Vuelta a San Juan 2019: etap 5. Znakomity Winner Anacona

Winner Anacona

Kolumbijczyk Winner Anacona (Movistar) zwyciężył na królewskim etapie wyścigu Vuelta a San Juan i odebrał koszulkę lidera Julianowi Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step).

Kolarze rankiem (9:13 czasu miejscowego) wyruszyli z San Martin, leżącym na wysokości 611 metrów, finiszując po 170 km blisko 2 tys. metrów wyżej. W drugiej części trasy wspinali się na Banos de Talacasto (107 km; 9,9 km; 3,2%), Alto de la Cruecita (122 km; 3,2 km; 3,3%) i w finale na odkrytej dla wiatru przełęczy Colorado (2565 m n.p.m.; 18,6 km; 4,5%).

Ucieczkę po starcie m. in. zawiązali Cristhian Montoya , Ottavio Dotti, José L. Martínez, Maxi Navarrerete, Rasmus Tiller, Adrián Richeze, Nelson Soto, Iñigo Lucero, Mathus Stocek i Gerardo Tivani. W sumie zebrała się grupa 15 harcowników.

55 kilometrów przed metą z przewagą 7:30 uciekał samotnie Facundo Cattapan (Municipalidad de Rawson). Dopiero wtedy pościg rozpoczęli kolarze Movistar Team. Argentyńczyk po Alto de la Cruecita (122 km) ponownie wylądował wśród pozostałych śmiałków.

Przewaga systematycznie topniała, a na początku finałowej wspinaczki ruszył Winner Anacona, za którym zaczepił się César Paredes (Medellin). Dwójka 4 kilometry przed metą doszła do prowadzącego Cristhiana Montoya (Medellin). 37 sekund tracili Óscar Sevilla (Medellin), Richard Carapaz (Movistar) i Efrén Santos (Meksyk), a napędzana przez Remco Evenepoela (Deceuninck-Quick Step) grupa zasadnicza - 1:20.

Musiał przyspieszyć lider Julian Alaphilippe, którego kontrolował Nairo Quintana. Francuz skoczył raz i drugi, ale szybko zrozumiał, że nie znajdzie sposobu na kolarzy Movistar.

Tymczasem prowadząca trójka dojechała do finiszowych metrów. W przewadze znajdowali się zawodnicy Medelin, ale na super silnego Anaconę sposobu nie znaleźli.

Wyniki 5. etapu Vuelta a San Juan Internacional 2019 (2.1), San Martín – Alto Colorado (169,5 km):

  1 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team                 4:25:10
  2 Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Medellin
  3 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Medellin
  4 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                         00:32
  5 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin
  6 Efren Santos Moreno (Mex) Mexico                            00:45
  7 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faiz     00:55
  8 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
  9 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 10 Gino Mäder (Sui) Dimension Data                             00:57
 11 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 12 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giacattoli-Sidermec
 13 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 14 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
 15 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Beltramitsa Hop     01:01
 16 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe                   01:03
 17 Aleksandr Grigorev (Rus) Sporting Tavira                    01:08
 18 Daniel Zamora (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                  01:10
 19 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
 20 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 21 Eduardo Corte Cordero (Mex) Mexico                          01:15
 22 Mauricio Graziani (Arg) Municipalidad de Rawson
 23 Ricardo Escuela (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                01:17
 24 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep                  01:30
 25 Danilo Wyss (Sui) Dimension Data
 26 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin
 27 German Tivani (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                  01:33
 28 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faiz     01:35
 29 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
 30 Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera                          01:37
 31 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
 32 Ruben Ramos (Arg) Argentina                                 01:40
 33 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural-Seguros RGA         01:43
 34 Tiago Machado (Por) Sporting Tavira
 35 Wilson Estiben Pena Molano (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
 36 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA         01:59
 37 Miguel Alvarez (Mex) Mexico                                 02:09
 38 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
 39 Daniel Diaz (Arg) Municipalidad de Pocito
 40 Orlando Garibay (Mex) Mexico                                02:21
 41 Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Medellin                 02:37
 42 Renato Tapia (Per) Peru
 43 Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane              03:30
 44 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                        03:35
 45 Royner Navarro (Per) Peru                                   04:00
 46 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito                04:19
 47 Magno Do Prado (Bra) Brazil                                 05:10
 48 Luis Villalobos (Mex) Mexico
 49 Pedro Portuondo (Cub) Cuba
 50 Ruben Rojas (Arg) Municipalidad de Pocito                   06:04
 51 Juan Melivillo (Arg) Municipalidad de Pocito
 52 Raul Colombo (Ita) Biesse Carrera
 53 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 54 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal                              06:10
 55 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec          06:58
 56 Alonso Gamero (Per) Peru
 57 Jose Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito
 58 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 59 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin
 60 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                          07:40
 61 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                         08:21
 62 Leonardo Franco Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
 63 Jairo Rios (Arg) Argentina
 64 Anderson Maldonado (Uru) Uruguay
 65 Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson
 66 Oscar Bazan (Arg) Start Cycling Team
 67 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 68 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team
 69 Jon Irisarri Ricon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 70 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
 71 Ottavio Dotti (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze     10:51
 72 Cesar Garate (Per) Peru                                     11:01
 73 Freddy Gonzales (Bol) Start Cycling Team
 74 Luciano Montivero (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
 75 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
 76 Bernardo Leon (Bol) Start Cycling Team
 77 Ignacio Espinoza (Chi) Start Cycling Team
 78 André Gonzáles (Per) Peru
 79 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
 80 Felix Nodarse (Cub) Cuba
 81 Oscar Gomez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
 82 Alejandro Marque (Esp) Sporting Tavira
 83 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
 84 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 85 Tommaso Bramati (Ita) Biesse Carrera
 86 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
 87 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 88 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
 89 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Dimension Data
 90 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy
 91 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 92 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
 93 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
 94 Manuel Belletti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec
 95 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
 96 Gabriel Juarez (Arg) Municipalidad de Rawson
 97 Matús Stocek (Svk) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
 98 Maximiliano Navarrete (Arg) Argentina
 99 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
100 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
101 Adrian Richeze (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
102 Antonio Cabrera (Chi) Chile
103 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA
104 Nicola Toffali (Ita) Sporting Tavira
105 Ignacio Prado Juarez (Mex) Mexico
106 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep        11:53
107 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep
108 Laureano Rosas (Arg) Asociacion Civil Mardan                14:09
109 Leandro Messineo (Arg) Asociacion Civil Mardan
110 Jose Martinez (Arg) Argentina                               14:45
111 Nahuel Soares (Uru) Uruguay                                 15:07
112 Francisco Cesar Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan
113 Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates
114 Rene Corella (Mex) Start Cycling Team
115 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
116 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
117 Alessandro Ferreira Santos Guimaraes (Bra) Brazil
118 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
119 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team
120 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy
121 Andre Gohr (Bra) Brazil
122 Ricardo Paredes (Chi) Chile
123 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
124 Edison Bravo (Chi) Chile
125 Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera
126 Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera
127 Yans Carlos Arias (Cub) Cuba
128 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
129 Diego Jamen (Uru) Uruguay
130 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
131 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
132 Robert Mendez (Uru) Uruguay
133 Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
134 Alejandro Parra (Cub) Cuba
135 Emilio Perez (Cub) Cuba
136 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
137 Lauro Cesar Mouro (Bra) Brazil
138 José Mendes (Por) Sporting Tavira                           17:15
139 Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson              19:42
140 Dario Raul Antonio Diaz (Arg) Asociacion Civil Mardan
141 Felipe Pe?aloza (Chi) Chile
142 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting Tavira                     20:00
143 Tommaso Fiaschi (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze
144 Higi?o Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson                 21:07
145 Alain Quispe (Per) Peru                                     26:25
146 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan            28:10
147 Leandro Velardez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima
148 Guillermo Martin Brunetta (Arg) Asociacion Civil Mardan
149 Victor Arroyo (Arg) Argentina                               36:04
150 Sergio J. Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson             28:10

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

  1 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team                16:01:08
  2 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep               00:41
  3 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin                  00:57
  4 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                       01:03
  5 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe                   01:13
  6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                         01:20
  7 Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Medellin             01:24
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                          01:29
  9 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep                  01:36
 10 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                             01:38
 11 Gino Mäder (Sui) Dimension Data
 12 Cristhian Montoya Giraldo (Col) Medellin                    01:47
 13 Aleksandr Grigorev (Rus) Sporting Tavira                    01:50
 14 Daniel Zamora (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                  02:07
 15 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec           02:15
 16 Ricardo Escuela (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                02:20
 17 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural-Seguros RGA      02:21
 18 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faiz     02:27
 19 Sebastian Alexander Casta?o Mu?oz (Col) Beltramitsa Hop     02:30
 20 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giacattoli-Si     02:38
 21 German Tivani (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                  02:39
 22 Mauricio Graziani (Arg) Municipalidad de Rawson             02:42
 23 Danilo Wyss (Sui) Dimension Data                            02:51
 24 Daniel Diaz (Arg) Municipalidad de Pocito                   02:59
 25 Tiago Machado (Por) Sporting Tavira                         03:07
 26 Ruben Ramos (Arg) Argentina                                 03:10
 27 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito                   03:26
 28 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin                  03:31
 29 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM          03:32
 30 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec          03:34
 31 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faiz     03:46
 32 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural-Seguros RGA         03:55
 33 Eduardo Corte Cordero (Mex) Mexico                          03:56
 34 Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera                          04:36
 35 Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Medellin                 04:52
 36 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                        05:23
 37 Orlando Garibay (Mex) Mexico                                05:39
 38 Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane              05:44
 39 Renato Tapia (Per) Peru                                     05:55
 40 Miguel Alvarez (Mex) Mexico                                 06:07
 41 Efren Santos Moreno (Mex) Mexico                            06:10
 42 Royner Navarro (Per) Peru                                   07:31
 43 Luis Villalobos (Mex) Mexico                                07:36
 44 Wilson Estiben Pena Molano (Col) Beltramitsa Hoppla         07:50
 45 Ruben Rojas (Arg) Municipalidad de Pocito                   08:22
 46 Alonso Gamero (Per) Peru                                    08:34
 47 Magno Do Prado (Bra) Brazil                                 09:44
 48 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy                 09:53
 49 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin                  10:52
 50 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates             10:53
 51 Jose Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito                    11:07
 52 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane           11:10
 53 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                            11:11
 54 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                         11:13
 55 Leonardo Franco Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan     11:25
 56 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                          11:28
 57 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates                     11:29
 58 Juan Melivillo (Arg) Municipalidad de Pocito                11:33
 59 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal                              11:47
 60 Jon Irisarri Ricon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA             11:48
 61 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec          11:51
 62 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe                    11:55
 63 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                       12:11
 64 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                          12:23
 65 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito                12:26
 66 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM       12:29
 67 Oscar Bazan (Arg) Start Cycling Team                        12:41
 68 Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson                  12:44
 69 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec         13:08
 70 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team                             13:11
 71 Alejandro Marque (Esp) Sporting Tavira                      13:24
 72 André Gonzáles (Per) Peru                                   13:34
 73 Ottavio Dotti (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze     13:39
 74 Pedro Portuondo (Cub) Cuba                                  13:43
 75 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA           13:47
 76 Maximiliano Navarrete (Arg) Argentina                       14:30
 77 Laureano Rosas (Arg) Asociacion Civil Mardan                14:33
 78 Gabriel Juarez (Arg) Municipalidad de Rawson
 79 Jairo Rios (Arg) Argentina                                  14:37
 80 Matús Stocek (Svk) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze      14:39
 81 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA         14:53
 82 Anderson Maldonado (Uru) Uruguay                            15:09
 83 Nicola Toffali (Ita) Sporting Tavira                        15:25
 84 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal                             15:31
 85 Antonio Cabrera (Chi) Chile                                 15:38
 86 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane                15:45
 87 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane               15:51
 88 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep        16:04
 89 Felix Nodarse (Cub) Cuba                                    16:10
 90 Cesar Garate (Per) Peru                                     16:14
 91 Ignacio Espinoza (Chi) Start Cycling Team                   16:28
 92 Oscar Gomez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                    16:29
 93 Leandro Messineo (Arg) Asociacion Civil Mardan
 94 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM          16:49
 95 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Dimension Data                   17:12
 96 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team                          17:34
 97 Freddy Gonzales (Bol) Start Cycling Team                    17:39
 98 Lauro Cesar Mouro (Bra) Brazil                              18:06
 99 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep         18:12
100 Ignacio Prado Juarez (Mex) Mexico                           18:16
101 Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy                   18:20
102 Ricardo Paredes (Chi) Chile                                 18:36
103 Luciano Montivero (Arg) A.C.A Virgen de Fatima              18:43
104 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep                       19:11
105 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM         19:42
106 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy               20:21
107 Adrian Richeze (Arg) A.C.A Virgen de Fatima                 20:50
108 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri Sottoli–Selle Ita     21:11
109 Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates                           21:23
110 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                             21:42
111 Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy                21:56
112 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe                            22:08
113 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
114 Francisco Cesar Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan         22:33
115 Rene Corella (Mex) Start Cycling Team                       22:34
116 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy                23:00
117 Tommaso Fiaschi (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firen     23:19
118 Tommaso Bramati (Ita) Biesse Carrera                        23:52
119 Yans Carlos Arias (Cub) Cuba                                23:56
120 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                     24:34
121 Felipe Pe?aloza (Chi) Chile                                 25:05
122 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                         25:11
123 Andre Gohr (Bra) Brazil                                     25:54
124 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA               25:57
125 Jose Martinez (Arg) Argentina                               26:43
126 Robert Mendez (Uru) Uruguay                                 26:47
127 Raul Colombo (Ita) Biesse Carrera                           26:57
128 Manuel Belletti (Ita) Androni Giacattoli-Sidermec           27:24
129 Nahuel Soares (Uru) Uruguay                                 27:44
130 Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera                      27:50
131 Bernardo Leon (Bol) Start Cycling Team                      28:27
132 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
133 Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera                          28:50
134 Diego Jamen (Uru) Uruguay                                   32:15
135 Alejandro Parra (Cub) Cuba                                  32:37
136 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                         33:55
137 Higi?o Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson                 34:07
138 Dario Raul Antonio Diaz (Arg) Asociacion Civil Mardan       35:49
139 Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson              36:50
140 Leandro Velardez (Arg) A.C.A Virgen de Fatima               38:16
141 Sergio J. Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson             38:44
142 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito                 38:55
143 Alessandro Ferreira Santos Guimaraes (Bra) Brazil           40:28
144 José Mendes (Por) Sporting Tavira                           41:57
145 Alain Quispe (Per) Peru                                     42:37
146 Diego Ferryra (Chi) Chile                                   44:02
147 Guillermo Martin Brunetta (Arg) Asociacion Civil Mardan     49:43
148 Edison Bravo (Chi) Chile                                    51:40
149 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting Tavira                     52:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: