Rapha i EF Education First-Drapac spoglądają poza szosę

Firma Rapha powraca do sponsorowania męskich zespołów WorldTour, w sezonie 2019 za partnera obierając amerykańską ekipę EF Education First-Drapac.

Producent kolarskiej odzieży dostarczy nie tylko stroje dla zespołu, ale pokieruje promocją jego wizerunku. W komunikacie firma poinformowała, że przez ostatnie dwa lata prowadziła program rozpoznawczy, możliwości i opcje rozwoju w zawodowym peletonie sprawdzając przy pomocy "czterech ekspertów i rozmów z ponad 50 działaczami".

Na podstawie badań rynku i środowiska zarejestrowane w Oregonie przesiębiorstwo zdecydowało się powrócić do sponsorowania ekip na najwyższym szczeblu, za cel stawiając sobie pokazanie sportu od kulis i tworzenie bezpośredniej więzi między zawodnikami a publicznością.

Rapha w latach 2013 - 2016 dostarczała strojów i akcesoriów brytyjskiej Team Sky. W ostatnich latach firma współpracowała z kobiecą ekipą Canyon-SRAM.

Pierwszym krokiem ma być dostarczanie przez firmę wysokiej jakości materiałów pokazujących od środka zawodowe ściganie i przyciaganie szerszej publiczności do kolarstwa. Kolarze EF Education First-Drapac w tę filozofię wspisują się w dość nietypowy, jak na zawodowy peleton, sposób. W przyszłym sezonie obok ścigania się na szosie występowali będą oni także w kryteriach na ostrym kole, wyścigach MTB i innych imprezach poza szosą, w których udział ma przełożyć się na zbliżenie się do publiczności, zwiększenie zasięgu i rozpoznawalności sponsorów. Imprezy te oglądać będzie można na żywo w sklepach firmy, rozsianych po całym świecie.

Grupa Jonathana Vaughtersa od lat w peletonie znana jest jako zespół o luźniejszej strukturze niż jego odpowiednicy w Europie i zachecający zawodników do łączenia zawodowego uprawiania sportu z atktywnościami pozasportowymi. Na tle ekip z Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii oceniana jest zwykle jako gorzej zorganizowana, natomiast jej zawodnicy często angażują się w okołokolarskie dyskusje, projekty sponsorskie czy medialne przedsięwzięcia.

W kontekście tej zmiany zespół potwierdził także przedłużenie kontraktu z Joe Dombrowskim. 27-latek, który w grupie ściga się od 2015 roku, jako orlik wygrał Girobio (2012), finiszował w czołówkach Giro della Valle d'Aosta (2011) oraz amerykańskich etapówek - Tour of the Gila i Tour of Utah. Ten ostatni wygrał w 2015 roku, ale w sezonach 2016 i 2017 nie zdołał nawiązać do tych wyników.

Jonathan Vaughters przedłużył kontrakt Dombrowskiego o rok, wyznaczając go równocześnie do udziału w pozaszosowych imprezach.

Uważam swoich kolegów z drużyny za przyjaciół, a ta spójność drużyny może bardzo pomóc w wydobywaniu tego co najlepsze z zespołu i indywidualnych zawodników. Moim głównym celem będą oczywiście wyścigi tradycyjnego kalendarza szosowego, ale program startów poza nim jest też interesujący. W USA ludzie zainteresowani kolarstwem to głównie osoby jeżdżące na rowerach, co jest przeciwieństwem tradycyjnego podejścia do sportu w naszym kraju. Kolarstwo szosowe potrafi być bardzo skomplikowane i zdawać się odległe dla ludzi je śledzących. Przy kibicach, którzy sami biorą udział w wyścigach, samo oglądanie wyścigów nie tworzy poczucia zaangażowania

 - tłumaczył Dombrowski.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: