Freiberg królem Australii, Scully najlepszy w Nowej Zelandii

kolarze mijają znak z kangurem

Michael Freiberg (Pro Racing Sunshine Coast) został szosowym mistrzem Australii, zaś Tom Scully (EF Education First-Drapac) triumfował w czempionacie Nowej Zelandii.

Freiberg w wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn pokonał Chrisa Harpera (Team BridgeLane) i Camerona Meyera (Mitchelton-Scott). W Nowej Zelandii za Scullym sklasyfikowani zostali Patrick Bevin (CCC Pro Team) i Hayden McCormick (Team BridgeLane). 

W kraju kangurów zawodnicy rywalizowali na trasie wokół Buninyong, w stanie Wiktoria. Do pokonania było 16 okrążeń po 11,6-kilometrowej rundzie naznaczonej wspinaczką pod Mount Buninyong (2,9 km; 5,2%). Po starcie do boju ruszyło czterech zawodników - Freiberg, Harper, Luke Durbridge i Alex Edmondson (obaj Mitchelton-Scott), którzy wypracowali większą przewagę nad peletonem. W pewnym momencie dołączyli do nich Meyer, Jason Lea (Team BridgeLane) i Conor Murtagh (Oliver's Real Food Racing).

Tempo dyktowane przez zawodników Mitchelton-Scott, jadących na korzyść Meyera, przerzedziło czołówkę - ostatnią wspinaczkę razem na czele rozpoczęli dający sobie zmiany Harper i Meyer, zaś tuż za nimi jechał Freiberg. Współpraca zakończyła się jednak trzy kilometry przed metą, na czym skorzystał goniący 28-letni mistrz świata w omnium z 2011 roku.

Urodzony w Hong Kongu zawodnik dogonił bowiem liderującą dwójkę 800 metrów przed "kreską", po czym przystąpił do ataku, który ostatecznie dał mu pierwszy w karierze tytuł mistrza kraju. W sprincie o drugie miejsce lepszy okazał się Harper. 

W Nowej Zelandii z kolei miejscem rozegrania krajowego czempionatu było miasto Napier, na wschodnim wybrzeżu. 166-kilometrowa trasa kończyła się okrążeniami po centrum, gdzie czekał podjazd pod Napier Hill (1 km; 4,7%). Razem z elitą mężczyzn rywalizowali również zawodnicy U23, jednak ci byli klasyfikowani oddzielnie. Ucieczkę dnia stanowili Tom Scully (EF Education First-Drapac), James Fouche (Team Wiggins), Logan Griffin (GD Pringle/Spoken Cycles), Joseph Cooper i Matthew Webb-Smith (obaj Wellington), Theo Gilbertson (Auckland), Alex West i Joel Yates (obaj Team Skoda Fruzio), Kees Duyvesteyn i Ioan Fuller (obaj Cycling Otago), Hamish Schreurs (Israel Cycling Academy), Paul Wright o Corbin Strong (obaj Cycling Southland). 

Powoli z czołówki odpadali jednak kolejni zawodnicy - jako pierwszy dystans stracili Gilbertson, zaś dwa okrążenia przed końcem atak Fouche'a zgubił Coopera, Yatesa i Duyvesteyna. 20-latek został na czele i powoli budował przewagę, którą ostatecznie dowiózł do mety, zostając zwycięzcą wyścigu, aczkolwiek nie najlepszym wśród elity. W tej kategorii najlepszy okazał się Scully, finiszujący jako trzeci, jeszcze za Duyvesteynem, który powrócił do rozszarpanej grupy na czele. 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: