Egan Bernal przyszłością Team Sky

Egan Bernal koszulkę brytyjskiej ekipy Team Sky nakładał będzie do końca sezonu 2023.

21-letni Kolumbijczyk po niecałym roku w zespole z Wysp Brytyjskich podpisał pięcioletni kontrakt. Tak długa umowa między zawodnikiem a zespołem to w kolarstwie rzadkość – kontrakty zwykle opiewają na rok lub dwa, kontrakt trzyletni to już spore wydarzenie.

Bernal, który jako młodzieżowiec wygrał m.in. Tour de l’Avenir (2017), w swoim pierwszym roku na poziomie WorldTour triumfował w wyścigu Colombia Oro y Paz (2.1), zajął 2. miejsce w Tour de Romandie, wygrał Tour of California i finiszował 6. w Tour Down Under. Co więcej, upadek na ostatnim etapie nie pozwolił mu zakończyć na drugim miejscu Volta a Catalunya.

Wyniki te poparł fantastycznym debiutem w Tour de France, na trasie którego pokazał się jako jeden z najsilniejszych górali, wspomagający Gerainta Thomasa i Chrisa Froome’a.

Zespół Sky o przedłużeniu umowy z kolumbijskim talentem poinformował w specjalnym komunikacie.

To ważny moment w rozwoju drużyny. Pięcioletnia umowa to coś wyjątkowego, ale Egan jest wyjątkowym talentem. Ten kontrakt pokazuje, że wierzymy w Egana jako zawodnika i w to, że w kolejnych latach może wygrywać największe wyścigi świata. Jest, wraz z Tao Geogheganem Hartem, Pavlem Sivakovem i Giannim Mosconem, przedstawicielem nowej generacji w zespole, naszym przyszłym liderem na Grand Toury. Oni mają wyjątkową możliwość uczenia się od wygrywających dziś zawodników – Froome’a, Thomasa i Kwiatkowskiego – wspierając w kolejnych latach, ale w dłuższej perspektywie na celu mając przeistoczenie się w mistrzów

– komentował sir Dave Brailsford, manager zespołu.

Bernal obecnie wraca do siebie po kraksie na Clasica San Sebastian – upadek w finale baskijskiego wyścigu zakończył się krwotokiem mózgowym, złamaniem nosa i kilku zębów oraz ogólnymi potłuczeniami.

Rekonwalescencja w sierpniu i wrześniu przebiegła sprawnie, bowiem zespół Sky poinformował, że Bernal pojawi się jutro, 6 października, na trasie włoskiego klasyku Giro dell’Emilia (1.HC).