Daniel Marszałek w Pirenejach Francuskich

Daniel Marszałek przygotował przewodnik po Pirenejach Francuskich. Po podjazdach legendarnych, ale i po tych mniej znanych. Zapraszamy!

Contador ze Schleckiem na Col du Tourmalet. Rajd Hushovdta na Col d'Aubisque. Powrót Valverde na Peyragudes. Lance Armstrong na Luz Ardiden. Są takie podjazdy, które kibice kolarstwa bez zastanowienia kojarzą z konkretnymi wydarzeniami na trasach wyścigów. W pamięć zapadają grymasy twarzy, reakcje, śmiałość, słabość, przeżywane w momentach oglądania emocje.

Wspomnienia te odświeżać można za pomocą serwisu Youtube i ponownego oglądania zapisów telewizyjnych relacji.

Kurz z kolarskich wspomnień zdmuchnąć można także zagłębiając się w pamiętniki Daniela Marszałka, który od lat przemierza rowerem szlaki największych kolarskich wyścigów i niczym średniowieczny trubadur opisuje ich geograficzne położenie, wyzwania i związane z nimi historie. Ballady te, przez Daniela pracowicie spisywane, pełne są danych wspinaczek, profili, map, wykresów i plików ze Stravy, a także zdjęć i wideo, które spaja prowadzona lekko opowieść o amatorskiej wyprawie.

Zapiski podróży oparte są o szczegółowe przygotowania i encyklopedyczną wiedzę, a także dar snucia opowieści o fragmentach tras, których każdy kilometr owiany jest historiami kolejnych generacji upartych kolarzy, pomysłowych organizatorów i sprytnych dyrektorów sportowych. Całość składa się na barwny obraz rowerowej wyprawy, która może zainspirować kolarza amatora lub uporządkować wiedzę fana wyścigów. A może jedno i drugie?

Są dla mnie i kolegów pamiętnikiem, zaś dla osób trzecich (innych amatorów kolarstwa) mogą być przewodnikiem, są tam też ciekawostki z zakresu geografii i przede wszystkim kolarskiej historii

 podkreśla Marszałek.

Daniela Marszałka przewodnik po Pirenejach Francuskich:

Wstęp

4.06 – Col du Soulor & Col des Spandelles

5.06 – Col d’Aubisque & Col de Borderes + Lac d’Estaing

6.06 – Cauterets / Pont d’Espagne

7.06 – Col de Tentes & Cirque de Troumouse

8.06 – Luz Ardiden & Col du Tourmalet (W)

9.06 – Col du Couraduque & Nistos-Cap Nestes

10.06 – Port de Bales (S) & Hospice de France

11.06 – Col d’Artigaux & Station du Mourtis

12.06 – Superbagneres & Col du Portillon

13.06 – Hourquette d’Ancizan, Col d’Aspin (E) & Col de Beyrede

14.06 – Col de Portet, Col d’Azet (W) & Station du Peyragudes

15.06 – Piau-Engaly & Lac de Cap de Long + Lac d’Aumar

fot. Daniel Marszałek

W poprzednich latach:

(2013) Daniel Marszałek pokonał Drogę Wielkich Alp

(2014) Daniel Marszałek w Apeninach

(2014) Giro della Valtellina

(2015) Daniel Marszałek w Alpach i w Południowym Tyrolu

(2016) Daniel Marszałek w Pirenejach Hiszpańskich

(2017) Daniel Marszałek w Sabaudii

Daniel Marszałek  zapalony amator przemierzania najsłynniejszych szos Europy, specjalista w dziedzinie kolarskich podjazdów i komentator Eurosportu. Co roku na swojej stronie internetowej  www.danmarszal.pl  opisuje rowerowe wyprawy, podczas których z przyjaciółmi odwiedza znane nam z ekranów telewizora przełęcze. Na łamach Rowery.org od lat, w różnych formach, w 2014 roku jako autor cyklu "Odcinki Specjalne Grand Tourów".

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Damian

    21 lutego 2019, 00:49 o 00:49

    Pokonałem jedenaście z opisanych podjazdów i muszę przyznać, że zostały one przedstawione w sposób bardzo rzeczowy. Jestem pełen podziwu dla ogromu wykonanej pracy.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: