Paryż-Nicea 2019. Egan Bernal: "nie zaryzykujemy generalki dla etapu"

Michał Kwiatkowski i Egan Bernal powinni w weekend rozdawać karty na trasie Paryż-Nicea.

Polsko-kolumbijski duet w tym tygodniu znakomicie zaprezentował się na wietrznych odcinkach "wyścigu ku słońcu", a po dzisiejszej czasówce okupuje dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej worldtourowej tygodniówki.

Kwiatkowski na 26-kilometrowym odcinku wykręcił trzeci rezultat, do zwycięskiego Simona Yatesa tracąc 11 sekund i zapisując najlepszy wynik spośród liczących się w klasyfikacji generalnej zawodników.

Nie jechałem po zwycięstwo etapowe, tylko by bronić koszulki lidera. Jestem zadowolony, bo nadal jestem liderem i jeszcze udało mi się nadrobić nad kilkoma rywalami. Jesteśmy na dobrej pozycji, ale to jeszcze nie koniec

– powiedział na mecie Polak.

Takie podejście to u 28-latka swego rodzaju nowość, świadectwo zmian w myśleniu o rozgrywaniu wyścigów. Polak, który coraz lepiej radzi sobie w imprezach etapowych, do startów zdaje się podchodzić coraz bardziej z pozycji zawodnika, którego celem jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i który jest w stanie odpowiednio rozłożyć siły.

fot. ASO / Alex BROADWAY

Kwiatkowski przed sobą ma jeszcze trzy dni ścigania we Francji. Piątkowy etap to pagórkowata przeprawa przez departament Var, sobota to górski finisz na Col de Turini (14,9 km; 7,3%), a niedzielny finał to wariacki odcinek do Nicei, na którym zdarzyć się może dosłownie wszystko.

Mistrzowi Polski w tych zmaganiach pomóc ma jego młodszy kolega, Egan Bernal. Kolumbijczyk dziś wykręcił szósty czas, a na poprzednich etapach zadziwiał sprawnym poruszaniem się na płaskich odcinkach przy kręcącym wietrze.

Próbowałem pojechać dobrą czasówkę i myślę, że wypadłem dobrze. Spodziewałem się, że poniosę straty, ale już na trasie dyrektor sportowy Nicolas Portal mówił mi, że mam dobre międzyczasy

– tłumaczył 22-latek.

Bernal, który fantastycznie wypadł na górskich odcinkach ubiegłorocznego Tour de France, w peletonie wskazywany jest jako ten, który na Col de Turini rozstawiać może rywali po kątach. Zawodnik Team Sky na kolejne dni ma jednak sprecyzowane plany.

Jesteśmy na dobrej pozycji. Mamy dwie dobre karty. Kwiatkowski jest silnym kolarzem, który potrafi się wspinać. Zobaczymy na podjazdach, ale Michał jest liderem, a my mamy dobry zespół by pomóc mu w górach

– zadeklarował.

Fajnie byłoby wygrać etap, ale nie zaryzykujemy generalki dla etapu

– dodał.

Paweł Gadzała @8aldwin

Comments are closed.

Share
Opublikowane przez
Paweł Gadzała @8aldwin

Recent Posts

Nathan van Hooydonck na dłużej w CCC Team

Nathan van Hooydonck podpisał prolongatę kontraktu z polskim zespołem CCC. (więcej…)

20 maja 2019, 20:21 20:21

Siódemka kolarzy w Grupie Sportowej Orlen

Siódemka polskich kolarzy torowych objętych została programem Grupy Sportowej Orlen, poinformował Polski Koncern Naftowy Orlen. (więcej…)

20 maja 2019, 15:01 15:01

Nabór do redakcji Rowery.org

Wortal Rowery.org poszukuje współpracowników. (więcej…)

20 maja 2019, 14:35 14:35

Mathieu van der Poel myśli o Wielkim Tourze

Mathieu van der Poel po drugim miejscu w Pucharze Świata MTB w niemieckim Albstadt zapewnił sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie…

20 maja 2019, 13:03 13:03

Masnada, Cattaneo i Vendrame opuszczą Androni Giocattoli

Gianni Savio na wynajdywaniu młodych i utalentowanych wspinaczy oraz podsuwaniu ich najlepszym zespołom świata buduje model biznesowy swojego zespołu. (więcej…)

20 maja 2019, 11:25 11:25

Puchar Świata MTB XCO 2019 #1: Flückiger i Courtney po błotnej batalii

Szwajcar Mathias Flückiger i Amerykanka Kate Courtney wygrali w niemieckim Albstadt pierwsze zawody tegorocznego Pucharu Świata MTB w wyścigach cross-country.…

20 maja 2019, 08:10 08:10