John Lelangue managerem Lotto Soudal

Belg John Lelangue objął pozycję managera Lotto Soudal. 47-latek zastąpił na tym stanowisku Paula De Geytera, który z zespołu odszedł za porozumieniem stron.

Roszady kadrowe na najwyższym szczeblu belgijskiej drużyny Lotto Soudal są efektem procesów dojerzewających przez cały sezon.

De Geyter, który na początku sezonu 2018 rozpoczął kierowanie ekipą, na pozycji managera zmienił Marca Sergeanta, który skoncentrował się na sportowych aspektach pracy z zespołem. Były agent sportowy, w nowej roli nie zebrał pochlebych ocen - w mało sympatycznych okolicznościach z zespołem pożegał się Andre Greipel, od ośmiu seznów ostoja drużyny, którego w 2019 roku zastąpić ma sprowadzony z Mitchelton-Scott Caleb Ewan.

Serwis "Cyclingnews" na przestrzeni sezonu informował o tarciach w ekipie, która przez Sergeanta budowana była dotychczas wokół silnie związanej ze sobą grupy zawodników. Podejście De Geytera miało to zmienić, ale forsowane przez niego zmiany i biznesowe podejście do relacji z zawodnikami nie trafiły na podatny grunt.

W poniedziałek, 8 października, grupa sucho poinformowała o zakończeniu współpracy z De Geyterem za zgodą obu stron. Dzień później, we wtorek, sztab prasowy zespołu ogłosił, że nowym managerem został Lelangue.

47-latek pochodzi z kolarskiej rodziny, a w zawodowym peletonie pracował początkowo w Amaury Sport Organisation (ASO), w latach 90. XX wieku zajmując sie komunikacją i organizacją wyścigów. W latach 2005-06 pracował w grupie Phonak, a w sezonach 2008 - 2013 w BMC Racing. Jako dyrektor sportowy wygrał Tour de France z Cadelem Evansem w 2011 roku.

Lelangue w ostatnich latach pracował nad rozegraniem mistrzostw świata w Katarze (2016) i w strukturach Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) pełni rolę technicznego konsultanta.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: