Minimalna pensja i wyższe standardy, 2020 rokiem kolarstwa kobiet

Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) zatwierdził poważne reformy kolarstwa szosowego kobiet, które od 2020 roku sprofesjonalizować mają wyścigi oraz zespoły w nich startujące.

Unia od 2020 roku zarejestruje zespoły określane mianem UCI Women's WorldTeams, czyli najlepsze grupy w peletonie. Drugą ligę stanowiły będą natomiast UCI Women's Continental Teams. Dziś wszystkie zespoły kobiece znane są jako UCI Women's Teams, a ich prawo startu w najważniejszych wyścigach kalendarza determinuje ranking ustalany na podstawie punktów zdobytych na trasach wyścigów.

Od 2020 roku ekipy pierwszoligowe będą miały zapewniony start w imprezach cyklu Women's WorldTour, a zawodniczki najlepszych ekip będą miały zapewnioną pensję minimalną. Szczegóły - liczba tych ekip ani wysokość minimalnej pensji - nie zostały podane, acz założenie Unii jest takie, że zespół rejestrowany jako ekipa pierwszoligowa, będzie w stanie spełnić takie finansowe zobowiązanie.

UCI zapowiada, że kontrakty zawodniczek WorldTouru będą rejestrowane i poddawane audytowi przez niezależnych konsultantów, tak jak miejsce ma to w męskim peletonie.

W 2020 roku zmieni się także kalendarz ścigania peletonu kobiet. Najważniejsze wyścigi zgrupowane będą w istniejącej już dziś serii UCI Women's WorldTour, natomiast pozostałe trafią do UCI ProSeries lub otrzymają kategorię 1. lub 2.

Zmiany są częścią projektu Agenda 2022 - przedmiotu obrad Kongresu UCI w piątek - którego idee od początku kadencji wprowadza prezydent UCI David Lappartient. W jego ramach UCI chce aby jej procedury oraz modele funkcjonowania poszczególnych dyscyplin zapewniały równość kobiet i mężczyzn. Unia te same zasady - w kwestiach m.in. rekrutacji i płac - wprowadzi w swoich szeregach. Na polu sportowym Unia chce zwiększyć atrakcyjność kobiecego kolarstwa i zapewnić równy dostęp obu płci do wyścigów przez siebie organizowanych. Celem jest wyrównanie nagród pieniężnych, a także zwiększenie zaangażowania kobiet w struktury zarządzania kolarstwem. Agenda 2022 zobliguje także zespoły do podpisania kodeksu postępowania, którego prowizje mają szerzyć świadomość nt. molestowania i/lub prześladowania, a także złożyć odpowiedzialność za zapobieganie tego typu zachowaniom na ekipach.

Komitet Wykonawczy podczas spotkania w Innsbrucku postanowił także, że Unia od 2019 roku organizowała będzie mistrzostwa świata w kolarstwie górskim na rowerach elektrycznych. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne, podczas mistrzostw świata w kolarstwie górskim.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Romek

    28 września 2018, 10:23 o 10:23

    No to już po kolarstwie kobiet. Szkoda.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: