Jazda na czas drużyn mieszanych w programie ME 2019

Europejska Unia Kolarska (UEC) wprowadziła jazdę na czas drużyn mieszanych do programu mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym.

We wrześniu tego roku Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ogłosiła, że podczas światowego czempionatu w Yorkshire (2019) wyścigi jazdy drużynowej na czas zastąpią wyścigi drużyn mieszanych.

Zmiana jest zasadnicza - rywalizowały będą sześcioosobowe zespoły narodowe, w skład których wejść mają trzej mężczyźni i trzy kobiety. Czasówkę rozpocznie trójka mężczyzn, a wyścig zakończą panie. W przypadku MŚ 2019 obie trójki zaliczą po jednej, 14-kilometrowej rundzie w Harrogate. Do klasyfikacji liczony będzie łączny czas przejazdu drugiego zawodnika i drugiej zawodniczki danego zespołu.

Z komunikatu opublikowanego przez UEC wynika, że podczas mistrzostw Europy (7-11 sierpnia 2019) wprowadzony zostanie ten format, jako swego rodzaju próba przed wrześniowymi mistrzostwami świata. Gospodarz całej imprezy nie jest jednak jeszcze znany.

Podczas spotkania przy okazji mistrzostw Europy w kolarstwie przełajowym, UEC zatwierdziła utworzenie komisji parakolarstwa, na czele której stanął Holender Simon Meijn. Unia w kolejnych miesiącach przyglądała się będzie także kilku projektom na lata 2019 - 2022. Na liście znajdują się m.in. organizacja Pucharu Europy w kolarstwie przełajowym, dodania do listy mistrzostw Starego Kontynentu zawodów BMX Freestyle i MTB w wydaniu e-Bike, czy położenia większego nacisku na równość reprezentacji kobiet i mężczyzn.

Przy okazji spotkania komitetu wykonawczego UEC przyznała organizację mistrzostw Europy w maratonie MTB portugalskiej Serra de Estrela (2020) oraz czeskiemu Jablonne v Podjestedi (2022). Torowe mistrzostwa kontynentu kategorii juniorskich i młodzieżowych w 2020 roku odbędą się w portugalskiej Anadii, a szwajcarski Altdorf ugości w tym samym roku mistrzostwa juniorów w wydaniu indoor.

Redakcja rowery.org

Zobacz komentarze

Recent Posts

Dokąd wybiera się Bob Jungels, co z bliźniakami Yates?

Patrick Lefevere jest bliski zatrzymania na przyszły sezon wszystkich swoich obecnych kolarzy. Szef Deceuninck-Quick Step w tej sprawie wciąż nie…

6 lipca 2020, 12:04

Rafał Majka: "nie ma na co czekać"

Rafał Majka przed sobą ma krótki i intensywny sezon, którego kulminacją będzie październikowe Giro d'Italia.

6 lipca 2020, 09:50

Rebelia w szeregach CPA, kolarze chcą zmian w związku zawodowym

Szeroka koalicja chce zmian w Związku Kolarzy Zawodowych (CPA).

6 lipca 2020, 08:19

Movistar także zatroszczy się o klimat

Ekipa Movistar poinformowała, że jest w trakcie wdrażania planu przejścia na odnawialne źródła energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

5 lipca 2020, 18:31

Kalendarz Przełajowego Pucharu Świata 2020/2021

Jedenaście odsłon, pięć krajów. Przełajowy Puchar Świata ma nowy kalendarz, zmodyfikowany w obliczu ograniczeń w organizacji masowych w dobie pandemii.

5 lipca 2020, 14:24

Czarna sobota

Tragicznie zakończył się pierwszy po koronawirusowej przerwie wyścig w Belgii. Na trasie zmarł jeden z uczestników Niels De Vriendt.

4 lipca 2020, 21:40