Tirreno-Adriatico 2019: etap 4. Alexey Lutsenko przeciw wszystkim

Mistrz Kazachstanu Alexey Lutsenko (Astana) jako pierwszy zameldował się w Fossombrone na mecie czwartego etapu Tirreno-Adriatico.

26-latek po solowej akcji na ostatnich 38 kilometrach, dwóch kraksach i finiszu z małej grupki wywalczył zwycięstwo.

Drugie miejsce zajął Słoweniec Primoż Roglic (Jumbo-Visma), a trzecie lider wyścigu Brytyjczyk Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Dobrze pojechał Rafał Majka (Bora-hansgrohe), meldując się w grupie pościgowej, ze stratą 23 sekund.

Czwarty odcinek "wyścigu dwóch mórz" liczył aż 221 kilometrów i prowadził drogami regionu Umbrii i historycznej krainy Marchii Anakońskiej. Długi etap, w finale naszpikowany krótkimi, acz stromymi podjazdami, to od co najmniej kilku lat znak rozpoznawczy Tirreno-Adriatico. W tym roku w programie końcówki znalazly się wspinaczka na Monteguiduccio (2,7 km; 7,1%) oraz dwukrotnie Muro dei Cappuccini (1,9 km; 10,8%), ze szczytu której do mety pozostawało blisko 6 kilometrów zjazdu.

Dwadzieścia trzy kilometry zajęło sformowanie ucieczki, w skład której weszli Joey Rosskopf (CCC Team), Nans Peters (AG2R La Mondiale), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Luis Mas (Movistar Team), Giovanni Visconti (Nerri Sottoli), Jenthe Biermans (Katusha-Alpecin), Robert Power (Team Sunweb) oraz Jasper Stuyven (Trek Segafredo).

Dziesiątka błyskawicznie zbudowała przewagę, która sięgnęła 8 minut i 40 sekund. Peleton do porządku doprowadzić próbowali kolarze Jumbo-Visma, a później zawodnicy Astany. Przewaga ustabilizowała się jednak tylko na poziomie 7 minut, acz na 150 kilometrów przed metą nie była to różnica gwarantująca nic.

Po 133 kilometrach z trasy zszedł Geraint Thomas (Team Sky), nękany problemami żołądkowymi. W peletonie doszło też do kilku kraks, wśród niegroźnie poszkodowanych byli m.in. Tony Martin (Jumbo-Visma), Laurens De Plus (Deceuninck-Quick Step) czy Ian Boswell (Katusha-Alpecin).

Przewaga uciekających na 50 kilometrów do mety wynosiła półtorej minuty, a na Monteguiduccio przyspieszający specjaliści od klasyków wchłonęli czołówkę. Wysoko trzymali się Alexey Lutsenko i Jakob Fuglsang (Astana), Greg van Avermaet (CCC Team), Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Tim Wellens i Tiesj Benoot (Lotto Soudal), Tom Dumoulin (Team Sunweb), Primoż Roglić (Jumbo-Visma) oraz Adam Yates (Mitchelton-Scott), Simon Clarke (EF Education First).

Lutsenko skontrował i przy braku odpowiedzi ze strony grupki lidera szybko odjechał. Goniąca go grupka powiększyła się o Wouta Poelsa (Team Sky), Thibauta Pinota (Groupama-FDJ) i Davide Formolo (Bora-hansgrohe), brakowało za to Van Avermaeta. Mistrz Kazachstanu na 25 kilometrów przed metą notował 34 sekundy przewagi nad grupką Yatesa i nieco ponad minutę nad większą grupa, prowadzoną przez kolarzy CCC Team i Movistaru.

Kolarze polskiej ekipy doprowadzili do połączenia się grup na 19 kilometrów przed metą, na wjeździe do Fossombrone. Lutsenko w tym punkcie miał już 49 sekund przewagi i jako pierwszy zaczął wspinaczkę na Muro dei Cappuccini.

Pogonią kierowali kolarze Deceuninck-Quick Step, ale pierwsza kontra przyszła ze strony Formolo. Włoch na wąskiej drodze daleko nie zajechał, gdyż jego atak pokrył czujny Fuglsang. Tempo siadło i Lutsenko na zjeździe wciąż legitymował się 51-sekundową przewagą.

Kazach na 13 kilometrów przed metą nie zmieścił się wprawdzie w zakręcie i wleciał w skarpę po przeciwnej stronie drogi, ale uślizg pozostał bez konsekwencji.

Pościgiem kierowali Jos van Emden i Primoż Roglić, na zjeździe prowadząc grupę, w której pokazali się Rafał Majka (Bora-hansgrohe) i Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Praca zawodników Jumbo-Visma nie przynosiła jednak większych rezultatów, gdyż Lutsenko na 9 kilometrów przed metą przewagę rozbudował do 55 sekund.

Zabawa skończyła się na drugim podjedzie pod Muro dei Cappuccini. 6,5 kilometra przed metą, gdy pracę skończył van Emden, do ataku ruszył Roglić, na kole mając Fuglsanga i Yatesa. Kłopoty miał Dumoulin, nie było widać Alaphilippe'a.

Lutsenko tracił przewagę i zjazdy rozpoczął zaledwie 11 sekund przed goniącą trójką. Kazach nie miał szczęścia i na półtora kilometra przed metą znowu upadł, co umożliwiło Słoweńcowi, Duńczykowi i Brytyjczykowi dołączenie do niego.

Czwórka razem pokonała ostatnie 700 metrów i o zwycięstwo walczyła na finiszu. Lutsenko po wszystkich przejściach nie miał dość i nie zamierzał oddać wygranej. Na kreskę ruszył jako pierwszy i nie pozwolił się wyprzedzić, zapisując tym samym jeden z najbardziej dramatycznych etapów Tirreno-Adriatico w ostatnich latach.

Wyniki 4. etapu Tirreno-Adriatico 2019 (2.WT), Foligno – Fossombrone (221 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Alexey LutsenkoAstana Pro Team5:16:29
2.Primoz RoglicTeam Jumbo-Visma
3.Adam YatesMitchelton-Scott
4.Jakob FuglsangAstana Pro Team
5.Davide FormoloBora-Hansgrohe00:09
6.Alberto BettiolEF Education First00:23
7.Simon ClarkeEF Education First
8.Tiesj BenootLotto Soudal
9.Julian AlaphilippeDeceuninck-QuickStep
10.Wout PoelsTeam Sky
11.Rui CostaUAE Team Emirates
12.Richard CarapazMovistar Team
13.Thibaut PinotGroupama-FDJ
14.Roman KreuzigerDimension Data
15.Dayer QuintanaNeri Sottoli–Selle Italia–KTM
16.Rafał MajkaBora-Hansgrohe
17.Tom DumoulinTeam Sunweb
18.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
19.Sam OomenTeam Sunweb00:28
20.Jan PolancUAE Team Emirates00:44
21.Greg Van AvermaetCCC Team
22.Toms SkujinsTrek-Segafredo
23.Matej MohoricBahrain-Merida00:55
24.Tim WellensLotto Soudal01:04
25.Jonathan CastroviejoTeam Sky
26.Robert GesinkTeam Jumbo-Visma
27.Tanel KangertEF Education First02:23
28.Ruben GuerreiroKatusha-Alpecin02:47
29.Clement VenturiniAG2R La Mondiale03:00
30.José GonçalvesKatusha-Alpecin
31.Evgeny ShalunovGazprom–Rusvelo
32.Nicola ConciTrek-Segafredo
33.Tom-Jelte SlagterDimension Data03:14
34.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo00:44
35.Edoardo ZardiniNeri Sottoli–Selle Italia–KTM03:54
36.Brent BookwalterMitchelton-Scott
37.Nans PetersAG2R La Mondiale04:22
38.José RojasMovistar Team05:31
39.Nelson OliveiraMovistar Team05:40
40.Zdenek StybarDeceuninck-QuickStep
41.Jens KeukeleireLotto Soudal06:37
42.Łukasz WiśniowskiCCC Team06:39
43.Joseph RosskopfCCC Team08:04
44.Dario CataldoAstana Pro Team
45.Ivan RovnyGazprom–Rusvelo
46.Michael SchärCCC Team
47.Marcus BurghardtBora-Hansgrohe08:37
48.Luke DurbridgeMitchelton-Scott09:28
49.Christopher Juul JensenMitchelton-Scott
50.Nicolas RocheTeam Sunweb
51.Sep VanmarckeEF Education First10:41
52.Julien SimonCofidis, Solutions Credits11:21
53.Giovanni ViscontiNeri Sottoli–Selle Italia–KTM
54.Simone VelascoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM
55.Davide BalleriniAstana Pro Team
56.Nathan Van HooydonckCCC Team
57.Michael Valgren AndersenDimension Data
58.Anthony RouxGroupama-FDJ
59.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
60.Tom Van AsbroeckIsrael Cycling Academy
61.Yves LampaertDeceuninck-QuickStep
62.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin
63.Jasha SütterlinMovistar Team
64.Jasper StuyvenTrek-Segafredo
65.Mads PedersenTrek-Segafredo
66.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin13:30
67.Reinardt Janse Van RensburgDimension Data
68.Steve MorabitoGroupama-FDJ
69.Tosh Van Der SandeLotto Soudal
70.Ben HermansIsrael Cycling Academy
71.Eduard PradesMovistar Team
72.Jan TratnikBahrain-Merida
73.Kasper AsgreenDeceuninck-QuickStep
74.Luis Mas BonetMovistar Team
75.Damien HowsonMitchelton-Scott
76.Anthony PerezCofidis, Solutions Credits
77.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb
78.Stephen CummingsDimension Data15:17
79.Gijs Van HoeckeCCC Team15:46
80.Fernando GaviriaUAE Team Emirates
81.Salvatore PuccioTeam Sky
82.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
83.Victor CampenaertsLotto Soudal
84.Sebastian LangeveldEF Education First
85.Omar FraileAstana Pro Team17:11
86.Peter SaganBora-Hansgrohe20:38
87.Oscar GattoBora-Hansgrohe20:11
88.Dorian GodonAG2R La Mondiale29:40
89.Davide GabburoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM21:30
90.Elia VivianiDeceuninck-QuickStep29:55
91.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy20:11
92.Guillaume Van KeirsbulckCCC Team21:30
93.Maciej BodnarBora-Hansgrohe
94.Michael HepburnMitchelton-Scott29:55
95.Giacomo NizzoloDimension Data
96.Michael BrescianiBardiani CSF
97.Valerio ContiUAE Team Emirates
98.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits21:30
99.Sebastian SchönbergerNeri Sottoli–Selle Italia–KTM29:55
100.Marcel SiebergBahrain-Merida
101.Igor BoevGazprom–Rusvelo30:23
102.Zhandos BizhigitovAstana Pro Team20:38
103.Jorge ArcasMovistar Team29:55
104.Filippo GannaTeam Sky
105.Nico DenzAG2R La Mondiale29:40
106.Julien DuvalAG2R La Mondiale21:30
107.Ildar ArslanovGazprom–Rusvelo42:41
108.Viacheslav KuznetsovKatusha-Alpecin20:11
109.Alexander PorsevGazprom–Rusvelo29:55
110.Stefan KüngGroupama-FDJ21:30
111.Markel IrizarTrek-Segafredo29:55
112.Tom BohliUAE Team Emirates
113.Stepan KuriyanovGazprom–Rusvelo42:41
114.Oliviero TroiaUAE Team Emirates29:55
115.Luca WackermannBardiani CSF30:23
116.Benjamin ThomasGroupama-FDJ29:55
117.Rohan DennisBahrain-Merida
118.Miles ScotsonGroupama-FDJ30:23
119.Rob PowerTeam Sunweb20:11
120.Alexander CatafordIsrael Cycling Academy29:55
121.Ben KingDimension Data
122.Chad HagaTeam Sunweb
123.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale29:40
124.Cyril LemoineCofidis, Solutions Credits20:38
125.Nikolai CherkasovGazprom–Rusvelo29:55
126.Kenneth VanbilsenCofidis, Solutions Credits
127.Mirco MaestriBardiani CSF21:30
128.Marco MaroneseBardiani CSF40:03
129.Davide CimolaiIsrael Cycling Academy30:23
130.Ian StannardTeam Sky20:11
131.Paolo SimionBardiani CSF29:55
132.Mads Schmidt WürtzKatusha-Alpecin
133.Luca PacioniNeri Sottoli–Selle Italia–KTM
134.Jos van EmdenTeam Jumbo-Visma
135.Enrico BarbinBardiani CSF21:30
136.Simone ConsonniUAE Team Emirates29:55
137.Alessandro TonelliBardiani CSF
138.Taylor PhinneyEF Education First
139.Daniel OssBora-Hansgrohe20:11
140.Laurens De PlusTeam Jumbo-Visma20:38
141.Paul MartensTeam Jumbo-Visma30:23
142.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team29:55
143.Sacha ModoloEF Education First30:23
144.Maximiliano RichezeDeceuninck-QuickStep29:55
145.Silvan DillierAG2R La Mondiale30:23
146.Matthias BrändleIsrael Cycling Academy29:55
147.Conor DunneIsrael Cycling Academy
148.Tony MartinTeam Jumbo-Visma
149.Michael MørkøvDeceuninck-QuickStep
150.Nikias ArndtTeam Sunweb
151.Phil BauhausBahrain-Merida30:23
DNF.Geraint ThomasTeam Sky
DNF.Dimitri ClaeysCofidis, Solutions Credits
DNF.Alexander EdmondsonMitchelton-Scott
DNF.Koen BouwmanTeam Jumbo-Visma
DNF.Ian BoswellKatusha-Alpecin

Klasyfikacja generalna po 4. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Adam YatesMitchelton-Scott15:53:42
2.Primoz RoglicTeam Jumbo-Visma00:07
3.Tom DumoulinTeam Sunweb00:50
4.Julian AlaphilippeDeceuninck-QuickStep00:56
5.Sam OomenTeam Sunweb
6.Alexey LutsenkoAstana Pro Team01:06
7.Wout PoelsTeam Sky01:16
8.Jakob FuglsangAstana Pro Team01:19
9.Alberto BettiolEF Education First01:21
10.Simon ClarkeEF Education First01:25
11.Thibaut PinotGroupama-FDJ01:27
12.Rui CostaUAE Team Emirates01:48
13.Vincenzo NibaliBahrain-Merida01:54
14.Greg Van AvermaetCCC Team01:56
15.Jonathan CastroviejoTeam Sky01:57
16.Tiesj BenootLotto Soudal
17.Richard CarapazMovistar Team02:01
18.Toms SkujinsTrek-Segafredo02:03
19.Roman KreuzigerDimension Data
20.Tim WellensLotto Soudal02:04
21.Jan PolancUAE Team Emirates02:09
22.Matej MohoricBahrain-Merida02:11
23.Davide FormoloBora-Hansgrohe02:12
24.Robert GesinkTeam Jumbo-Visma02:29
25.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo02:50
26.Brent BookwalterMitchelton-Scott04:00
27.Dayer QuintanaNeri Sottoli–Selle Italia–KTM04:02
28.Tanel KangertEF Education First04:12
29.Ruben GuerreiroKatusha-Alpecin04:31
30.José GonçalvesKatusha-Alpecin04:44
31.Evgeny ShalunovGazprom–Rusvelo04:46
32.Nicola ConciTrek-Segafredo04:58
33.Clement VenturiniAG2R La Mondiale06:23
34.Zdenek StybarDeceuninck-QuickStep06:53
35.Tom-Jelte SlagterDimension Data07:50
36.José RojasMovistar Team07:56
37.Nelson OliveiraMovistar Team08:05
38.Edoardo ZardiniNeri Sottoli–Selle Italia–KTM08:48
39.Łukasz WiśniowskiCCC Team09:48
40.Joseph RosskopfCCC Team10:09
41.Jens KeukeleireLotto Soudal10:23
42.Michael SchärCCC Team11:07
43.Nicolas RocheTeam Sunweb12:04
44.Ivan RovnyGazprom–Rusvelo12:14
45.Dario CataldoAstana Pro Team13:22
46.Sep VanmarckeEF Education First13:32
47.Luke DurbridgeMitchelton-Scott13:46
48.Jasha SütterlinMovistar Team13:56
49.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb13:58
50.Tom Van AsbroeckIsrael Cycling Academy14:07
51.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ14:14
52.Julien SimonCofidis, Solutions Credits14:25
53.Davide BalleriniAstana Pro Team14:35
54.Jasper StuyvenTrek-Segafredo15:02
55.Simone VelascoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM15:11
56.Nathan Van HooydonckCCC Team15:25
57.Michael Valgren AndersenDimension Data15:28
58.Luis Mas BonetMovistar Team15:54
59.Ben HermansIsrael Cycling Academy16:16
60.Marcus BurghardtBora-Hansgrohe16:24
61.Reinardt Janse Van RensburgDimension Data16:59
62.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin17:03
63.Anthony PerezCofidis, Solutions Credits17:39
64.Christopher Juul JensenMitchelton-Scott17:49
65.Kasper AsgreenDeceuninck-QuickStep18:03
66.Rafał MajkaBora-Hansgrohe18:28
67.Nans PetersAG2R La Mondiale18:55
68.Anthony RouxGroupama-FDJ18:59
69.Mads PedersenTrek-Segafredo19:00
70.Jan TratnikBahrain-Merida19:37
71.Salvatore PuccioTeam Sky19:45
72.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin19:55
73.Eduard PradesMovistar Team19:59
74.Tosh Van Der SandeLotto Soudal20:43
75.Laurens De PlusTeam Jumbo-Visma20:51
76.Fernando GaviriaUAE Team Emirates21:24
77.Damien HowsonMitchelton-Scott21:26
78.Yves LampaertDeceuninck-QuickStep21:39
79.Gijs Van HoeckeCCC Team22:59
80.Stefan KüngGroupama-FDJ24:23
81.Davide GabburoNeri Sottoli–Selle Italia–KTM24:34
82.Omar FraileAstana Pro Team25:12
83.Giovanni ViscontiNeri Sottoli–Selle Italia–KTM25:38
84.Rob PowerTeam Sunweb25:43
85.Steve MorabitoGroupama-FDJ26:29
86.Krists NeilandsIsrael Cycling Academy26:45
87.Cyril LemoineCofidis, Solutions Credits27:24
88.Daniel OssBora-Hansgrohe27:31
89.Sebastian LangeveldEF Education First27:32
90.Enrico BarbinBardiani CSF27:48
91.Guillaume Van KeirsbulckCCC Team28:12
92.Viacheslav KuznetsovKatusha-Alpecin28:13
93.Julien DuvalAG2R La Mondiale28:31
94.Stephen CummingsDimension Data29:08
95.Ian StannardTeam Sky30:06
96.Valerio ContiUAE Team Emirates31:20
97.Carl Fredrik HagenLotto Soudal31:21
98.Oscar GattoBora-Hansgrohe31:36
99.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale31:47
100.Rohan DennisBahrain-Merida32:15
101.Zhandos BizhigitovAstana Pro Team32:16
102.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Credits32:49
103.Victor CampenaertsLotto Soudal32:53
104.Jorge ArcasMovistar Team33:22
105.Maciej BodnarBora-Hansgrohe33:28
106.Peter SaganBora-Hansgrohe33:32
107.Dorian GodonAG2R La Mondiale33:36
108.Simone ConsonniUAE Team Emirates34:03
109.Mirco MaestriBardiani CSF34:18
110.Nikias ArndtTeam Sunweb34:56
111.Benjamin ThomasGroupama-FDJ35:13
112.Davide CimolaiIsrael Cycling Academy35:24
113.Chad HagaTeam Sunweb35:28
114.Conor DunneIsrael Cycling Academy36:05
115.Michael HepburnMitchelton-Scott36:16
116.Luca WackermannBardiani CSF36:26
117.Silvan DillierAG2R La Mondiale36:54
118.Jos van EmdenTeam Jumbo-Visma37:35
119.Nico DenzAG2R La Mondiale37:39
120.Alessandro TonelliBardiani CSF38:21
121.Alexander CatafordIsrael Cycling Academy39:10
122.Miles ScotsonGroupama-FDJ39:18
123.Markel IrizarTrek-Segafredo39:26
124.Luca PacioniNeri Sottoli–Selle Italia–KTM39:38
125.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team
126.Maximiliano RichezeDeceuninck-QuickStep40:13
127.Sebastian SchönbergerNeri Sottoli–Selle Italia–KTM40:38
128.Sacha ModoloEF Education First41:00
129.Mads Schmidt WürtzKatusha-Alpecin41:21
130.Kenneth VanbilsenCofidis, Solutions Credits41:30
131.Filippo GannaTeam Sky41:50
132.Giacomo NizzoloDimension Data41:52
133.Paolo SimionBardiani CSF42:17
134.Alexander PorsevGazprom–Rusvelo42:38
135.Tony MartinTeam Jumbo-Visma42:40
136.Nikolai CherkasovGazprom–Rusvelo43:00
137.Elia VivianiDeceuninck-QuickStep43:16
138.Igor BoevGazprom–Rusvelo43:18
139.Tom BohliUAE Team Emirates43:24
140.Taylor PhinneyEF Education First
141.Oliviero TroiaUAE Team Emirates43:25
142.Paul MartensTeam Jumbo-Visma43:45
143.Marcel SiebergBahrain-Merida43:53
144.Michael BrescianiBardiani CSF43:59
145.Michael MørkøvDeceuninck-QuickStep44:10
146.Phil BauhausBahrain-Merida44:21
147.Matthias BrändleIsrael Cycling Academy45:21
148.Ben KingDimension Data45:51

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: