Tour de la Provence 2019. etap 4. Degenkolb zgarnia etap, Izagirre cały wyścig

John Degenkolb (Trek-Segafredo) zwyciężył na zakończenie 4. Tour de la Provence. Cały wyścig o błysk szprychy wygrał Gorka Izagirre (Astana).

Niemiec ostatniego dnia rywalizacji pokonał Simona Clarke'a (EF Education First) i Anthony'ego Maldonado (St Michel-Auber 93). 

W "generalce" Izagirre o dziesiąte części sekundy wyprzedził Clarke'a, podium zaś domknął Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) z jednosekundową stratą do triumfatora. 

Ostatni etap tegorocznej edycji prowanskiej imprezy prowadził do jednej z byłych stolic historycznego regionu, Aix-en-Provence. Profil był nieco wybrzuszony - na kolarzy czekały trzy oficjalne wspinaczki oraz kilka podjazdów nie dających punktów do klasyfikacji górskiej. Ostatnie utrudnienie - La Cride (3,7 km; 4,3%) - zakończyło się 13 kilometrów przed metą, do której prowadził przerwany przez półtorakilometrowy płaskowyż. Końcowe metry były kręte i dość wąskie. 

Etap miał za zadanie ostateczne rozstrzygnięcie klasyfikacji generalnej, w której przed etapem prowadził Gorka Izagirre (Astana). Po piętach Baska deptali jednak Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) i Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), którzy mieli po dwie sekundy straty, zaś czwarte miejsce zajmował Simon Clarke (EF Education First), z rezultatem gorszym niż lider o 8 sekund. 

Chcący walczyć na jedynym lotnym finiszu 12,6 kilometrów po starcie ostrym faworyci powstrzymali zapędy uciekinierów. Gallopin liczył się w walce o bonifikaty, lecz został pokonany przez Philippe'a Gilberta (Deceuninck-Quick Step) i Clarke'a, zgarniając ledwie sekundę i wciąż utrzymując się za liderem wyścigu, aczkolwiek wyprzedzając Pinota i wskakując na drugą pozycję. Clarke z kolei gonił podium. 

Stopniowo nadeszło uspokojenie, co pozwoliło na atak sześciu zawodnikom. Od grupy odskoczyli dziesiąty w "generalce" Lilian Calmejane (Direct Energie), pierwszy lider wyścigu Filippo Ganna (Team Sky), Luis Mas Bonet (Movistar), Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick Step), Sébastien Reichenbach (Groupama-FDJ) i Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec), uzyskując trzy minuty przewagi dopóki na czele nie przyspieszyli kolarze Astany. Calmejane przez znaczną część etapu był wirtualnym liderem, mając bowiem 32 sekundy straty do Izagirre przed rozpoczęciem rywalizacji.

Pomimo pracy kolarzy w jasnoniebieskich trykotach, różnica nie malała w zawrotnym tempie - 55 kilometrów przed kreską wynosiła jeszcze 2 minuty.  Właściwy pościg rozpoczęli kolarze AG2R La Mondiale, którzy przez 20 kilometrów zdołali zmniejszyć przewagę niemal o połowę. 

15 kilometrów przed metą uciekinierzy wyprzedzali peleton o 22 sekundy, gdy z czołówki zaatakował Cavagna, zaś z głównej grupy ruszył Pierre Rolland (Vital Concept-B&B Hotels). Oba ataki zostały jednak zneutralizowane, a kilka minut później czołówka została złapana przez główną grupę. Kontrował Eddie Dunbar (Team Sky), za którym podążył David Gaudu (Groupama-FDJ). Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) z kolei był mocno pilnowany przez Izagirre i nie mógł odskoczyć. 

Akcja dwójki zawodników zakończyła się na ostatnim kilometrze, przez co o etapowe zwycięstwo walczyli faworyci. Rywali pewnie wyprzedził John Degenkolb (Trek-Segafredo), sięgając po zwycięstwo. Za nim finiszował Clarke, który dzięki bonifikatom zrównał się z Izagirre w klasyfikacji generalnej. Analiza dziesiątych części sekundy z czwartkowej czasówki sprawiła jednak, że 31-letni Bask obronił się na prowadzeniu i po raz pierwszy w karierze zwyciężył w etapowym wyścigu. 

Na czwartym miejscu dziś finiszował Tony Gallopin, przegrywając jeszcze z Anthonym Maldonado (St Michel-Auber 93). Gdyby kolarz AG2R La Mondiale wyprzedził swojego rodaka, bonifikata za miejsce na podium dałaby mu zwycięstwo w całej rywalizacji. 

Wyniki 4. etapu Tour de la Provence 2019 (2.1), Avignon - Aix-en-Provence (162,2 km):

  1 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                  3:52:11
  2 Simon Clarke (Aus) EF Education First
  3 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93
  4 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  6 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep
  7 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
  8 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep
  9 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic
 10 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
 11 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 12 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
 13 Edward Dunbar (Irl) Team Sky
 14 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 15 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
 16 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 17 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
 18 Eduard Prades (Spa) Movistar Team
 19 Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
 21 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 22 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 23 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
 24 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 25 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 26 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 27 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First
 28 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 29 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 30 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 31 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
 32 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb
 33 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert
 34 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 35 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 36 Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
 37 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
 38 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 39 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert
 40 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 41 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
 42 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille
 43 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
 44 Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic
 45 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep
 46 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix             00:14
 47 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
 48 Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic
 49 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 50 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever-Roubaix
 51 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
 52 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
 53 Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus
 54 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    00:24
 55 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 56 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 57 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 58 Daniel Auer (Aut) Maloja Pushbikers
 59 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 60 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert                00:32
 61 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
 62 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic                       00:38
 63 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First
 64 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
 65 Joe Dombrowski (USA) EF Education First
 66 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb                 00:54
 67 Moreno Hofland (Ned) EF Education First                00:55
 68 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
 69 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
 70 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert
 71 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 72 Johannes Schinnagel (Ger) Maloja Pushbikers
 73 Felix Ritzinger (Aut) Maloja Pushbikers
 74 Asbj?rn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 75 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93
 76 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 77 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       01:00
 78 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 79 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
 80 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 81 Joeri Stallaert (Bel) Corendon-Circus
 82 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille
 83 Lukas Schlemmer (Aut) Maloja Pushbikers
 84 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 85 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 86 Ben Swift (GBr) Team Sky
 87 Owain Doull (GBr) Team Sky
 88 Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93
 89 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            02:30
 90 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   03:37
 91 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 92 Filippo Ganna (Ita) Team Sky
 93 Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus
 94 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     04:43
 95 Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic
 96 Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus                   07:10
 97 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep
 98 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First
 99 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita-Prodir
100 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie
101 Simon Sellier (Fra) Direct Energie
102 Julius van den Berg (Ned) EF Education First
103 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
104 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert
105 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
106 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert
107 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix
108 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
109 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
110 Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
111 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
112 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille
113 Stefan Kolb (Aut) Maloja Pushbikers                    08:11
114 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  11:00
115 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
116 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team
117 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
118 Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93
119 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix
120 Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert
121 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
122 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus
123 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita-Prodir
124 Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic
125 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
126 Jodok Salzmann (Aut) Maloja Pushbikers
127 Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel             12:36

Klasyfikacja końcowa

  1 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team       13:18:06
  2 Simon Clarke (Aus) EF Education First
  3 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   00:01
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       00:02
  5 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         00:10
  6 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         00:15
  7 Edward Dunbar (Irl) Team Sky
  8 Eduard Prades (Spa) Movistar Team                      00:21
  9 Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus                   00:26
 10 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep            00:29
 11 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  00:32
 12 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team                     00:49
 13 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel            00:51
 14 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credi     00:55
 15 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo                      00:58
 16 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel           01:10
 17 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert                    01:11
 18 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec       01:22
 19 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits         01:30
 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:46
 21 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille                  01:49
 22 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep                01:59
 23 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     02:03
 24 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       02:26
 25 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    02:42
 26 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic                      02:52
 27 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb                        03:09
 28 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First              03:29
 29 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            04:16
 30 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert                     04:22
 31 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   04:56
 32 Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic                       04:58
 33 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits          05:30
 34 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo                         05:42
 35 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo                      05:50
 36 Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale                    05:51
 37 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep               06:09
 38 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               06:15
 39 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb                        06:19
 40 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     06:25
 41 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First           07:16
 42 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic                       07:19
 43 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              07:54
 44 Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits          08:10
 45 Filippo Ganna (Ita) Team Sky                           09:04
 46 Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus                   09:24
 47 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep            10:06
 48 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93             11:06
 49 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel            11:08
 50 Owain Doull (GBr) Team Sky                             11:40
 51 Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic                   11:44
 52 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    11:48
 53 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    11:55
 54 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep                11:57
 55 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93                12:32
 56 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy           12:46
 57 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93                 13:24
 58 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep                13:25
 59 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      13:28
 60 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec     13:30
 61 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy             13:46
 62 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotel             14:00
 63 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix             14:01
 64 Joe Dombrowski (USA) EF Education First                14:03
 65 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert                14:17
 66 Johannes Schinnagel (Ger) Maloja Pushbikers            14:32
 67 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93              14:38
 68 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy          14:47
 69 Lukas Schlemmer (Aut) Maloja Pushbikers                14:59
 70 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                15:13
 71 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    15:49
 72 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     16:19
 73 Felix Ritzinger (Aut) Maloja Pushbikers                16:32
 74 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                    16:37
 75 Moreno Hofland (Ned) EF Education First                16:49
 76 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever-Roubaix           16:58
 77 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits          17:17
 78 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec     17:19
 79 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy          17:33
 80 Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93                     17:38
 81 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                  17:42
 82 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert                    17:45
 83 Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus                   18:31
 84 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First                 18:47
 85 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     19:28
 86 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                  20:01
 87 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits       20:21
 88 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                    20:23
 89 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                    20:35
 90 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix            20:38
 91 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       21:23
 92 Joeri Stallaert (Bel) Corendon-Circus                  21:24
 93 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy                   21:40
 94 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille                   21:53
 95 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb                 22:17
 96 Asbj?rn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb               22:31
 97 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita-Prodir           22:39
 98 Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus                   22:48
 99 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille                   23:41
100 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert                   23:46
101 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                  24:03
102 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert                       24:08
103 Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic                           24:49
104 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec          25:11
105 Daniel Auer (Aut) Maloja Pushbikers                    25:30
106 Ben Swift (GBr) Team Sky                               25:39
107 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                 25:54
108 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                25:58
109 Julius van den Berg (Ned) EF Education First           26:53
110 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93              27:14
111 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie                    27:18
112 Simon Sellier (Fra) Direct Energie                     28:00
113 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel              28:10
114 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita-Prodir                28:23
115 Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel               28:38
116 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  30:45
117 Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic                         31:44
118 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix            32:03
119 Leonardo Basso (Ita) Team Sky                          33:20
120 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus                    35:25
121 Stefan Kolb (Aut) Maloja Pushbikers                    35:27
122 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team            37:51
123 Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93                 40:41
124 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo                        40:47
125 Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel             42:46
126 Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert                    44:10
127 Jodok Salzmann (Aut) Maloja Pushbikers                 48:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: