12 miesięcy Mathieu van der Poela

Mathieu van der Poel

Geny robią swoje, czyli niesamowity rok Mathieu van der Poela.

Według wielu ekspertów Mathieu van der Poel jest obecnie najbardziej wszechstronnym kolarzem świata. 23-latek z powodzeniem łączy zmagania na szosie, w przełajach oraz w MTB. Przez ostanie 12 miesięcy Holender sięgał po medale imprez mistrzowskich we wszystkich tych dyscyplinach.

5 listopada ubiegłego sięgnął po złoty medal mistrzostw Europy w kolarstwie przełajowym (Tabor), następnie został mistrzem Holandii, zwycięzcą klasyfikacji generalnych: Pucharu Świata, DVV Verzekeringen Trofee oraz Superprestige, a także brązowym medalistą mistrzostw świata.

Łącznie w sezonie przełajowym wystartował w 38 wyścigach, wygrywając 31 z nich.

Przełajowe Mistrzostwa Europy 2017. Mathieu Van Der Poel, czyli wyścig jednego aktora

Po zakończeniu sezon zimowego Holender rozpoczął starty w MTB. Już w marcu zajął 4. miejsce w Pucharze Świata (Stellenbosch). W sumie trzykrotnie stawał na podium zawodów z cyklu Pucharu Świata, a w klasyfikacji generalnej zajął 2. miejsce, przegrywając tylko z Nino Schurterem. Dodatkowo został mistrzem Holandii w tej specjalności. Ostatnim startem Van der Poela w sezonie MTB były mistrzostwa świata, w których sięgnął po brązowy medal.

Mistrzostwa świata MTB 2018. Nino Schurter z siódmym tytułem

Równocześnie z sezonem MTB kolarz Corendon-Circus startował także na szosie, osiągając nie gorsze rezultaty. W czerwcu wygrał etap oraz generalkę Boucles de la Mayenne (2.1), a także klasyk Ronde van Limburg (1.1). Lipiec zaczął od niespodziewanego zwycięstwa w mistrzostwach Holandii, na których pokonał wielu kolarzy ścigających się na co dzień w WorldTourze.

Miesiąc później sięgnął po srebrny medal mistrzostw Europy w szkockim Glasgow. Sezon szosowy zakończył na wyścigu Arctic Race of Norway (2.HC), na którym wygrał dwa etapy oraz zdobył koszulkę punktową.

Mistrzostwa Europy 2018. Matteo Trentin przed dwójką przełajowców

Po wyścigu w Norwegii wnuk Raymonda Poulidora odpoczywał przed kolejnym sezonem przełajowym, przez co ominął dwie pierwsze odsłony Pucharu Świata w USA. Van der Poel na trasy przełajowe wrócił z początkiem października i od tego czasu zanotował 7 zwycięstw na 8 ukończonych wyścigów – w tym Puchar Świata w Bernie oraz po raz kolejny mistrzostwa Europy.

Przełajowe Mistrzostwa Europy 2018. Mathieu van der Poel ponownie w blasku złota

Holender od najmłodszych lat wyróżniał się wśród swoich rówieśników. W pierwszym roku juniora syn Adrie van der Poela – mistrza świata w przełajach – wygrał 25 z 27 wyścigów, w których startował. Rok później wygrał wszystkie 34 wyścigi, na czele z mistrzostwami świata na szosie w wyścigu ze startu wspólnego.

Plany sportowe Mathieu krążą wokół igrzysk olimpijskich. W Tokio chce zdobyć medal w kolarstwie górskim. Do tego czasu szosa pozostanie na trzecim planie, choć tak nie do końca. Jego zespół Corendon-Circus wystąpił o licencję prokontynentalną, co urodzonemu w belgijskim Kapellen zawodnikowi powinno otworzyć w przyszłym sezonie drogę do startów w Strade Bianche i brukowych klasykach.