Sven Nys: "Stop kortykosteroidom"

strzykawka na tabletkach

Trwa czarna seria w belgijskim kolarstwie. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zmarło nagle pięciu młodych kolarzy z tego kraju. Do Bjarne'a Vanackera, Michaela Goolaertsa, Jeroena Goelevena i Beauve'a Valentina, w miniony weekend dołączył Jimmy Duquennoy, u którego nie wytrzymało serce.

W Belgii rozgorzała na ten temat debata. Według lekarzy młode organizmy są poddawane nadmiernym obciążeniom. Sven Nys wskazał konkretną przyczynę, za którą kryją się ludzkie dramaty.

Legenda przełajów, która obecnie kieruje drużyną Telenet Fidea Lions, uważa iż należy zakazać stosowania kortykosteroidów.

Powinniśmy zaprzestać stosowania wszystkich kortykosteroidów. Pomoże to zapobiegać w przełamywaniu naturalnego progu bólu

 - powiedział.

Kortykosteroidy są lekiem na alergie, stany zapalne i choroby układu odpornościowego, ale równocześnie pozwalają na dłuższy wysiłek i zmniejszają ból mięśni. UCI dopuszcza stosowanie grupy tych środków na podstawie wyłączenia dla celów terapeutycznych (TUE), jednak to, że są powszechnie nadużywane pozostaje tajemnicą poliszynela. Proceder ten na swoim przykładzie opisał w wydanej ostatnio autobiografii Lieuwe Westra.

UCI zastanawia się nad nałożeniem ograniczeń na kortykosteroidy. Według informacji z czerwcu br. od 2019 roku podanie przez lekarza takiej substancji, automatycznie miałoby skutkować ośmiodniowym odpoczynkiem od ścigania dla zawodnika. Kolarskie władze na razie jednak nie potwierdziły tych zmian w przepisach. Od nowego sezonu rozpoczęte za to zostaną powszechne testy wykrywające środek przeciwbólowy Tramadol.

Lieuwe Westra – TUE sposobem na bezkarność

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

4 Comments

 1. Wlada

  9 października 2018, 11:30 o 11:30

  Nareszcie coś sensownego, Tue tak, ale jak jesteś chory to nie startujesz.

 2. kolarz

  9 października 2018, 11:36 o 11:36

  Czy jakiś normalny lekarz pozwoliłby choremu startować czyli bardzo ciężko pracować?

  • Wlada

   9 października 2018, 14:31 o 14:31

   Normalny lekarz to haruje w szpitalu lub przychodni, a nie bryluje na Seszelach z WADA i kombinuje, jak zadowolić klienta, czyli naczalstwo bogatych drużyn lub niektórych związków sportowych ( UK, Norwegia), a chorego człowieka to może widział na studiach.

  • reko

   9 października 2018, 22:16 o 22:16

   lekarz orzecznik z zus...

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: