David Lappartient o przyszłym kalendarzu, Afryce, pomiarze mocy, Tramadolu i Tafim

David Lappartient

David Lappartient udzielił wywiadu "La Gazetta dello Sport", w którym przekazał kilka świeżych informacji na temat zbliżających się zmian w kolarstwie szosowym.

Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej pracuje nad nowym układem wyścigów w kalendarzu. Zasadniczo okres od lutego do kwietnia ma zostać podporządkowany klasykom, następne miesiące do sierpnia wyścigom etapowym, a wrzesień i październik ponownie jednodniówkom.

Lappartient chciałby przy tym, by znaczące wyścigi nie pokrywały się ze sobą terminem. Za przykład podał Giro d'Italia i Tour de California.

Projekt zakłada, że od 2020 roku Giro będzie rozpoczynać się tydzień później niż obecnie, a Kalifornia o tydzień wcześniej. W takim układzie kolarze mogliby wziąć udział w obu wyścigach

 - powiedział francuski działacz.

Oznaczałoby to, że "Corsa Rosa" ruszy dopiero w drugiej połowie maja, a okres od zakończenia wyścigu do początku Tour de France zostanie skrócony do niepełnych czterech tygodni.

Lappartient potwierdził, że mistrzostwa świata w 2025 roku niemal na pewno odbędą się w Afryce. Chęć ich organizacji zgłasza Rwanda, zainteresowane jest również Maroko. Wybór zostanie podjęty podczas najbliższych mistrzostwach świata w Yorkshire.

W marcu przyszłego roku UCI wprowadzi przepisy mające zniechęcić do stosowania środka przeciwbólowego Tramadolu.

Przepisy wejdą w życie nie od pierwszego stycznia, ale w marcu, przed Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico. Nie zostaną oparte na prawie WADA, ale na naszych wytycznych zdrowotnych. Test na Tramadol będzie prosty - jedna kropla krwi z palca, pobrana przed lub po wyścigu. Sankcją w pierwszym wariancie będzie wykluczenie ze startu, w drugim dyskwalifikacja z wyścigu

 - wyjaśnił.

Lappartient został poproszony o odniesienie się do pomysłu organizatora Tour de France, który chciałby zakazać kolarzom korzystania w czasie wyścigu z pomiaru mocy.

Temat trafi do nowej grupy roboczej, która wkrótce powstanie, w składzie z osobami niezwiązanymi bezpośrednio z kolarstwem: dziennikarzami, technikami, fizjologiami, producentami telewizyjnymi. Chcemy znaleźć pomysły na uatrakcyjnienie naszego sportu.

Szef UCI wspomniał również iż słyszał, że Andrea Tafi dołączy do afrykańskiego zespołu [Dimension Data].

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: