Torowy Puchar Świata 2018/2019 #6. Brąz i srebro Polaków w sprincie drużynowym

Po brąz w sprincie drużynowym sięgnęli Polacy w pierwszym dniu finałowej rundy torowego Pucharu Świata. W końcowej klasyfikacji zajęli oni 2. miejsce.

Ostatnia odsłona bieżącego cyklu Pucharu Świata w kolarstwie torowym rozgrywana jest właśnie w odległym Hongkongu. Rywalizacja na chińskim welodromie rozpoczęła się dla naszej reprezentacji pomyślnie, bowiem już w pierwszym dniu pojawił się na jej koncie medal.

Sprint drużynowy

PEŁNE WYNIKI – sprint drużynowy M
PEŁNE WYNIKI – sprint drużynowy K

Po rzeczony medal nasi torowcy sięgnęli w konkurencji sprintu drużynowego. Biało-czerwone trio startowało w składzie: Patryk Rajkowski, Marcin Bielecki i Mateusz Miłek. Do walki o najniższy stopień podium awansowali po 1. rundzie, w której pokonali rywali z Czech. W finale B zmierzyli się z dość egzotyczną dla nas drużyną z Trynidadu i Tobago, pokonując ją i sięgając po medal. Złoto wywalczyli Australijczycy, którzy w finale A byli szybsi od Japończyków.

Wśród kobiet zwycięskie okazały się reprezentantki Chinki, które w decydującym biegu wyprzedziły Ukrainki. Miejsca na podium dopełniły Litwinki. Polki – Urszula Łoś i Marlena Karwacka – sklasyfikowane zostały na 5. pozycji.

Torowy PŚ 18/19 – sprint drużynowy M / klasyfikacja końcowa
Torowy PŚ 18/19 – sprint drużynowy K / klasyfikacja końcowa

W końcowej klasyfikacji generalnej torowego Pucharu Świata w tej konkurencji 1. miejsce zajęli Holendrzy. “Pomarańczowi” zgromadzili na swoim koncie 3000 punktów, o zaledwie 37,5 punktu wyprzedzając Polaków. Trzecie miejsce zajęli Francuzi (2812,5 pkt).

W przypadku drużyn kobiecych najlepiej w perspektywie całego sezonu spisały się Niemki (2075 pkt), wyprzedzając Ukrainki (1980 pkt) i Polki (1775 pkt).

Wyścig drużynowy na dochodzenie

PEŁNE WYNIKI – wyścig drużynowy na dochodzenie M
PEŁNE WYNIKI – wyścig drużynowy na dochodzenie K

W wyścigach drużynowych na dochodzenie, w obu odsłonach, nasze składy zajęły dalsze miejsca – panowie 9. a panie 10. W zmaganiach mężczyzn po zwycięstwo sięgnęli Włosi przed Amerykanami i Australijczykami. Z kolei u kobiet triumfowały Włoszki przed Niemkami i Nowozelandkami.

Klasyfikacja końcowa torowego PŚ – sprint drużynowy M
Klasyfikacja końcowa torowego PŚ – wyścig drużynowy na dochodzenie K

W klasyfikacji łącznej całego cyklu zwycięstwo w wyścigu drużynowym na dochodzenie – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – przypadło włoskiej reprezentacji. Włosi zdobyli 4200 punktów, a Włosi 5050. Wśród mężczyzn podium dopełnili Duńczycy (3600 pkt) i Brytyjczycy z Huub Wattbike Test Team (3400 pkt). Polacy byli 12. (2380 pkt).

U kobiet srebro zdobyły Brytyjki (3700 pkt), a brąz Nowozelandki (3500 pkt). Polki ostatecznie zajęły 7. miejsce (2700 pkt).