Torowe MŚ 2019: dzień 4. Sajnok traci tęczowy trykot na rzecz Stewarta

Niestety, Szymon Sajnok nie zdołał obronić wywalczonej przed rokiem koszulki mistrza świata w omnium. Po znakomitej jeździe w sobotni wieczór sięgnął po nią Nowozelandczyk Campbell Stewart.

500m ze startu lotnego

500f
Wieczorna sesja, tak samo jak popołudniowa, rozpoczęła się od rywalizacji kobiet w wyścigu na 500m ze startu lotnego. W finałowej rozgrywce sprinterek najmocniejsza okazała się Rosjanka Daria Shmeleva, która wykręciła czas 33.012. Tym samym sięgnęła ona po złoty medal i tytuł mistrzyni świata. Miejsca na podium dopełniła Ukrainka Olena Starikova oraz Australijka Kaarle McCulloch. Urszula Łoś, która do finału nie dotarła, zakończyła rywalizację na 10. miejscu.

Sprint indywidualny

Wyniki | sprint indywidualny (M) - 1/4 finału

W wieczornej sesji przedostatniego dnia torowych mistrzostw świata rozegrane zostały ćwierćfinałowe biegi sprinterów. W szranki stanęło ośmiu zawodników, rywalizujących ze sobą w parach. Do awansu potrzebne były dwa zwycięstwa.

W swoich biegach Mateusz Rudyk nie miał najmniejszych problemów, by dwukrotnie pokonać Rosjanina Denisa Dimitrieva. W przypadku drugiego z biegów niesiony przez doping publiczności Rudyk wręcz znokautował rywala, który właściwie odpuścił walkę na ostatnim wirażu wiedząc, że nie będzie w stanie pokonać Polaka.

Także w przypadku pozostałych trzech par rozgrywane były tylko po dwa biegi. Do kolejnej rundy przeszli niezwykle mocni Holendrzy Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen oraz Australijczyk Matthew Glaetzer.

Omnium

Wyniki | omnium 3/4 (M) - scratch
Wyniki | omnium 4/4 (M) - wyścig tempo / finał

W dwóch rozegranych popołudniu wyścigach Szymon Sajnok wyraźnie nie potrafił wskoczyć w odpowiedni rytm i włączyć się do walki o wysoką lokatę. Licznie zgromadzeni na trybunach kibice wierzyli, że wieczorem karta się odwróci, jednak to ewidentnie nie był najlepszy dzień dla broniącego tęczowej koszulki kolarza z Kartuz. Sajnok, pomimo aktywnej jazdy w wyścigu punktowym, ostatniej ze składowych omnium, zakończył rywalizację na 18. miejscu.

Złoty medal i koszulkę mistrza globu w torowym wieloboju wywalczył Nowozelandczyk Campbell Stewart. W końcowej klasyfikacji łącznej miał on 18 punktów przewagi nad Francuzem Benjaminem Thomas, a brązowy medal trafił do Brytyjczyka Ethana Haytera.

Madison

Wyniki | madison (K) - finał

Jednym z czterech finałów zaplanowanych na sobotni wieczór na Arenie Pruszków był kobiecy madison. To niezwykle widowiskowa konkurencja, w której zawodniczki startują w parach i wypychają się za ręce w trakcie jazdy na zmiany. Polskę w madisonie reprezentowały siostry Daria i Wiktoria Pikulik, które jechały czujnie, jednak mimo to nie udało im się zebrać dość punktów, by choćby zbliżyć się do podium. Polki zakończyły wyścig na 8. miejscu.

W wyścigu okraszonym dużą ilością kraks triumfowały Holenderki Kirsten Wild i Amy Pieters. Pokonały one Australijki Georgię Baker i Amy Cure oraz Dunki Amalie Dideriksen i Julie Leth.

Wyścig indywidualny na dochodzenie

Wyniki | wyścig indywidualny na dochodzenie (K) - finał

Po popołudniowych kwalifikacjach do finałowej walki o medale w wyścigu indywidualnym na dochodzenie awansowały Niemki Lisa Brennauer i Lisa Klein oraz Australijka Ashlee Ankudinoff i Nowozelandka Kristie James. Bezkonkurencyjna w tym zestawieniu okazała się Ankudinoff, która z wynikiem 3:25.971 sięgnęła po mistrzowski tytuł i złoty medal. Miejsc na podium dopełniły Niemki Brennauer i Klein - obie straciły do zawodniczki z antypodów po 4 sekundy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: