Tour Colombia 2.1 2019: etap 5. Julian Alaphilippe przejmuje prowadzenie

Julian Alaphilippe

Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), po całodniowej walce na pierwszej linii, zwyciężył w ekscytującym piątym odcinku Tour Colombia 2.1.

Za Francuzem finiszował Miguel Angel Lopez (Astana), zaś na trzeciej pozycji uplasował się Richard Carapaz (Movistar). Triumfator etapowy został również nowym liderem imprezy. 

Przedostatniego dnia rywalizacji w Kolumbii zawodnicy ścigali się na pagórkowatym etapie ze startem i metą w La Union. Po starcie na kolarzy czekał 12-kilometrowy odcinek dojazdowy do 19,5-kilometrowej pętli, która została pokonana niespełna osiem razy - ostatnie okrążenie nie było bowiem pokonane w całości. Finałowe 13 kilometrów stanowił dojazd do La Union, z czego 4,5 kilometra przed metą znajdowała się przełęcz Union (7,5 km; 5,2%).

17 zawodników początkowo znalazło się w ucieczce dnia, w tym drugi w klasyfikacji generalnej Julian Alaphilippe, czwarty Daniel Martinez (EF Education First), Ivan Sosa (Team Sky) i Richard Carapaz, szybko uzyskując przewagę. W peletonie tymczasem doszło do kraksy, spowodowanej wbiegnięciem na trasę psa. Ucierpiał m.in. Chris Froome (Team Sky), który na stałe stracił kontakt z faworytami.  

Maksymalna przewaga uciekinierów nad główną grupą wynosiła dwie minuty i 45 sekund. Malała w dość spokojnym tempie - 20 kilometrów przed kreską wynosiła jeszcze minutę i 10 sekund. Martinez oraz Alaphilippe zbierali bonifikaty na lotnych premiach, chcąc poprawić wynik w klasyfikacji generalnej. Z czołówki odpadali kolejni zawodnicy, nie mogąc utrzymać wysokiego tempa. Z tyłu z kolei, przed mocno poszarpanym i podzielonego przez upadki peletonem jechali Egan Bernal (Team Sky), Sergio Henao (UAE Team Emirates), Nairo Quintana (Movistar Team) i Miguel Angel Lopez (Astana). 

Alaphilippe i Sosa zaatakowali przed rozpoczęciem ostatniego podjazdu, lecz ich ruch był nieskuteczny. Kontrę już na samej wspinaczce wypuścił Martinez, za którym podążył młody Kolumbijczyk z Team Sky. Nieco dalej zaatakował Lopez, odłączając się od pozostałych. Kolumbijczyk zdołał doścignąć Alaphilippe'a i Carapaza, którzy zdołali utrzymać się przed pozostałymi uciekinierami, tworząc razem z nimi grupę pościgową.

Martinez i Sosa przekroczyli linię premii górskiej z minimalną, 19-sekundową przewagą nad goniącą trójką. Lopez nie rezygnował i na początku zjazdu przyspieszył, chcąc zostawić Francuza i Ekwadorczyka, lecz ci nie zezwolili na jego atak. Dwie czołowe grupki zjechały się na końcowym kilometrze.

Tempo dyktował Alaphilippe, który jako pierwszy otworzył sprint. 26-latek nie dał szans swoim rywalom i sięgnął po piękne zwycięstwo. Kolejną grupkę przyprowadził 50 sekund później dotychczasowy lider, Bob Jungels (Deceuninck-Quick Step), który pożegnał się tym samym z pomarańczowym trykotem lidera. 

 

Wyniki 5. etapu Tour Colombia 2.1 2019 (2.1), La Union - La Union (176,8 km):

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep        4:16:44
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  3 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
  4 Daniel Martinez (Col) EF Education First
  5 Ivan Sosa (Col) Team Sky                               00:06
  6 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep                 00:42
  7 Rigoberto Uran (Col) EF Education First
  8 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 10 Egan Bernal (Col) Team Sky
 11 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 12 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates
 13 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon
 14 Lawson Craddock (USA) EF Education First
 15 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin
 16 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes
 17 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador
 18 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team                00:51
 19 Fredy Emir Monta?a Cadena (Col) EPM
 20 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli
 21 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin
 22 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes
 23 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin           01:25
 24 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 25 Johnatan Ca?averal Vargas (Col) Coldeportes
 26 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM
 27 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa          02:11
 28 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa       02:32
 29 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano              02:40
 30 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu
 31 Cristian Camilo Mu?oz Lancheros (Col) UAE Team Emi     02:50
 32 Alvaro Duarte (Col) Colombia                           04:04
 33 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon            06:20
 34 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 35 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky
 36 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         08:43
 37 Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illumina     16:20
 38 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 39 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa
 40 Alex Hoehn (USA) Aevolo
 41 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
 42 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep
 43 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 44 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 45 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy
 46 Edison Mu?oz Lopez (Col) Orgullo Paisa
 47 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior
 48 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior
 49 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia
 50 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin
 51 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano
 52 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano
 53 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador
 54 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano
 55 Bayron Guama (Ecu) Ecuador
 56 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM
 57 Daniel Mu?oz Giraldo (Col) Androni Giocattoli
 58 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team
 59 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 60 Alex Howes (USA) EF Education First
 61 Nathan Brown (USA) EF Education First
 62 Juan Arango (Col) Colombia
 63 Wilmar Jahir Perez Mu?oz (Col) Deprisa Team
 64 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM
 65 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu
 66 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu
 67 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu
 68 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon
 69 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate
 70 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu
 71 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         16:32
 72 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  20:31
 73 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon     21:00
 74 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Colombia       21:01
 75 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team
 76 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM                      21:06
 77 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 78 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Post     21:07
 79 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
 80 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 81 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
 82 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes
 83 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep                 21:10
 84 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep
 85 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep
 86 William David Mu?oz Perez (Col) Coldeportes
 87 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa
 88 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa
 89 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin
 90 Dario Puccioni (Ita) Italy                             23:01
 91 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 92 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 93 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate
 94 Einer Rubio (Col) Colombia
 95 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel
 96 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini     26:10
 97 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates                      30:16
 98 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon
 99 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates
100 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon              33:25
101 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon                   33:26
102 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 33:30
103 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
104 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano
105 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
106 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel
107 Cristian Pita (Ecu) Ecuador
108 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
109 Jaime Alberto Casta?eda Ortega (Col) EPM
110 Davide Baldaccini (Ita) Italy
111 Marvin Angarita (Col) Colombia
112 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo
113 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
114 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
115 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon
116 Taylor Phinney (USA) EF Education First
117 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano
118 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador
119 Chris Froome (GBr) Team Sky
120 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
121 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team
122 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu
123 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team
124 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy
125 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin
126 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy
127 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
128 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes                 35:12
129 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team                  36:49
130 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli          40:52
131 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental        41:55
132 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team            42:03
133 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team         42:20
134 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team             42:26
135 Jo?o Almeida (Por) Hagens Berman Axeon                 42:29
136 Rafael Jorge Magalh?es Silva (Por) Efapel
137 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior
138 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team                52:13
OTL Nicolas Garcia (Col) Betplay Cycling Team

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep       14:40:46
  2 Daniel Martinez (Col) EF Education First               00:08
  3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team               00:23
  4 Ivan Sosa (Col) Team Sky                               00:29
  5 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep                 00:53
  6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    00:55
  7 Rigoberto Uran (Col) EF Education First                00:57
  8 Lawson Craddock (USA) EF Education First
  9 Egan Bernal (Col) Team Sky                             01:05
 10 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin             01:27
 11 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team                01:28
 12 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates                   01:32
 13 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                     01:41
 14 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin         01:46
 15 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon     01:47
 16 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes         01:49
 17 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini     01:58
 18 Fredy Emir Monta?a Cadena (Col) EPM
 19 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM     02:07
 20 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador                         02:18
 21 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin           02:20
 22 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     02:24
 23 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM                  02:32
 24 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli
 25 Johnatan Ca?averal Vargas (Col) Coldeportes            02:33
 26 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa          03:31
 27 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes               03:35
 28 Cristian Camilo Mu?oz Lancheros (Col) UAE Team Emi     03:40
 29 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa       03:52
 30 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu     03:58
 31 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano
 32 Alvaro Duarte (Col) Colombia                           05:32
 33 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky                       06:44
 34 Sebastian Henao (Col) Team Sky                         06:45
 35 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon            07:29
 36 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         09:42
 37 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM                  17:27
 38 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      17:29
 39 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu     17:34
 40 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu       17:38
 41 Edison Mu?oz Lopez (Col) Orgullo Paisa                 17:40
 42 Juan Arango (Col) Colombia                             17:42
 43 Bayron Guama (Ecu) Ecuador                             17:56
 44 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illumi     17:59
 45 Daniel Mu?oz Giraldo (Col) Androni Giocattoli          18:01
 46 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team       18:11
 47 Wilmar Jahir Perez Mu?oz (Col) Deprisa Team
 48 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zen     18:19
 49 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior                      18:28
 50 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia          18:29
 51 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano       18:54
 52 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM              19:03
 53 Alex Hoehn (USA) Aevolo                                19:29
 54 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador                       19:32
 55 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         20:00
 56 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin             20:22
 57 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa       21:29
 58 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior                     21:39
 59 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  22:25
 60 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Colombia       22:29
 61 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy              22:45
 62 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Ita     22:53
 63 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy               23:18
 64 Nathan Brown (USA) EF Education First                  23:41
 65 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM                      24:30
 66 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon     25:25
 67 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa      26:19
 68 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        26:20
 69 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 70 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin             26:42
 71 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior                      26:49
 72 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano           27:05
 73 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini     27:26
 74 Einer Rubio (Col) Colombia                             28:18
 75 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano              28:19
 76 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate            28:29
 77 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team                  28:35
 78 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                       29:06
 79 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Post     29:22
 80 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zen     29:36
 81 Dario Puccioni (Ita) Italy                             29:53
 82 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobo     31:25
 83 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates          31:33
 84 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa      32:16
 85 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    33:03
 86 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   33:38
 87 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep                33:42
 88 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep         33:55
 89 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team               34:07
 90 Chris Froome (GBr) Team Sky                            34:36
 91 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel                   36:09
 92 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu         36:13
 93 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes                 36:20
 94 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        36:48
 95 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane      37:03
 96 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep                  37:11
 97 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon                   37:13
 98 Jaime Alberto Casta?eda Ortega (Col) EPM               38:26
 99 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy           38:39
100 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin          38:46
101 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  38:49
102 Cristian Pita (Ecu) Ecuador                            38:55
103 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior                  39:11
104 William David Mu?oz Perez (Col) Coldeportes            39:16
105 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team             39:32
106 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon              40:17
107 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–     41:59
108 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep                 42:50
109 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador                         42:51
110 Alex Howes (USA) EF Education First                    42:53
111 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli          43:14
112 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane          43:21
113 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM       43:30
114 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–     44:26
115 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy          44:58
116 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon                   45:08
117 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano           46:12
118 Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illumina     46:15
119 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane           47:32
120 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF                      48:05
121 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team            48:45
122 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental        48:58
123 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano         49:03
124 Marvin Angarita (Col) Colombia                         50:04
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 51:12
126 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates                      51:36
127 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team                  51:37
128 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes                54:29
129 Jo?o Almeida (Por) Hagens Berman Axeon                 54:40
130 Rafael Jorge Magalh?es Silva (Por) Efapel              56:37
131 Davide Baldaccini (Ita) Italy                          57:06
132 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior                     57:48
133 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel                  58:17
134 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team                58:48
135 Taylor Phinney (USA) EF Education First                59:59
136 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo         01:00:44
137 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team          01:01:44
138 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team      01:02:19

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: