Vuelta a Andalucia 2019: etap 3. Tim Wellens podtrzymuje zwycięską passę

Tim Wellens na Tirreno-Adriatico 2017

Tim Wellens (Lotto Soudal) najszybciej pokonał etap jazdy indywidualnej na czas 65. Vuelta a Andalucia i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Belg na dystansie 16 kilometrów osiągnął minimalnie lepszy rezultat niż Jakob Fuglsang (Astana), trzecie miejsce zajął zaś Ion Izagirre (Astana). 

Piątkowy etap był jednym z kluczowych na trasie tegorocznej edycji hiszpańskiego wyścigu. Rywalizacja przebiegła na dystansie 16 kilometrów. Profil nie był płaski – w pierwszej części czekała wspinaczka na Alto 7 Pilillas (4,8 km; 3,6%), następnie zawodnicy pokonywali długi zjazd, by na ostatnich dwóch kilometrach ponownie odbić w górę (1,8 km; 7,5%).

Rywalizację tradycyjnie rozpoczęły próby zawodników zamykających klasyfikację generalną po drugim etapie. Początkowe wyniki nie zaskoczyły, wysoko poprzeczkę ustawił jednak Simon Yates (Mitchelton-Scott), osiągając 22:34. Zwycięzcę ubiegłorocznego wyścigu Vuelta a Espana wyprzedził dopiero jego brat Adam Yates (Mitchelton-Scott), z czasem lepszym o 7 sekund. Za Brytyjczykami uplasował się Dylan Teuns (Bahrain-Merida), który do lidera stracił 32 sekundy. 

W końcówce w walce o zwycięstwo etapowe liczyli się przede wszystkim jadący w tej kolejności Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), Ion Izagirre (Bahrain-Merida). Jack Haig (Mitchelton-Scott), Jakob Fuglsang (Astana) oraz lider imprezy, Tim Wellens (Lotto Soudal). Holender na premii górskiej tracił do Adama Yatesa pięć sekund, lecz na mecie pokonał go o 6 sekund i objął prowadzenie. Na krótko, gdyż chwilę później czas lepszy o dziesiąte części sekundy wykręcił Izagirre. Haig z kolei zrównał się z Yatesem, tracąc 7 sekund do Baska. 

Mocny cios wyprowadził Fuglsang. Jego wynik - 22:27 - dał mu prowadzenie o 7 sekund przed kolarzem Bahrain-Merida. Jako ostatni na metę dojechał Wellens, który na półmetku miał najlepszy wynik ledwie, o sekundę przed Fuglsangiem i Yatesem. Belg osiągnął 22:25, odnosząc kolejne zwycięstwo i powiększając minimalnie przewagą w klasyfikacji generalnej. 

Wyniki 3. etapu Vuelta a Andalucia 2019 (2.HC), Mancha Real - La Guardia de Jaén (16,2 km; jazda indywidualna na czas):

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                           22:25
  2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                     00:02
  3 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team              00:09
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma
  5 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        00:14
  6 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                         00:16
  7 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                       00:19
  8 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                       00:21
  9 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida                       00:25
 10 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo                   00:47
 11 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida
 12 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo                    00:50
 13 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi--Murias       00:54
 14 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                     00:59
 15 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi        01:03
 16 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 17 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                  01:11
 18 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott                    01:13
 19 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 20 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling                    01:14
 21 Carlos Verona (Spa) Movistar Team
 22 Eduard Prades (Spa) Movistar Team
 23 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec         01:17
 24 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma                    01:18
 25 Rafael Valls (Spa) Movistar Team
 26 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                      01:19
 27 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team                     01:22
 28 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott                    01:25
 29 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles                    01:37
 30 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
 31 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH                     01:39
 32 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi             01:41
 33 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 34 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 35 Lars Boom (Ned) Roompot-Charles
 36 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 37 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
 38 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept-B&B Hotel         01:42
 39 IAleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo                  01:44
 40 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane        01:45
 41 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
 42 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                      01:49
 43 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi--Murias
 44 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert                  01:54
 45 Ricardo Augusto Afonso Vilela (Por) Burgos-BH            01:55
 46 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise          01:58
 47 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural               02:00
 48 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert                      02:01
 49 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
 50 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo                         02:03
 51 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 52 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling                  02:08
 53 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi--Murias             02:09
 54 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH                       02:12
 55 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec        02:14
 56 Cyril Barthe (Fra) Euskadi--Murias                       02:16
 57 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec      02:18
 58 José Rojas (Spa) Movistar Team
 59 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles                 02:21
 60 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel              02:26
 61 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                          02:29
 62 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi
 63 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise         02:30
 64 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Equipo Euskadi           02:31
 65 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH                      02:32
 66 Petr Rikunov (Rus) Gazprom–Rusvelo
 67 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert                      02:34
 68 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                     02:35
 69 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Gobert                  02:37
 70 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 71 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 72 Marc Fournier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 73 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 74 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept-B&B Hotel          02:38
 75 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert                      02:39
 76 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                    02:40
 77 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural                    02:41
 78 Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert
 79 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
 80 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles                     02:42
 81 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                  02:43
 82 Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles                   02:44
 83 Xavier Ca?ellas Sanchez (Spa) Caja Rural                 02:45
 84 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                          02:47
 85 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise              02:48
 86 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural                    02:49
 87 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-     02:50
 88 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise            02:55
 89 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 90 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling                      02:56
 91 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 92 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling                    02:57
 93 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
 94 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel        02:58
 95 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling                   02:59
 96 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH                                03:04
 97 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma                         03:09
 98 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo-Visma                      03:10
 99 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF
100 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma
101 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
102 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert
103 Gotzon Martin Sanz (Spa) Equipo Euskadi                  03:11
104 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling                       03:13
105 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF                        03:20
106 Sean De Bie (Bel) Roompot-Charles                        03:22
107 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles                03:27
108 Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH                      03:28
109 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi--Murias                 03:32
110 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Equipo Euskadi         03:33
111 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec        03:34
112 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                     03:39
113 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi--Murias           03:40
114 Moreno Moser (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
115 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise             03:43
116 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                          03:51
117 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                            03:56
118 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Euskadi--Muria     04:03
119 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal                        04:04
120 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi                    04:07
121 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF                     04:10
122 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural                   04:18
123 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma                  04:21
124 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec            04:26
125 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane           04:43
126 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling                      04:45
127 Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom–Rusvelo
OTL Alan Banaszek (Pol) Caja Rural

Klasyfikacja generalna po 3. etapie

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                        10:42:05
  2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                     00:07
  3 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team              00:14
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma                 00:18
  5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                         00:21
  6 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                       00:28
  7 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida                       00:39
  8 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo                   00:56
  9 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        01:04
 10 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi--Murias       01:16
 11 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi        01:19
 12 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida                         01:23
 13 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma                    01:27
 14 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                     01:32
 15 Rafael Valls (Spa) Movistar Team                         01:34
 16 Carlos Verona (Spa) Movistar Team                        01:35
 17 Eduard Prades (Spa) Movistar Team                        01:36
 18 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                  01:44
 19 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane            01:46
 20 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 21 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec         01:59
 22 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi--Murias           02:11
 23 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert                      02:14
 24 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles                    02:19
 25 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural                02:26
 26 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise          02:31
 27 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural
 28 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                       02:36
 29 Ricardo Augusto Afonso Vilela (Por) Burgos-BH            02:42
 30 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
 31 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo                         02:49
 32 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
 33 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                      02:50
 34 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert                      02:53
 35 José Rojas (Spa) Movistar Team                           02:55
 36 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec       02:56
 37 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane        02:58
 38 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Equipo Euskadi           03:02
 39 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi--Murias             03:08
 40 Cyril Barthe (Fra) Euskadi--Murias
 41 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH                       03:11
 42 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 43 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                         03:13
 44 Lars Boom (Ned) Roompot-Charles                          03:18
 45 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
 46 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi        03:23
 47 Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles                   03:28
 48 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec      03:31
 49 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH                      03:33
 50 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
 51 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                       03:52
 52 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise              03:53
 53 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel        03:57
 54 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-     04:08
 55 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise            04:10
 56 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida                      04:13
 57 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert                  04:23
 58 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane          04:33
 59 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise          04:36
 60 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles                 04:39
 61 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                    04:43
 62 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                    04:50
 63 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling                      05:22
 64 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural                    05:26
 65 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                     05:28
 66 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles                     05:29
 67 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma                         05:32
 68 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                    05:46
 69 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec        05:55
 70 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural                    06:05
 71 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                       06:08
 72 Xavier Ca?ellas Sanchez (Spa) Caja Rural                 06:13
 73 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                     06:21
 74 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma                  06:37
 75 IAleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo                  06:40
 76 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo                    06:51
 77 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma                  06:52
 78 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert                         06:53
 79 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling                    06:56
 80 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept-B&B Hotel         07:00
 81 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane           07:28
 82 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling                  07:32
 83 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott                    07:50
 84 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                      08:02
 85 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                       08:16
 86 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF                           08:41
 87 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept-B&B Hotel          08:49
 88 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise         08:55
 89 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi             09:01
 90 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec        09:10
 91 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling                       09:23
 92 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo-Visma                      10:20
 93 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                          10:38
 94 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi--Murias                 10:46
 95 Sean De Bie (Bel) Roompot-Charles                        11:48
 96 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                  12:09
 97 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Gobert                  12:15
 98 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH                                12:55
 99 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles                13:13
100 Moreno Moser (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane            13:57
101 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling                    14:01
102 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Equipo Euskadi         14:18
103 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept-B&B Hotel            14:27
104 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                       14:47
105 Petr Rikunov (Rus) Gazprom–Rusvelo                       14:48
106 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise             15:14
107 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH                     15:28
108 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Euskadi--Murias
109 Marc Fournier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel              15:33
110 Gotzon Martin Sanz (Spa) Equipo Euskadi                  15:50
111 Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH                      15:56
112 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling                      16:21
113 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF                        16:37
114 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling                   16:58
115 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel              17:47
116 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert                      17:55
117 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                          19:31
118 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi--Murias           19:41
119 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural                   20:49
120 Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert                      22:11
121 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal                        28:20
122 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF                     28:50
123 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi                    31:36
124 Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom–Rusvelo               31:50
125 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma                  31:53
126 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
127 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                            35:44

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: