Trasa Tour of Guangxi 2018

peleton na trasie Tirreno-Adriatico

Drugi Tour of Guangxi rozpocznie się we wtorek w Beihai, a zakończy w niedzielę w Guilin. Tego samego dnia zostanie rozegrany również wyścig kobiet. 

Trasa tegorocznej imprezy będzie zbliżona do tej sprzed roku, gdy w jedynym chińskim wyścigu z cyklu UCI World Tour zwyciężył Tim Wellens. Rozgrywany w południowo-wschodniej partii Chin wyścig złoży się sześć etapów,  a w sumie do pokonania będzie 911 kilometrów.

Na pierwszy etap złożą się dwie płaskie rundy wokół portowego miasta Beihai, z czego na każdej znajduje się mało wymagający podjazd (1,3 km; 4,8%). Kolejnego dnia peleton pokieruje się do Qinzhou, gdzie również powinno dojść od finiszu z całej grupy. Do podobnego scenariusza może dojść na trzecim etapie, prowadzącym po ulicach Nanning. 

O losach rywalizacji zadecydować powinien czwarty odcinek. Pierwsze 140 kilometrów nie stanowi większego wyzwania, za wyjątkiem małej wspinaczki w miejscowości Shiangliuqin (7,3 km; 2,6%), lecz całość zwieńczy wjazd do strefy widokowej Nongla w okolicach Mashan (3,2 km; 7,3%). Tu w 2017 roku kolarz Lotto-Soudal rozprawił się z rywalami i przejął czerwoną koszulkę lidera, z którą nie rozstał się aż do końca. 

Piąty etap poprowadzi do Gullin, a na trasie czekać będą trzy podjazdy, w tym podjazd 1. kategorii o długości 3,5 kilometra i średnim nachyleniu 5,9%. Finałowa rywalizacja odbędzie się kolejnego dnia, na dużej rundzie wokół miasta. Finałowe dwie premie górskie w okolicach Huilong (3,5 km; 4,1%) i Paohan (5 km i 3,8%) nie powinny jednak mieć większego wpływu na wynik rywalizacji. 

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang; fot. Wikipedia

Rywalizacja w Regionie Autonomicznym Kuangsi zakończy sezon UCI WorldTour. Tour of Guangxi jest drugim w historii chiński wyścig w kalendarzu najwyższej kolarskiej dywizji - wcześniej, w latach 2011-2014 w październiku, organizowany był Wyścig Dookoła Pekinu. Na start w imprezie zdecydowały się wszystkie drużyny z cyklu, zaś organizatorzy nie wysłali żadnych zaproszeń dla ekip UCI Professional Continental. 

Udział potwierdzili m.in. Richie Porte (BMC Racing Team), Fabio Aru (UAE Team Emirates), Matej Mohoric (Bahrain-Merida), Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo), Luis Leon Sanchez i Alexey Lutsenko (obaj Astana), Rigoberto Uran i Hugh Carthy (obaj EF Education First-Drapac), którzy mogą powalczyć o czerwony trykot. Na etapach sprinterskich brylować mogą z kolei Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors) i Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). 

Trasa Tour of Guangxi 2018

16 października (wtorek) - etap 1: Beihai - Beihai (107,4 km)
17 października (środa) - etap 2: Beihai - Qinzhou (145,2 km)
18 października (czwartek) - etap 3: Nanning City - Nanning City (125,4 km)
19 października (piątek) - etap 4: Nanning - Nongla (152,2 km)
20 października (sobota) - etap 5: Liuzhou - Guilin (212,2 km)
21 października (niedziela) - etap 6: Guilin - Guilin (169 km)

Kobiecy wyścig Tour of Guangxi zostanie rozegrany na 145,8-kilometrowej trasie o pagórkowatym profilu. W drugiej połowie wyrosną dwa podjazdy, jeden w okolicach miejscowości Tanglang (2,1 km; 5,7%), a drugi obok zbiornika retencyjnego Xitang (4,3 km; 4,4%), po którym czeka 10-kilometrowy zjazd i trzydzieści kilometrów płaskiego dojazdu do Gullin, gdzie znajdzie się meta. Na ulicach miasta czekać będą trzy zakręty o kącie prostym, z czego jeden około 350 metrów przed metą. 

Udział w wyścigu potwierdziło osiemnaście zespołów - Ale Cipollini, Astana Women's Team, Bepink, Cogeas - Mettler Pro Cycling Team, Canyon - SRAM Racing, Doltcini - Van Eyck Sport, Experza - Footlogix, FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope, China Liv Pro Cycling, Minsk Cycling Club, Mitchelton-Scott, Tibco-Silicon Valley Bank, Servetto-Stradalli Cycle - Alurecycling, Aromitalia Vaiano, Valcar PBM, Wiggle High5, WNT Rotor Pro Cycling Team I Team Illuminate.

Impreza zwieńczy cykl UCI Women's World Tour, w którym niemal pewna zwycięstwa jest Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott). Jedyną zawodniczką, która może ją wyprzedzić, jest jej koleżanka z drużyny, Amanda Spratt, obecnie czwarta zawodniczka cyklu. Zajmujące drugą i trzecią lokatę Marianne Vos i Anna van der Breggen nie uzyskają punktów w Chinach, gdyż ich ekipy -  WaowDeals Pro Cycling i Boels-Dolmans - nie stawią się na starcie.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: