Vuelta a Espana 2018: etap 20. Triumf Masa na Gallinie, wyścig dla Yatesa

Enric Mas (Quick-Step Floors) wygrał na Coll de la Gallina 20. etap Vuelta a Espana, pokonując na finiszu współtowarzysza ucieczki, Miguela Angela Lopeza (Astana).

Jako trzeci linię mety przekroczył Simon Yates (Mitchelton Scott), zapewniając sobie tym samym sukces w klasyfikacji generalnej 73. Vuelta a Espana.

Ostatnie górskie rozdanie 73. edycji Wyścigu dookoła Hiszpanii liczyło tylko 97 kilometrów i prowadziło szosami Andory. Kolarze pokonywali pętlę wokół Escaldes-Engordany, na której wyrastało pięć wspinaczek, w tym dwukrotnie Coll de Beixalis i Coll de la Comella. W finale, po minięciu stolicy pirenejskiego księstwa, droga pięła się na szczyt Coll de la Gallina.

To był krótki, dynamiczny etap. Droga pięła się ku niebu od samego startu. Po pierwszych przetasowaniach szybko wyłoniona została pierwsza ucieczka. Na podjeździe pod Coll de la Comella (5,6 km; kat. 2; 4,3 km; 8,7%) na czele kręciła 15-osobowa grupa z dwoma Polakami w składzie: Vincenzo Nibali, Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Dario Cataldo, Omar Fraile (Astana), Nicolas Roche (BMC Racing Team), Rafał Majka (Bora-hasngrohe), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Nelson Oliveira (Movistar Team), Amanuel Ghebreigzhaber (Dimension Data), Michael Woods (Education First-Drapac), David De La Cruz, Michał Kwiatkowski (Team Sky), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Jose and Jesus Herrada (Cofidis).

Przewaga czołówki na pierwszej górskiej premii osiągnęła poziom 2 minut nad peletonem, w którym tempo dyktowała drużyna lidera - Mitchelton-Scott.

Po złapaniu szybkiego oddechu na zjeździe, kolarze rozpoczęli wspinaczkę pod Coll de Beixalis (19,7 km; kat. 1; 7,1 km; 8%). Tam samotnie odskoczył do przodu De Gendt, którego celem było gromadzenie punktów na górskich premiach i zapewnienie sobie zwycięstwa w tejże klasyfikacji. Kilkanaście sekund po nim kręcili Kwiatkowski, Majka, Mollema, Woods i Nibali. Reszta wcześniejszej grupki jechała nieco dalej, podzielona na dwie części, a peleton pozostawał niespełna 3 minuty za czołem wyścigu.

Po minięciu szczytu z przodu znów kręciła szóstka zawodników, która jako pierwsza rozpoczęła podjazd pod Coll de Ordino (42,3 km; kat. 1; 9,8 km; 7,1%). Ze stratą około 20 sekund za czołówką podążali Dario Cataldo, Omar Fraile (Astana), Nicolas Roche (BMC Racing Team), Nelson Oliveira (Movistar), Amanuel Ghebreigzhabier (Dimension Data), Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin), David de la Cruz (Team Sky), Jai Hindley (Team Sunweb) and Jesus Herrada (Cofidis). Strata peletonu w tym momencie wynosiła 2 i pół minuty.

W trakcie wspinaczki dwie pierwsze grupy częściowo się połączyły. Do znanej szóstki dołączyli m.in. Cataldo i Fraile, Zakarin, de la Cruz i Herrada. I to właśnie ten ostatni zdecydował się na atak na kilometr przed szczytem, zgarniając tym samym komplet punktów na górskiej premii. Akcja Hiszpana była śmiała, ale nie trwała zbyt długo. 45 kilometrów przed metą pozostali harcownicy doszli kolarza Cofidisu.

Podczas ponownego przejazdu przez Coll de Beixalis (64,5 km; kat. 1; 7,1 km; 8%) tempo w grupie prowadzącej dyktował Michał Kwiatkowski. Dzięki mocnej pracy mistrza Polski skład czołówki okroił się do zaledwie 4 zawodników - poza "Kwiato" był tam de la Cruz, Majka i Mollema.

2 kilometry przed szczytem Beixalis Majka dorzucił do pieca i ruszył do przodu, a za jego kołem podążył już tylko de la Cruz, ale na szczycie peleton zakończył wszelkie harce. Na zjeździe z kolei zaatakował Nairo Quintana (Movistar), za którym ruszył Miguel Angel Lopez (Astana).

Kolumbijski duet jako pierwszy pokonał Coll de la Comella (81,2 km; kat. 3; 3,6 km; 6,3%), mając w zapasie około 20 sekund nad pozostałościami grupy głównej. Tam, po mocnej pracy Adama Yatesa (Mitchelton - Scott), idealną okazję do ataku miał jego brat Simon, jadący w koszulce lidera wyścigu.

Simon Yates nie przepuścił nadarzającej się szansy i skoczył na 17 kilometrów przed metą. Za nim podążył jedynie Enric Mas (Quick-Step Floors), zaś wyraźne problemy miał Alejandro Valverde (Movistar).

Atakująca dwójka szybko doszła do Lopeza i Quintany. Kolarz Movistaru jednak odpuścił grupę na 7 kilometrów przed metą, wyraźnie czekając na Valverde, który starał się zminimalizować powstałą stratę.

Na początku podjazdu pod Coll de la Gallina (kat. Esp; 3,5 km; 8,7%), gdzie wyznaczona była meta, kontakt z Lopezem i Masem stracił również Yates. Brytyjczyk w swoim tempie pokonywał finałowe wzniesienie 20. etapu Vuelta a Espana, mając cały czas w zasięgu wzroku prowadzącą dwójkę. Na 5 kilometrów przed metą grupa Valverde traciła 50 sekund. Pomiędzy nią, a czołówką, kręcił jeszcze samotnie de la Cruz.

4 kilometry przed metą Valverde ponownie okazał słabość, tracąc kontakt z własną grupą. Hiszpan ponownie musiał liczyć na wsparcie swojego kolumbijskiego kolegi z ekipy. Niestety, powiększająca się z każdym metrem strata do rywali oznaczała, że pożegna się on z podium tegorocznej Vuelty.

Podczas gdy wiadomo już było, że Mas i Lopez jadą po etapowe zwycięstwo, a kręcący kilkanaście sekund dalej Yates jechał spokojnie swoje, za ich plecami trwała jeszcze rozgrywka pomiędzy pozostałymi "tenorami". 2 kilometry przed metą przyspieszył Uran. W ślad po nim ruszył Pinot, zaś Kruijswijk i Kelderman odpadli.

800 metrów przed finiszem prowadząca dwójka zaczęła się podpuszczać, ale decydujący skok Mas wykonał dopiero tuż przed kreską. Hiszpan okazał się na mecie minimalnie szybszy, odnosząc tym samym etapowe zwycięstwo. 23 sekundy później finiszował lider klasyfikacji generalnej.

Wyniki 20. etapu Vuelta a Espana 2018 (GT), Escaldes-Engordany - Coll de la Gallina / Andora (97,3 km):

  1 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                     2:59:30
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:23
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                        00:54
  5 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac          00:57
  6 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                       01:11
  7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:15
  8 David De La Cruz (Spa) Team Sky                         02:17
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                      03:09
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 11 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                      03:44
 12 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                      04:25
 13 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                     04:47
 14 Igor Anton (Spa) Dimension Data                         04:58
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 16 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                    05:08
 17 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                        05:31
 18 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 19 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 20 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac           05:45
 21 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Count     05:55
 22 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac          06:07
 23 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 24 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 25 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                             07:09
 26 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                      07:44
 27 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                     08:32
 28 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                     09:23
 29 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
 30 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 31 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                       10:13
 32 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                  10:42
 33 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque C     11:28
 34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                      11:38
 35 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural
 37 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                      11:42
 38 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                       12:00
 39 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                   12:09
 40 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                      12:10
 41 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 42 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country     12:28
 43 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac           12:48
 44 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural
 45 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 46 José Mendes (Por) Burgos BH                             12:52
 47 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                  12:59
 48 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                  13:08
 49 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis
 50 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                    13:14
 51 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                         13:21
 52 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 53 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                     13:23
 54 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 55 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                   13:42
 56 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                       14:32
 57 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                     14:51
 58 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    15:19
 59 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                        15:25
 60 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                      15:41
 61 Benjamin King (USA) Dimension Data                      15:58
 62 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                     19:55
 63 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 64 Winner Anacona (Col) Movistar Team                      19:57
 65 Sergio Henao (Col) Team Sky
 66 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
 67 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                     21:18
 68 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
 69 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
 70 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 71 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
 72 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 73 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 74 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
 75 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
 77 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
 78 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 79 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 80 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 81 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
 82 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
 83 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 84 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural
 85 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 86 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country
 87 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 88 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 89 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 90 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 91 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis
 92 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 93 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
 94 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
 95 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 96 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                   21:51
 97 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac        21:59
 98 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                    22:01
 99 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                       22:20
100 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH                   22:39
101 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                      22:43
102 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                      22:56
103 Jetse Bol (Ned) Burgos BH                               23:13
104 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country     24:29
105 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural
106 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country
107 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
108 Jose Herrada (Spa) Cofidis                              24:37
109 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                    25:02
110 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe                25:05
111 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                     25:14
112 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                        25:18
113 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                        25:22
114 Loic Chetout (Fra) Cofidis                              25:46
115 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                         26:34
116 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                    27:12
117 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                      28:24
118 Pablo Torres Mui?o (Spa) Burgos BH                      28:40
119 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
120 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team                 29:31
121 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                   29:42
122 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                    29:45
123 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                       29:52
124 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                       30:40
125 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                   31:59
126 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
127 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural               32:21
128 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
129 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural
130 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
131 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
132 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
133 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
134 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
135 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
136 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
137 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country
138 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
139 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country
140 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
141 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural
142 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
143 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
144 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
145 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
146 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
147 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
148 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
149 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                   32:29
150 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates                 32:32
151 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
152 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                      32:36
153 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                    32:38
154 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                  32:50
155 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors
156 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
157 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
158 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                   32:55

Punkty

  1 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          25 pkt
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                   20
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         16
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                           14
  5 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac             12
  6 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                          10
  7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                       9
  8 David De La Cruz (Spa) Team Sky                             8
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                          7
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                      6
 11 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                          5
 12 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                          4
 13 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                         3
 14 Igor Anton (Spa) Dimension Data                             2
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                           1

Lotna premia - La Massana, 30.2 km

  1 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                            4 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                          2
  3 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                          1

Górskie premie

Coll de la Comella, 5.6 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                          5 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                          3
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                           1

Coll de Beixalis, 19.7 km
  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         10 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                          6
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                        4
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                           2
  5 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac               1

Coll de Ordino, 42.3 km
  1 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                                10 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                          6
  3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                          4
  4 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                           2
  5 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                         1

Coll de Beixalis, 64.5 km
  1 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         10 pkt
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                    6
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          4
  4 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                            2
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                      1

Coll de la Comella, 81.2 km
  1 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                    3 pkt
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                          2
  3 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                           1

Coll de la Gallina. Santuario de Canolich, 97.3 km
  1 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          15 pkt
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                   10
  3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          6
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                            4
  5 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac              2

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                        09:09:35
  2 EF Education First-Drapac                               01:44
  3 Astana Pro Team                                         04:58
  4 Bora-Hansgrohe                                          05:28
  5 Team Sunweb                                             10:45
  6 AG2R La Mondiale                                        13:25
  7 Dimension Data                                          15:26
  8 Groupama-FDJ                                            17:14
  9 Bahrain-Merida                                          17:58
 10 Euskadi Basque Country                                  18:46
 11 Mitchelton-Scott                                        20:49
 12 Cofidis                                                 22:00
 13 Katusha-Alpecin                                         22:44
 14 Trek-Segafredo                                          27:20
 15 Lotto Soudal                                            27:58
 16 Quick-Step Floors                                       31:31
 17 Team Sky                                                32:27
 18 BMC Racing Team                                         32:35
 19 LottoNl-Jumbo                                           34:24
 20 Caja Rural                                              34:39
 21 Burgos-BH                                               34:47
 22 UAE Team Emirates                                       39:33

Klasyfikacja generalna po 20. etapie:

  1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                   79:44:30
  2 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                       01:46
  3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                02:04
  4 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                   02:54
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                  04:28
  6 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                        05:57
  7 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac          06:07
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                      06:51
  9 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                       11:09
 10 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                       11:11
 11 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                    12:10
 12 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                   14:06
 13 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                        17:57
 14 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                          25:40
 15 David De La Cruz (Spa) Team Sky                         27:38
 16 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                 30:00
 17 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Count     35:46
 18 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                     39:53
 19 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                        45:32
 20 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                     51:17
 21 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                     56:49
 22 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                             57:15
 23 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                    01:03:07
 24 Benjamin King (USA) Dimension Data                   01:03:40
 25 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural           01:06:26
 26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                 01:11:04
 27 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                   01:12:49
 28 Sergio Henao (Col) Team Sky                          01:13:07
 29 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                  01:14:48
 30 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                   01:16:27
 31 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                   01:19:54
 32 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb                        01:21:10
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                    01:22:06
 34 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac        01:22:33
 35 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                   01:23:05
 36 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                  01:28:52
 37 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data         01:30:43
 38 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac        01:32:59
 39 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                01:34:57
 40 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                  01:36:40
 41 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                    01:42:55
 42 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                   01:42:58
 43 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                    01:43:23
 44 Igor Anton (Spa) Dimension Data                      01:52:13
 45 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                    01:53:29
 46 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         01:55:01
 47 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural            01:56:06
 48 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                01:56:46
 49 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural              01:57:22
 50 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida               01:57:38
 51 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque C  01:58:53
 52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                   02:01:13
 53 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                02:01:36
 54 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis                      02:01:43
 55 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac       02:03:54
 56 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin               02:04:03
 57 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data                  02:04:28
 58 Jose Herrada (Spa) Cofidis                           02:05:23
 59 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                 02:08:35
 60 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                02:09:59
 61 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                   02:10:13
 62 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                    02:13:56
 63 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                    02:14:33
 64 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                  02:18:54
 65 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                        02:19:41
 66 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team               02:21:15
 67 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                   02:21:30
 68 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country  02:24:10
 69 Winner Anacona (Col) Movistar Team                   02:25:25
 70 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott                 02:29:16
 71 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                  02:29:30
 72 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                   02:30:11
 73 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                      02:30:18
 74 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                       02:35:09
 75 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team           02:39:34
 76 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                    02:39:38
 77 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                       02:43:31
 78 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Countr  02:45:48
 79 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                  02:48:01
 80 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                    02:49:12
 81 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                  02:51:48
 82 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                    02:55:03
 83 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                   02:56:23
 84 José Mendes (Por) Burgos BH                          02:57:10
 85 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country      02:57:30
 86 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                   02:57:47
 87 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors                 02:58:59
 88 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac     02:59:30
 89 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                  03:03:35
 90 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale              03:04:23
 91 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe                    03:05:02
 92 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                    03:10:45
 93 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                    03:10:46
 94 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors               03:13:33
 95 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                      03:13:42
 96 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                      03:15:09
 97 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                 03:21:35
 98 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                 03:27:49
 99 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                     03:28:51
100 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                  03:30:00
101 Jetse Bol (Ned) Burgos BH                            03:35:15
102 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                03:43:36
103 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country  03:43:59
104 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                 03:46:32
105 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin              03:47:21
106 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis               03:55:56
107 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates         03:56:34
108 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural                  03:56:53
109 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                     03:58:01
110 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                     03:59:46
111 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team              04:02:14
112 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                    04:02:45
113 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates            04:05:55
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                04:08:34
115 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb                04:11:01
116 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Count  04:11:45
117 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                     04:12:04
118 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott              04:15:40
119 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                     04:16:11
120 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural                04:18:48
121 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                   04:20:35
122 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                  04:21:56
123 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural            04:26:51
124 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                04:27:14
125 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                    04:27:33
126 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                  04:28:00
127 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                04:28:10
128 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac  04:30:52
129 Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH                   04:34:03
130 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                   04:37:11
131 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                      04:38:36
132 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                 04:38:47
133 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                  04:45:32
134 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors               04:47:31
135 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                    04:49:31
136 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo                04:51:28
137 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                    04:52:52
138 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH                04:52:54
139 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                      04:53:07
140 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                 04:54:33
141 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                   04:55:25
142 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                     04:56:02
143 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                   04:56:19
144 Loic Chetout (Fra) Cofidis                           04:56:27
145 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country    05:01:45
146 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                 05:01:47
147 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates              05:02:02
148 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors               05:07:14
149 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                05:08:49
150 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac      05:09:16
151 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe             05:10:42
152 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors               05:13:46
153 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                        05:18:48
154 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural         05:20:28
155 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                05:24:24
156 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb                      05:25:57
157 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                  05:40:57
158 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo                05:51:07

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                    131 pkt
  2 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                        104
  3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                  103
  4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                           99
  5 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                           95
  6 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                          93
  7 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                       80
  8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                      80
  9 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          75
 10 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac             74
 11 Benjamin King (USA) Dimension Data                         69
 12 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                 67
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                          66
 14 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                       66
 15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                          60
 16 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                          60
 17 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                       60
 18 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                         55
 19 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                       53
 20 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           52

Klasyfikacja górska

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         95 pkt
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         83
  3 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                     64
  4 Benjamin King (USA) Dimension Data                         56
  5 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                   45
  6 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         38
  7 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                           36
  8 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac             31
  9 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac              21
 10 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                          20
 11 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          18
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     17
 13 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                          16
 14 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           15
 15 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque C        12
 16 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                                10
 17 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                       8
 18 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                         7
 19 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                         7
 20 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                  6

Klasyfikacja kombinowana

  1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                          9 pkt
  2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                   11
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     18
  4 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                           18
  5 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors                          22
  6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                      29
  7 Benjamin King (USA) Dimension Data                         39
  8 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac             43
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                         47
 10 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe                           47
 11 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                          52
 12 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                         53
 13 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                          64
 14 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac              73
 15 David De La Cruz (Spa) Team Sky                            76
 16 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe                      79
 17 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                                87
 18 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque C        97
 19 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                       101
 20 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac              102

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                       239:45:40
  2 Bahrain-Merida                                          45:36
  3 Bora-Hansgrohe                                          47:57
  4 Astana Pro Team                                         48:10
  5 EF Education First-Drapac                               58:49
  6 Mitchelton-Scott                                     01:27:43
  7 Dimension Data                                       01:31:01
  8 AG2R La Mondiale                                     01:37:13
  9 Team Sky                                             01:47:43
 10 Euskadi Basque Country                               01:47:50
 11 LottoNl-Jumbo                                        01:55:38
 12 Groupama-FDJ                                         02:24:42
 13 Team Sunweb                                          02:29:58
 14 Caja Rural                                           02:48:18
 15 BMC Racing Team                                      02:51:13
 16 Trek-Segafredo                                       03:05:31
 17 Quick-Step Floors                                    03:08:09
 18 Lotto Soudal                                         03:14:06
 19 UAE Team Emirates                                    03:16:11
 20 Cofidis                                              03:30:27
 21 Katusha-Alpecin                                      03:35:30
 22 Burgos-BH                                            04:50:13

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

15 Comments

  1. Karol

    15 września 2018, 19:34 o 19:34

    Yates mógł trzasną dwa 2 GT w rok, zabrakło doświadczenia na Giro, za bardzo się podpalił. Ale fajnie się go ogląda, atakuje, nawet jako lider.

    • Wlada

      15 września 2018, 21:27 o 21:27

      Bo jak wszyscy są już wyjechani to w grę wchodzą tzw Braidsfordowe "marginal gains". Właśnie przez tak ekstremalnych wysiłkach długotrwała, odpowiednio dawkowania farmakologia robi różnicę. A Yatesowie to szkoła brytyjska

      • reko

        15 września 2018, 23:42 o 23:42

        to już nudne trochę...skoro Yates jest "fe" to idąc tym tokiem rozumowania Lopez, Mas, Nairo i Valverde też. A nie zapomniałem...Nairo kręci w Kolumbii w górach i jest pewnie czysty, a Valverde wg Ciebie daje tylko pokątnie więc jest tylko trochę "fe".Koks zawsze robi różnicę czy to na GranTourach czy to na klasykach , czy to nawet w F1. A pewnie łają wszyscy bo nie wierzę w sport zawodowy bez wspomagania (afera Puerto jak zaczęła się wylewać na bardziej nobliwe dyscypliny to zamieciono ją pod dywan)....

    • reko

      15 września 2018, 23:46 o 23:46

      to prawda...gdzieś na Giro zabrakło doświadczenia, ale fajnie jest widzieć zawodnika, który nawet jako lider atakuje. Ciekawe, czy rodzi się nowy zespół, który realnie zagrozi SKY w przyszłym roku (choćby na jednym tourze), bo niestety Movistar chyba nie będzie w stanie. Moim zdaniem najciekawszy tour w tym roku. No i cieszy pudło, szczególnie dla Masa, który w QuickStepie chyba długo nie zabawi.

      • Karol

        16 września 2018, 11:05 o 11:05

        Gdyby tak CCC przed Vueletą wyjęło Masa to miałoby lidera na GT... Teraz już go nie wyjmą po takim wyniku. Ciekawe czy zostanie w QS czy odejdzie, wiadomo, że QS jest mega ekipą na klasyki i cały zespół jest tak zbudowany więc to, że nagle objawiła im się taka perełka na GT zrobi trochę zamieszania w ekipie. Ale wątpię żeby zmienili profil. Warto zauważyć, że Mas cały wyścig jechał praktycznie sam, bez pomocy kolegów z drużyny. Bardzo jestem ciekaw co dalej z nim będzie.

        • reko

          16 września 2018, 11:38 o 11:38

          nawet nie wiem, czy Mas ma kontrakt na przyszły rok, czy nie, ale chyba nie ma go Carapaz, a po tym co pokazał na Giro też jest wart uwagi. Fakt, że Mas jechał bez wsparcia w górach zasługuje na szacunek. Co prawda miał mega wsparcie na płaskim, rantach itp.
          https://www.procyclingstats.com/teams/no-team-next-year

  2. Apollo

    15 września 2018, 20:16 o 20:16

    By wygrać Vuelte trzeba mieć jednak zawodnika z astmą w zespole ! :).

    • vip

      16 września 2018, 20:24 o 20:24

      Twoje guru, czyli movistar ma pewnie samych czystych zawodników! Szczególnie Valverde!

  3. Bayard

    16 września 2018, 08:23 o 08:23

    Vuelta od lat jest najciekawsza. Dużo gór i górali, nowe podjazdy, wyrównane zespoły.

  4. MLJ

    16 września 2018, 09:44 o 09:44

    Z tegorocznych GT najciekawsze dla mnie było zdecydowanie Giro..

    • Xedron

      16 września 2018, 11:50 o 11:50

      Tak samo uważam.

  5. taki tam

    16 września 2018, 09:48 o 09:48

    A Rafał znowu holował Buchmana w walce o .......12 miejsce 🙂
    Jak policzyć straty z tego powodu oraz beznadziejną organizacje Bory to realnie 5-6 miejsce bylo w zasięgu Majki.

  6. Apollo

    16 września 2018, 11:32 o 11:32

    Dla mnie oglądanie zawodowców w wyścigach GT z roku na rok przynosi coraz mniej satysfakcji bycia fanem kolarstwa. Zostają klasyki gdzie można jeszcze spodziewać się ścigania "sercem" a nie "taktyką ".

    • reko

      16 września 2018, 11:43 o 11:43

      bo rywalizacja na GT jest jak-proszę wybaczyć-pojedynek na siusiaki. Jesteś takim jakim się matka natura stworzyła....liczy się VO2max, zdolność utylizacji laktaktu oraz zdolność gromadzenia, magazynowania i odbudowy glikogenu. Bez tych wartości nie ugrasz nic na GT choćby nie wiadomo czym nafaszerować pacjenta. Klasyki rządzą się innymi prawami, to ostatnia ostoją romantyzmu w tym sporcie bo poza warunkami fizycznymi liczy się też spryt, umiejętności techniczne, wyczucie momentu itp, itd.

    • vip

      16 września 2018, 20:32 o 20:32

      Akurat na tej vuelcie, za sprawą głównie Yatesa, było sporo ścigania i z sercem i taktyką

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: