Volta a Catalunya 2019: etap 1. Thomas De Gendt w swoim stylu

Belg Thomas De Gendt zwyciężył po ucieczce w pierwszym dniu 99. wyścigu dookoła Katalonii.

Kolarz Lotto Soudal zameldował się w Calelli przed Maximilianem Schachmannem (Bora-hansgrohe) i Gregą Bole (Bahrain-Merida).

Otwarcie katalońskiej tygodniówki (164 km) było na papierze wymagające, gdyż na trasie leżało pięć górskich premii o łącznym przewyższeniu 3000 metrów, przy tym ostatnie 55 kilometrów to były głównie zjazdy.

Akcję po starcie zawiązali Alexis Gougeard (Ag2r La Mondiale), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Angel Madrazo (Burgos-BH), Alvaro Cuadros (CajaRural-RGA), Luis Angel Maté (Cofidis) i Huub Duijn (Roompot-Charles).

Szóstka na pierwszym podjeździe, Port de Collsacreu (17 km; 4,2 km; 5,5%), wypracowała już ponad 2 minuty przewagi, natomiast przez premię pierwszej kategorii, Port de Santa Fe del Montseny (51 km; 19,9 km; 5,2%), przeprawiła się z zapasem dwukrotnie większym.

Alt El Muntanya (98 km; 4 km; 7%) i poprawka na Coll Formic (109 km; 7,7 km; 4,9%) pozostawiły na czele samotnego De Gendta. W peletonie tempo nadawali kolarze różnych drużyn, ale Belga to nie ruszało. 20 kilometrów przed metą wciąż utrzymywał 4 minuty,

Nic już nie mogło mu stanąć na drodze po czwarte zwycięstwo w historii swoich startów w katalońskiej etapówce. Drugi na mecie zameldował się Schachmann, który pod koniec wyskoczył po kilka sekund i bonifikatę.

Wyniki 1. etapu Volta a Catalunya 2019 (2.WT), Calella - Calella (164 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Thomas De GendtLotto Soudal4:14:32
2.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe02:38
3.Grega BoleBahrain-Merida02:42
4.Michael MatthewsTeam Sunweb
5.Mikel Aristi GardokiEuskadi Basque Country-Murias
6.Amael MoinardArkéa Samsic
7.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
8.Egan BernalTeam Sky
9.Nick van der LijkeRoompot-Charles
10.Łukasz OwsianCCC Team
11.Jay Mc CarthyBora-Hansgrohe
12.Damiano CarusoBahrain-Merida
13.Michael GoglTrek-Segafredo
14.Bjorg LambrechtLotto Soudal
15.Alejandro ValverdeMovistar Team
16.Nelson Soto MartinezCaja Rural-Seguros RGA
17.Xandro MeurisseWanty-Gobert
18.Michael WoodsEF Education First
19.Nathan BrownEF Education First
20.Romain BardetAG2R La Mondiale
21.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits
22.Enric MasDeceuninck-QuickStep
23.Wilco KeldermanTeam Sunweb
24.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma
25.Sepp KussTeam Jumbo-Visma
26.Odd Christian EikingWanty-Gobert
27.Ben GastauerAG2R La Mondiale
28.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
29.Daniel MartinUAE Team Emirates
30.Jose HerradaCofidis, Solutions Credits
31.Enrico GasparottoDimension Data
32.Davide FormoloBora-Hansgrohe
33.Guillaume MartinWanty-Gobert
34.Maurits LammertinkRoompot-Charles
35.Esteban ChavesMitchelton-Scott
36.Tejay Van GarderenEF Education First
37.Simone PetilliUAE Team Emirates
38.Hugh John CarthyEF Education First
39.Mathias De WitteRoompot-Charles
40.Rafał MajkaBora-Hansgrohe
41.Dries DevenynsDeceuninck-QuickStep
42.Pavel SivakovTeam Sky
43.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
44.Davide VillellaAstana Pro Team
45.Marco MinnaardWanty-Gobert
46.Ben O'ConnorDimension Data
47.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
48.Marc SolerMovistar Team
49.Pello BilbaoAstana Pro Team
50.Diego Rubio HernandezBurgos-BH
51.Steff CrasKatusha-Alpecin
52.Thomas DegandWanty-Gobert
53.Andrea GarosioBahrain-Merida
54.Fabien DoubeyWanty-Gobert
55.Eros CapecchiDeceuninck-QuickStep
56.Dion SmithMitchelton-Scott
57.Sander ArmeeLotto Soudal
58.Joe DombrowskiEF Education First
59.Thibaut PinotGroupama-FDJ
60.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
61.Richard CarapazMovistar Team
62.Carlos VeronaMovistar Team
63.Sebastian HenaoTeam Sky
64.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
65.Nairo QuintanaMovistar Team
66.Giulio CicconeTrek-Segafredo
67.Jonnathan NarvaezTeam Sky
68.Maxime MonfortLotto Soudal
69.Andrey ZeitsAstana Pro Team
70.Patrick BevinCCC Team
71.Ivan SosaTeam Sky
72.James KnoxDeceuninck-QuickStep
73.Merhawi KudusAstana Pro Team
74.Jelle VanendertLotto Soudal
75.Laurens ten DamCCC Team
76.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
77.Axel DomontAG2R La Mondiale
78.Richie PorteTrek-Segafredo
79.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
80.Oscar Rodriguez GaraicoecheaEuskadi Basque Country-Murias
81.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
82.Garikoitz Bravo OiarbideEuskadi Basque Country-Murias
83.Ricardo VilelaBurgos-BH
84.Tony GallopinAG2R La Mondiale
85.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma
86.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits
87.Riccardo ZoidlCCC Team
88.Josef CernyCCC Team
89.Cristian Rodriguez MartinCaja Rural-Seguros RGA
90.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits
91.François BidardAG2R La Mondiale
92.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
93.Adam YatesMitchelton-Scott
94.Florian VachonArkéa Samsic
95.Christian KneesTeam Sky
96.Warren BarguilArkéa Samsic
97.Peter StetinaTrek-Segafredo
98.Simon YatesMitchelton-Scott
99.Bart De ClercqWanty-Gobert
100.Tanel KangertEF Education First
101.Antwan TolhoekTeam Jumbo-Visma
102.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
103.Jan BakelantsTeam Sunweb
104.Thomas LeezerTeam Jumbo-Visma
105.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
106.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates
107.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
108.Edward RavasiUAE Team Emirates
109.Valerio AgnoliBahrain-Merida
110.Gregor MühlbergerBora-Hansgrohe
111.José Fernandes NevesBurgos-BH
112.Simon SpilakKatusha-Alpecin
113.Fernando Barcelo AragonEuskadi Basque Country-Murias
114.Jacques Willem Janse Van RensburgDimension Data
115.Jonathan CaicedoEF Education First
116.Jesus HerradaCofidis, Solutions Credits
117.Mikel Bizkarra EtxegibelEuskadi Basque Country-Murias
118.Kevin LedanoisArkéa Samsic
119.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data
120.Daniel Navarro GarciaKatusha-Alpecin
121.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team
122.Antonio NibaliBahrain-Merida
123.Remy MertzLotto Soudal
124.Chris FroomeTeam Sky
125.Christopher HamiltonTeam Sunweb
126.Rory SutherlandUAE Team Emirates02:56
127.Ryan GibbonsDimension Data05:01
128.Brice FeilluArkéa Samsic05:59
129.Harm VanhouckeLotto Soudal08:24
130.Niklas EgTrek-Segafredo08:33
131.Huub DuijnRoompot-Charles09:25
132.Pieter WeeningRoompot-Charles
133.Simon GeschkeCCC Team
134.Oscar RiesebeekRoompot-Charles10:01
135.Imanol ErvitiMovistar Team
136.André GreipelArkéa Samsic11:34
137.Mikel Iturria SegurolaEuskadi Basque Country-Murias
138.Joseph RosskopfCCC Team
139.Alvaro Cuadros MorataCaja Rural-Seguros RGA
140.Jesper HansenCofidis, Solutions Credits
141.Sergio Samitier SamitierEuskadi Basque Country-Murias
142.Andrey AmadorMovistar Team
143.Michael StorerTeam Sunweb
144.Oscar Cabedo CardaBurgos-BH
145.Anthony DelaplaceArkéa Samsic
146.Phil BauhausBahrain-Merida16:19
147.Michael AlbasiniMitchelton-Scott
148.Danilo WyssDimension Data
149.Angel Madrazo RuizBurgos-BH
150.Lennard KämnaTeam Sunweb
151.Will ClarkeTrek-Segafredo
152.Gino MäderDimension Data
153.Nathan HaasKatusha-Alpecin
154.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
155.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ17:34
156.Andreas SchillingerBora-Hansgrohe
157.Fabio SabatiniDeceuninck-QuickStep
158.Alvaro HodegDeceuninck-QuickStep
159.Rob PowerTeam Sunweb
160.Rui OliveiraUAE Team Emirates
161.Antoine DuchesneGroupama-FDJ
162.Sebastian Mora VedriCaja Rural-Seguros RGA
163.Erik BaskaBora-Hansgrohe
164.Petr VakocDeceuninck-QuickStep
165.Benoit VaugrenardGroupama-FDJ
166.Hugo HofstetterCofidis, Solutions Credits
167.Aleksandr RiabushenkoUAE Team Emirates18:57
168.James MitriBurgos-BH
169.Gonzalo Serrano RodriguezCaja Rural-Seguros RGA
170.Alan BanaszekCaja Rural-Seguros RGA
DNF.Jarlinson PantanoTrek-Segafredo
DNF.Steve MorabitoGroupama-FDJ
DNF.Jorge Cubero GalvezBurgos-BH
DNF.Domingos GonçalvesCaja Rural-Seguros RGA
DNF.Arjen LivynsRoompot-Charles

Klasyfikacja generalna po 1. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Thomas De GendtLotto Soudal4:14:16
2.Maximilian SchachmannBora-Hansgrohe02:48
3.Grega BoleBahrain-Merida02:54
4.Alejandro ValverdeMovistar Team02:56
5.Egan BernalTeam Sky02:57
6.Luis Angel Mate MardonesCofidis, Solutions Credits
7.Michael MatthewsTeam Sunweb02:58
8.Mikel Aristi GardokiEuskadi Basque Country-Murias
9.Amael MoinardArkéa Samsic
10.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
11.Nick van der LijkeRoompot-Charles
12.Łukasz OwsianCCC Team
13.Jay Mc CarthyBora-Hansgrohe
14.Damiano CarusoBahrain-Merida
15.Michael GoglTrek-Segafredo
16.Bjorg LambrechtLotto Soudal
17.Nelson Soto MartinezCaja Rural-Seguros RGA
18.Xandro MeurisseWanty-Gobert
19.Michael WoodsEF Education First
20.Nathan BrownEF Education First
21.Romain BardetAG2R La Mondiale
22.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits
23.Enric MasDeceuninck-QuickStep
24.Wilco KeldermanTeam Sunweb
25.Steven KruijswijkTeam Jumbo-Visma
26.Sepp KussTeam Jumbo-Visma
27.Odd Christian EikingWanty-Gobert
28.Ben GastauerAG2R La Mondiale
29.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
30.Daniel MartinUAE Team Emirates
31.Jose HerradaCofidis, Solutions Credits
32.Enrico GasparottoDimension Data
33.Davide FormoloBora-Hansgrohe
34.Guillaume MartinWanty-Gobert
35.Maurits LammertinkRoompot-Charles
36.Esteban ChavesMitchelton-Scott
37.Tejay Van GarderenEF Education First
38.Simone PetilliUAE Team Emirates
39.Hugh John CarthyEF Education First
40.Mathias De WitteRoompot-Charles
41.Rafał MajkaBora-Hansgrohe
42.Dries DevenynsDeceuninck-QuickStep
43.Pavel SivakovTeam Sky
44.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
45.Davide VillellaAstana Pro Team
46.Marco MinnaardWanty-Gobert
47.Ben O'ConnorDimension Data
48.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
49.Marc SolerMovistar Team
50.Pello BilbaoAstana Pro Team
51.Diego Rubio HernandezBurgos-BH
52.Steff CrasKatusha-Alpecin
53.Thomas DegandWanty-Gobert
54.Andrea GarosioBahrain-Merida
55.Fabien DoubeyWanty-Gobert
56.Eros CapecchiDeceuninck-QuickStep
57.Dion SmithMitchelton-Scott
58.Sander ArmeeLotto Soudal
59.Joe DombrowskiEF Education First
60.Thibaut PinotGroupama-FDJ
61.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
62.Richard CarapazMovistar Team
63.Carlos VeronaMovistar Team
64.Sebastian HenaoTeam Sky
65.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
66.Nairo QuintanaMovistar Team
67.Giulio CicconeTrek-Segafredo
68.Jonnathan NarvaezTeam Sky
69.Maxime MonfortLotto Soudal
70.Andrey ZeitsAstana Pro Team
71.Patrick BevinCCC Team
72.Ivan SosaTeam Sky
73.James KnoxDeceuninck-QuickStep
74.Merhawi KudusAstana Pro Team
75.Jelle VanendertLotto Soudal
76.Laurens ten DamCCC Team
77.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
78.Axel DomontAG2R La Mondiale
79.Richie PorteTrek-Segafredo
80.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
81.Oscar Rodriguez GaraicoecheaEuskadi Basque Country-Murias
82.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
83.Garikoitz Bravo OiarbideEuskadi Basque Country-Murias
84.Ricardo VilelaBurgos-BH
85.Tony GallopinAG2R La Mondiale
86.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma
87.Riccardo ZoidlCCC Team
88.Josef CernyCCC Team
89.Cristian Rodriguez MartinCaja Rural-Seguros RGA
90.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Credits
91.François BidardAG2R La Mondiale
92.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
93.Adam YatesMitchelton-Scott
94.Florian VachonArkéa Samsic
95.Christian KneesTeam Sky
96.Warren BarguilArkéa Samsic
97.Peter StetinaTrek-Segafredo
98.Simon YatesMitchelton-Scott
99.Bart De ClercqWanty-Gobert
100.Tanel KangertEF Education First
101.Antwan TolhoekTeam Jumbo-Visma
102.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
103.Jan BakelantsTeam Sunweb
104.Thomas LeezerTeam Jumbo-Visma
105.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
106.Cristian Camilo Muñoz LancherosUAE Team Emirates
107.Floris De TierTeam Jumbo-Visma
108.Edward RavasiUAE Team Emirates
109.Valerio AgnoliBahrain-Merida
110.Gregor MühlbergerBora-Hansgrohe
111.José Fernandes NevesBurgos-BH
112.Simon SpilakKatusha-Alpecin
113.Fernando Barcelo AragonEuskadi Basque Country-Murias
114.Jacques Willem Janse Van RensburgDimension Data
115.Jonathan CaicedoEF Education First
116.Jesus HerradaCofidis, Solutions Credits
117.Mikel Bizkarra EtxegibelEuskadi Basque Country-Murias
118.Kevin LedanoisArkéa Samsic
119.Amanuel GhebreigzabhierDimension Data
120.Daniel Navarro GarciaKatusha-Alpecin
121.Jonas Gregaard WilslyAstana Pro Team
122.Antonio NibaliBahrain-Merida
123.Remy MertzLotto Soudal
124.Chris FroomeTeam Sky
125.Christopher HamiltonTeam Sunweb
126.Rory SutherlandUAE Team Emirates03:12
127.Ryan GibbonsDimension Data05:17
128.Brice FeilluArkéa Samsic06:15
129.Harm VanhouckeLotto Soudal08:40
130.Niklas EgTrek-Segafredo08:49
131.Huub DuijnRoompot-Charles09:39
132.Pieter WeeningRoompot-Charles09:41
133.Simon GeschkeCCC Team
134.Oscar RiesebeekRoompot-Charles10:17
135.Imanol ErvitiMovistar Team
136.André GreipelArkéa Samsic11:50
137.Mikel Iturria SegurolaEuskadi Basque Country-Murias
138.Joseph RosskopfCCC Team
139.Alvaro Cuadros MorataCaja Rural-Seguros RGA
140.Jesper HansenCofidis, Solutions Credits
141.Sergio Samitier SamitierEuskadi Basque Country-Murias
142.Andrey AmadorMovistar Team
143.Michael StorerTeam Sunweb
144.Oscar Cabedo CardaBurgos-BH
145.Anthony DelaplaceArkéa Samsic
146.Phil BauhausBahrain-Merida16:35
147.Michael AlbasiniMitchelton-Scott
148.Danilo WyssDimension Data
149.Angel Madrazo RuizBurgos-BH
150.Lennard KämnaTeam Sunweb
151.Will ClarkeTrek-Segafredo
152.Gino MäderDimension Data
153.Nathan HaasKatusha-Alpecin
154.Alexis GougeardAG2R La Mondiale
155.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ17:50
156.Andreas SchillingerBora-Hansgrohe
157.Fabio SabatiniDeceuninck-QuickStep
158.Alvaro HodegDeceuninck-QuickStep
159.Rob PowerTeam Sunweb
160.Rui OliveiraUAE Team Emirates
161.Antoine DuchesneGroupama-FDJ
162.Sebastian Mora VedriCaja Rural-Seguros RGA
163.Erik BaskaBora-Hansgrohe
164.Petr VakocDeceuninck-QuickStep
165.Benoit VaugrenardGroupama-FDJ
166.Hugo HofstetterCofidis, Solutions Credits
167.Aleksandr RiabushenkoUAE Team Emirates19:13
168.James MitriBurgos-BH
169.Gonzalo Serrano RodriguezCaja Rural-Seguros RGA
170.Alan BanaszekCaja Rural-Seguros RGA

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: