Johan Bruyneel i Pedro Celaya zawieszeni dożywotnio

Johan Bruyneel i Lance Armstrong

Sportowy Trybunał Arbitrażowy w Lozannie (TAS) orzekł dożywotnią dyskwalifikację dla Johana Bruyneela, dyrektora sportowego w grupie US Postal.

Belg brał aktywny udział w zakazanych praktykach dopingowych Lance'a Armstronga i z tego tytułu w 2014 roku został przez American Arbitration Association (AAA) zawieszony na okres 10 lat. W tym samym roku Światowa Agencja Antydopingowa odwołała się od tego wyroku do TAS, który w październiku 2018 zarządził dożywotnią dyskwalifikację.

Bruyneel poprowadził Lance'a Armstrong'a do siedmiu zwycięstw w Tour de France (1999-2005). Pracował dla US Postal, Discovery Channel, Astany i RadioShack. W styczniu 2013 roku, podczas telewizyjnej spowiedzi, Armstrong przyznał się do stosowania dopingu. Zeznania zebrane przez Amerykańską Agencję Antydopingową ujawniły zaangażowanie Bruyneela w zorganizowany program dopingowy amerykańskich kolarzy.

Chciałbym podkreślić, że w pełni uznaję i akceptuję fakt, że w przeszłości popełniłem wiele błędów. Jest wiele rzeczy, które chciałbym zrobić inaczej i głęboko ubolewam nad niektórymi z tych działań. Czasy, które doświadczyłem, zarówno jako kolarz, jak i kierownik zespołu, był bardzo różne od dzisiejszych

 - napisał Bruyneel w opublikowanym po decyzji TAS liście.

Trybunał w Lozannie zmienił również kary dla dwóch innych osób związanych z US Postal, doktora Pedro Celaya oraz trenera Jose “Pepe” Martina. Celaya został zdyskwalifikowany dożywotnio, natomiast Marti dostał 15 lat.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: