM
6.Matteo MontagutiAndroni Giocattoli-Sidermec
7.Lucas HamiltonMitchelton-Scott
8.Johnatan CañaveralColdeportes Bicicletas Strongman
9.Eliot LietaerWallonie Bruxelles
10.Miguel Eduardo FlórezAndroni Giocattoli - Sidermec

Klasyfikacja końcowa wyścigu

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Lucas HamiltonMitchelton-Scott17:57:33
2.Damien HowsonMitchelton-Scott00:12
3.Nick SchultzMitchelton-Scott00:16
4.Mikel LandaMovistar Team00:22
5.David de la CruzTeam Sky00:26
6.Dylan van BaarleTeam Sky
7.Evgeny ShalunovGazprom–Rusvelo00:37
8.Aleksandr VlasovGazprom–Rusvelo
9.Davide GabburoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM00:39
10.Matteo MontagutiAndroni Giocattoli-Sidermec00:4

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: