UCI planuje wprowadzić system odszkodowań za wyszkolenie

Międzynarodowa Unia Kolarska do pakietu zmian w kolarstwie szosowym, które powinny nabrać mocy w sezonie 2020, planuje wprowadzić mechanizm pieniężnej rekompensaty dla klubu, który wyszkolił kolarza przechodzącego do zespołu profesjonalnego.

Przygotowany dokument proponuje dwie sytuacje wypłaty ekwiwalentu. Wysokość tej daniny nie została jeszcze ustalona.

  • W przypadku kiedy transfer zawodnika odbywa się z grupy kontynentalnej, to wówczas 50% kwoty trafi do tej grupy, a druga połowa zostanie wypłacona macierzystemu związkowi zawodnika. Opłata nie będzie obowiązywała, gdy transfer ma miejsce pomiędzy zespołem profesjonalnym i jego zapleczem młodzieżowym.

  • W przypadku kiedy zawodnik przechodzi z klubu amatorskiego całą kwotę ekwiwalentu pobierze związek, po którego stronie znajdzie się wypłata zainteresowanemu klubowi. Przygotowanie klucza podziału pozostawiono tu związkom narodowym.

UCI pragnie rekompensować zespołom i klubom koszty ponoszone przy szkoleniu młodych zawodników. Problem podnoszony jest od lat, wprowadzenia takiego systemu m. in. domagał się Jim Ochowicz, który w 2017 roku musiał rozwiązać zaplecze BMC Racing.

BMC Racing zamyka drużynę młodzieżową

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: