UAE Tour 2019: etap 3. Przełamanie Alejandro Valverde na Jebel Hafeet

Alejandro Valverde

Mistrz świata Alejandro Valverde, po wspinaczce na Jebel Hafeet, triumfował na mecie trzeciego etapu UAE Tour.

Kolarz Movistar Team pokonał na finiszu Primoza Roglica (Jumbo-Visma) i Davida Gaudu (Groupama-FDJ). Mistrz Polski Michał Kwiatkowski (Team Sky), ze stratą blisko minuty, uplasował się na 16. pozycji.

Roglic utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

W trzecim dniu na kolarzy ponownie czekał spory dystans (179 km). Po płaskim wstępie droga na zakończenie prowadziła na Jebel Hafeet (10,8 km; 6,6%), wielu zawodnikom znanym dotąd z wyścigu Abu Dhabi Tour.

W ucieczce zawiązanej po starcie ponownie zameldowali się Igor Boev, Stepan Kuriyanov (obaj Gazprom–Rusvelo) i Charles Planet (Novo Nordisk), którym tym razem towarzyszył Fabio Calabria z Novo Nordisk. Prowadzony przez Jumbo-Visma peleton odpuścił akcję na ponad 4 minuty.

Tempo nie było wysokie, po dwóch godzinach wynosiło 35,4 km/godz. Na półmetku harcownikom pozostało poniżej 2 minut i wkrótce sami zrezygnowali.

Do podnóża Jebel Hafeet nic się więcej nie wydarzyło. Początkowo na podjeździe oderwali się Paddy Bevin (CCC Team) i Diego Ulissi (UAE Team Emirates), do których przeskoczył Rob Power (Team Sunweb). Szybko od stawki odpadł Richie Porte (Trek-Segafredo).

Główna grupa wchłonęła trójkę 6 kilometrów przed metą. Szybkie tempo nadawali kolarze Jumbo-Visma. Odpadali kolejni, w tym 5 kilometrów przed kreską Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) i niewiele później Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick Step).

4 kilometry przed kreską ruszył Primoz Roglic, z którym zabrali się Dan Martin (UAE Team Emirates) i David Gaudu, a następnie przeskoczył Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe).

Martin osłabł, doścignięty przez Alejandro Valverde. W kolejnej, większej grupce, odnaleźli się przepychający Kwiatkowski i Tom Dumoulin (Team Sunweb) oraz wyglądający lepiej Víctor de la Parte (CCC Team).

Valverde dogonił czołówkę 900 metrów przed metą, tuż przed wypłaszczeniem. Mistrz świata był już nie do ogrania, na finiszu nie dał szans Roglicowi, odnosząc pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Wyniki 3. etapu UAE Tour 2019 (2.WT), Al Ain – Jebel Hafeet (179 km):

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team               4:44:50
  2 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma
  3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:04
  5 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:12
  6 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                    00:33
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
  8 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep                  00:35
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 10 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 11 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 12 Victor De La Parte (Spa) CCC Team
 13 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         00:44
 14 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   00:53
 15 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep             00:56
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 17 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
 18 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale               01:04
 19 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 20 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 21 Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida
 22 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           01:09
 23 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First            01:17
 24 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
 25 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 26 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo-Visma
 27 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott
 28 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:33
 29 Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data                   01:40
 30 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
 32 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 33 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott                    02:12
 34 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo                         02:18
 35 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
 36 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep              02:21
 37 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 38 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team                    02:23
 39 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                02:48
 40 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo                   02:49
 41 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 42 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 43 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
 44 Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo
 45 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     03:13
 46 Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin            03:36
 47 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 48 Serge Pauwels (Bel) CCC Team                           03:45
 49 Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott                  04:16
 50 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                  05:10
 51 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 52 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 53 Patrick Bevin (NZl) CCC Team
 54 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team
 55 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team                    06:04
 56 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            07:01
 57 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      07:53
 58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
 59 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    07:55
 60 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
 61 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
 62 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 63 Sean Bennett (USA) EF Education First
 64 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
 65 Simon Clarke (Aus) EF Education First
 66 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
 67 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team
 68 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
 69 Rob Power (Aus) Team Sunweb
 70 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma
 71 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 72 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       08:46
 73 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  10:08
 74 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 75 James Whelan (Aus) EF Education First
 76 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 77 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida
 78 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep              11:10
 79 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 80 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk                      11:27
 81 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk
 82 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 83 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
 84 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
 85 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 86 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                        12:49
 87 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
 88 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
 89 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk                 14:00
 90 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    14:31
 91 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                   15:40
 92 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida                    17:02
 93 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott
 94 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 95 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
 96 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 97 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep
 98 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 99 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
100 Mikkel Frolich Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep
101 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
102 Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo
103 Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo
104 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
105 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
106 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
107 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
108 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
109 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo
110 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
111 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
112 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
113 Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo
114 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
115 Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo
116 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk
117 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb
118 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
119 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
120 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal
121 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
122 Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates
123 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team
124 Julius van den Berg (Ned) EF Education First
125 Daniel McLay (GBr) EF Education First
126 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
127 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma
128 Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida
129 Sacha Modolo (Ita) EF Education First
130 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
131 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
132 Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma
133 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep
134 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida                      19:58
135 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal
136 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                        20:20
137 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
138 Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma
139 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           22:15

Klasyfikacja generalna po 3. etapie

  1 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma                 9:38:05
  2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                 00:14
  3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         00:31
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:39
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      00:47
  6 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates                  00:54
  7 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         00:57
  8 Victor De La Parte (Spa) CCC Team                      01:05
  9 James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep                  01:07
 10 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                    01:08
 11 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      01:16
 12 Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida                    01:17
 13 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo-Visma                 01:23
 14 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    01:24
 15 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 16 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         01:25
 17 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep             01:28
 18 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           01:29
 19 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   01:32
 20 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   01:35
 21 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         01:37
 22 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe             01:39
 23 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team          01:46
 24 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 25 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First            01:49
 26 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:53
 27 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott                01:55
 28 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale               02:04
 29 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   02:40
 30 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
 31 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott                    02:50
 32 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               02:53
 33 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
 34 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team
 35 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    03:02
 36 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo                         03:07
 37 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  03:11
 38 Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data                   03:25
 39 Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo                       03:52
 40 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
 41 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                04:01
 42 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal                     04:04
 43 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data                    04:11
 44 Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin            04:27
 45 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                        04:42
 46 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale                  04:49
 47 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                04:54
 48 Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott                  05:03
 49 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                        05:30
 50 Patrick Bevin (NZl) CCC Team                           05:40
 51 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team
 52 Serge Pauwels (Bel) CCC Team                           05:46
 53 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      06:00
 54 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
 55 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team                    06:58
 56 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma                    08:01
 57 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         08:06
 58 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team                     08:19
 59 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 60 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team                         08:25
 61 Rob Power (Aus) Team Sunweb
 62 Simon Clarke (Aus) EF Education First                  08:27
 63 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ                       08:30
 64 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
 65 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                      08:44
 66 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
 67 Sean Bennett (USA) EF Education First                  08:54
 68 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            09:01
 69 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data       09:21
 70 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk                  09:47
 71 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      10:07
 72 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    10:41
 73 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       10:43
 74 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep              11:42
 75 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     11:48
 76 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    11:51
 77 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 78 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe               12:02
 79 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     12:18
 80 James Whelan (Aus) EF Education First                  12:20
 81 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  12:22
 82 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida                      12:31
 83 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk                  13:19
 84 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
 85 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                        13:24
 86 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  14:00
 87 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                    15:06
 88 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                      15:18
 89 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk                 15:52
 90 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ                      16:37
 91 Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma                   17:08
 92 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb                 17:15
 93 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky                    17:22
 94 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep                17:28
 95 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                   17:32
 96 Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates               17:34
 97 Sacha Modolo (Ita) EF Education First
 98 Daniel McLay (GBr) EF Education First
 99 Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep
100 Julius van den Berg (Ned) EF Education First
101 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                17:40
102 Mikkel Fr?lich Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep       17:41
103 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal                          17:49
104 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo                  17:51
105 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
106 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
107 Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo
108 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    17:53
109 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
110 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                         17:57
111 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                 18:02
112 Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo
113 Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo                 18:05
114 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
115 Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo
116 Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida                       18:08
117 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      18:20
118 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida                    18:23
119 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo                 18:25
120 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             18:27
121 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                            18:37
122 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates           18:40
123 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal                         18:55
124 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe                       18:58
125 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                    19:08
126 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott                      19:13
127 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 19:18
128 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                 19:36
129 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo                   19:52
130 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma                    20:04
131 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    20:12
132 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team                          20:16
133 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk               20:26
134 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal                         20:49
135 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida                      21:16
136 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma                   22:25
137 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           22:50
138 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                        23:09
139 Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma                     32:12

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: