Kolarstwo kobiet

Rozgrzewka na antypodach. Santos Women’s Tour Down Under 2019

Sezon kolarski 2019 spora grupa zawodniczek z europejskiego peletonu rozpoczyna na trasie Women’s Tour Down Under w Australii.

Tour Down Under, czyli otwarcie sezonu szosowego dla męskiego peletonu, powoli staje się także opcją rozpoczęcia ścigania dla peletonu kobiet.

Peleton panów do wyboru ma zasadniczo dwa wczesne starty, w styczniu ściganie rozpoczyna się już w Australii i Argentynie. Peleton kobiet, z racji mniejszej ilości wyścigów, opcji tych miał zwykle mniej, choć wzmacnianie pozycji wyścigu Tour Down Under zdaje się wychodzić temu naprzeciw.

Znany dziś jako Santos Women’s Tour Down Under wyścig zaczynał skromnie w 2012 roku, jako impreza lokalna, w latach 2016-17 jako impreza kategorii 2.2, a od ubiegłego roku jako wyścig oznaczony rangą 2.1.

Czterodniowy wyścig (10-13 stycznia) nie jest jeszcze imprezą Women’s WorldTour, ale już przed rokiem przyciągnął kilka lepszych zespołów, a tegoroczna edycja zainauguruje sezon kilku czołowych ekip. Zawodniczki sprawdzą się na dwóch etapach zakończonych niewielkimi podjazdami oraz w dwóch finiszach z peletonu. Do tego perspektywa startu w Cadel Evans Great Ocean Road Race i treningi w australijskim słońcu to perspektywa niezłego, choć niewątpliwie kosztownego, przygotowania do sezonu w Europie.

Na starcie 15 zespołów, w tym holenderska grupa CCC-Liv z Agnieszką Skalniak w składzie. 21-latka będzie jedyną Polką startującą w wyścigu.

Trasa Women’s Tour Down Under 2019

10 stycznia: etap 1: Hahndorf – Birdwood (112,9 km)

Pierwszy odcinek australijskiego ścigania w teorii powinien zakończyć się sprintem z peletonu. Biorąc jednak pod uwagę wyrastające na trasie niewielkie pagórki oraz stosunkową świeżość większości zawodniczek w pierwszym starcie sezonu, liczyć się trzeba z zawiązaniem kilkuosobowych akcji, które przy odpowiednim układzie sił i braku natychmiastowej reakcji mogą rozdać karty na kolejne dni.

11 stycznia: etap 2: Nuriootpa – Mengler Hill / Angaston (116,7 km)

Najtrudniejszy odcinek czterodniowych zmagań. Trasa nie jest skomplikowana i prowadzi w dużej części na drogach wokół miejscowości Nuriootpa. Zawodniczki dopiero w finale odbiją na stromą drogę w kierunku Angaston, pokonując 3-kilometrową wspinaczkę o średnim nachyleniu 10%. Tu powinny rozstrzygnąć się losy wyścigu.

12 stycznia: etap 3: Narine – Stirling (104,5 km)

Pagórkowaty odcinek z finiszem na niewielkim podjeździe w Stirling. Wspinaczka w finale, pokonywana dwukrotnie, jest o wiele łagodniejsza niż ta z dnia poprzedniego, lepiej dostosowana dla silnych sprinterek lub specjalistek w wyścigach klasycznych, niekoniecznie góralek. 2,2 kilometra podjazdu ma strome fragmenty, ale nieprzekraczająca 3-4% średnia pozwoli myśleć o finiszu z okrojonej grupki.

13 stycznia: etap 4: Adelajda (42,5 km)

Końcowy akt zmagań to kryterium w Adelajdzie, poprowadzone wokół Rymill Park, obok narodowego instytutu kultury aborygeńskiej. Wyznaczone okrążenie liczy 1700 metrów i pokonane zostanie 25 razy.

Obsada

Na liście startowej znalazło się 10 zespołów ze światowego peletonu oraz pięć drużyn z Australii i Nowej Zelandii.

Największym zainteresowaniem cieszyć się powinny reprezentantki grupy Mitchelton-Scott. Australijska grupa to jeden z najmocniejszych składów w światowym peletonie, a na swoich szosach wystawi do boju pięć Australijek – broniącą tytułu Amandę Spratt, Sarah Roy, Gracie Elvin, Lucy Kennedy i Grace Brown – oraz Nowozelandkę Georgię Williams.

W peletonie zadebiutuje ekipa Trek-Segafredo Women, w swoich szeregach prezentując Włoszkę Elisę Longo Borghini oraz Amerykanki Tayler Wiles i Ruth Winder.

O wygraną etapową pokusić się będzie chciała Australijka Chloe Hosking, reprezentująca włoską grupę Ale Cipollini, a na finiszu przyjdzie jej walczyć z ambitną Kubanką Arlenis Sierrą (Astana Women’s Team).

W grupie CCC-Liv najsilniejszym punktem zdaje się być Asleigh Moolman-Pasio, której szczególnie odpowiadać powinien odcinek drugi.

Pełna lista startowa

Relacja

Wyścig nie jest transmitowany w telewizji, jedynie australijski Channel 7 pokaże relację z ostatniego odcinka.

Zmagania śledzić można za pomocą serwisu Twitter – organizatorzy informowali będą o przebiegu zmagań, a co wieczór publikowali wideo z najważniejszymi momentami danego odcinka.

Przed rokiem

Paweł Gadzała

Recent Posts

Magnus Bäckstedt o Kasi Niewiadomej | Van Aert i Stuyven po operacjach

Jak zmieniły się przygotowania Katarzyny Niewiadomej w roku 2024? Stuyven i Van Aert po operacjach. Wiadomości z czwartku, 28 marca.

28 marca 2024, 17:35

Trasa Giro d’Abruzzo | Arnaud Demare musi odpocząć

Demi Vollering pożegna się z SD Worx-Protime. Zwycięstwa Benoita Cosnefroya i Marianny Vos. Wiadomości i wyniki ze środy, 27 marca.

27 marca 2024, 20:51

Dwars door Vlaanderen 2024. Matteo Jorgenson z chaosu

Matteo Jorgenson po ataku na ostatnich kilometrach wygrał 78. edycję Dwars door Vlaanderen – A travers la Flandre.

27 marca 2024, 16:46

[Aktualizacja] Wout van Aert kontuzjowany

Wout van Aert złamał obojczyk i kilka żeber w kraksie na trasie Dwars Door Vlaanderen. Belg nie wystartuje w kolejnych…

27 marca 2024, 15:41

Anatomia zwycięstwa. Jak Mads Pedersen wygrał Gandawa-Wevelgem?

Mads Pedersen wie, że może wygrywać z najlepszymi, ale rozumie, że kluczem do pokonania Mathieu van der Poela czy Wouta…

27 marca 2024, 08:55

„Różowy dywan” dla Pogacara | Jasper Philipsen na celowniku czterech zespołów

Franck Bonnamour zwolniony z Decathlon AG2R. Wiadomości z wtorku, 26 marca.

26 marca 2024, 20:11