Kategorie: DopingWiadomości

Georg Preidler i Stefan Denifl tymczasowo zawieszeni przez UCI

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała o nałożeniu tymczasowych zawieszeń za Austriaków Georga Preidlera i Stefana Denifla.

Dwójka jest w grupie sportowców zamieszanych w aferę dopingową znaną pod policyjną nazwą "Operation Aderlass". Skandal rozpoczął się 27 lutego od aresztowania przez austriacką policję pięciu narciarzy podczas mistrzostw świata w Seefeld oraz mającego być mózgiem operacji doktora Marka Schmidta. Jeden z zatrzymanych wkraczającym do pokoju policjantom w oczy spoglądał wciąż podpięty do torebki z krwią, którą sobie przetaczał.

Śledztwo skupione jest na narciarzach oraz osobach, które miały dostarczać im zabronionych środków i metod. Reporty lokalnej prasy mówią, że w garażu Schmidta w Erfurcie policja skonfiskować miała około 40 torebek z krwią. Schmidt w przeszłości pracował z zawodnikami Gerolsteiner i Milram, a o prowadzenie programu dopingowego tej pierwszej ekipy oskarżony był już w przeszłości. W 2008 roku dopingową działalność zarzucił mu Bernhard Kohl, austriacki kolarz, który na CERA wpadł kilka miesięcy po świetnym występie na Tour de France.

Wtedy sprawa skończyła się jednak na niczym, Schmidt pracę podjął w ekipie Milram, a w trakcie procesu został z zarzutów oczyszczony.

W weekend austriacka prasa poinformowała, że Stafan Denifl został aresztowany i przesłuchany, a w rezultacie przyznać się miał do stosowania dopingu krwi. Śledczy wkrótce usłyszeli także wyznanie Georga Preidlera, który sam zgłosił się na policję. 28-letni kolarz Groupama-FDJ najpierw przed organami ścigania, a potem na łamach lokalnej prasy przyznał, że pobrał krew by w przyszłości wykorzystać ją w celach poprawy wydolności.

31-letni Denifl w tym sezonie pozostawał bez zespołu, po tym jak w styczniu za zgodą stron pożegnał "z powodów osobistych" grupę CCC. Preidler zakończył natomiast współpracę z ekipą Groupama-FDJ.

Sprawami obu kolarzy zajmie się Austriacka Organizacja Antydopingowa (NADA).

Austria na przestrzeni ostatnich 15 lat kilkukrotnie zaostrzała prawo antydopingowe. Stosowanie zabronionych środków wspomagających przez sportowców jest przestępstwem i skończyć się może m.in. karą pozbawienia wolności, banicją czy dożywotnim zakazem korzystania z rządowych funduszy.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Voster ATS Team rozpoczyna sezon 2020

Ekipa Voster ATS przedstawia swój zmodyfikowany kalendarz startów na najbliższe tygodnie.

13 lipca 2020, 10:44

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28