Grandtourowy rekord Brytyjczyków

Brytyjczycy ustanowili nowy grandtourowy rekord.

Dzięki zwycięstwu Simona Yatesa (Mitchelton-Scott) w Vuelta a Espana poddani Elżbiety II ustrzelili w tym sezonie hattrick. W maju Giro d’Italia na swoją  korzyść przesądził Chris Froome (Sky), a lipcowy Tour de France padł łupem jego kolegi drużynowego Gerainta Thomasa.

W historii zdarzało się, że kolarze jednej nacji wygrywali w jednym roku wszystkie Grand Toury: w 1964 roku dominowali Francuzi (Jacques Anquetil w Giro i Tourze, Raymond Poulidor we Vuelcie), w 2008 roku Hiszpanie (Alberto Contador w Giro i Vuelcie, Carlos Sastre w Tourze). Jednak sztuka ta nie powiodła się trzem różnym szosowcom. Aż do dziś.

Poza tym trwa angielska seria triumfów w Grand Tourach zapoczątkowana w zeszłym roku przez Froome’a. Od jego wiktorii we „Wielkiej Pętli” na najwyższym stopniu podium w trzytygodniówkach stawali wyłącznie reprezentanci Korony. Wcześniej podobnym łańcuchem zwycięstw mogli pochwalić się jedynie Francuzi w latach 1963-64 (Anquetil i Poulidor).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: