Holly Edmondson mistrzynią Nowej Zelandii, Sarah Gigante mistrzynią Australii

peleton

Sarah Gigante w Australii i Holly Edmondson w Nowej Zelandii wywalczyły tytuły mistrzyń kraju elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

Mistrzostwa Australii i Nowej Zelandii tradycyjnie przyciągają uwagę europejskiej publiczności jako pierwsze wyścigi w nowym roku, w których udział biorą zawodnicy i zawodniczki lepiej znani z występów w wyścigach WorldTour.

Otwarcie roku 2019 nie należało jednak do gwiazd europejskiego peletonu. W australijskim Buninyong wyścig elity kobiet miał w sobie wystarczająco dramaturgii by aspirować do imprezy z cyklu Women's WorldTour, ale zwyciężczynią została zawodniczka, o której przed startem słyszał mało kto.

18-letnia Sarah Gigante na ostatnie okrążenie wpadła jako pierwsza, broniąc kilkudziesięciosekundowej przewagi nad ścigającymi ją pojedynczo Sharą Gillow (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) oraz Amandą Spratt (Mitchelton-Scott).

Młodziutka zawodniczka samą akcją sprawiła olbrzymią niespodziankę, ale gdy na ostatnich kilometrach rywalkom nie udało się zmniejszyć różnicy, jasne stało się, że tytuły wywalczone przed rokiem w kategorii juniorskiej, jak również mistrzostwo Oceanii juniorek, przestaną być jej największymi sukcesami.

Gigante utrzymała się na czele do końca zmagań i na mecie odebrała złoto w kategorii elity i do lat 23. Srebro w elicie przypadło Amandzie Spratt, a brąz Sarah Roy (obie Mitchelton-Scott).

W Nowej Zeladii mistrzostwa rozgrywane były na Wyspie Północnej, w położonym na jej wschodnim wybrzeżu Napier. Tu także dominowała młodzież, acz startujące razem orliczki i elita klasyfikowane były osobno.

Zwycięsko z batalii na 109-kilometrowej trasie wyszła 21-letnia zaledwie Georgia Christie, na mecie meldując się 13 sekund przed swoją rówieśniczką Deborah Paine oraz 31 sekund przed większą grupą prowadzoną przez Michaelę Drummond.

Wszystkie trzy zawodniczki, choć startujące w wyścigu elity i orliczek, sklasyfikowane zostały w kategorii młodzieżowej. Medale wśród elity przypadły w tym układzie piątej na kresce Holly Edmondson (złoto), szóstej Sharlotte Lucas (srebro) i siódmej Georgii Williams (brąz).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: