Vuelta a Espana 2018. Enric Mas: pewność siebie za woalem zbierania doświadczenia

Enric Mas

23-letni Enric Mas zmierza po podium Vuelta a Espana i choć brak doświadczenia odróżnia go od starszych rywali, na pozostających na trasie hiszpańskiego Grand Touru etapach bardziej przyda mu się moc i młodzieńcza fantazja. a tych, póki co, mu nie zbywa.

Co w sercu to na języku? Nie do końca, nie przed tegoroczną Vuelta a Espana, nie w przypadku Enrica Masa. Pewny siebie Hiszpan po raz pierwszy w karierze ma okazję sprawdzić się w wyścigu trzytygodniowym w walce o miejsca w klasyfikacji generalnej.

23-lata, przedstartowe zapowiedzi standardowo ograniczają się do deklaracji nauki i próby walki o czołową dziesiątkę. W głowie Masa, dopiero po raz drugi podejmującego trzytygodniowe zmagania, było jednak coś innego.

Przed startem powtarzałem, że celuję w pierwszą dziesiątkę, ale w głowie miałem podium. Teraz mogę powiedzieć, że walczę o podium. Wiem, że będzie bardzo trudno, bo moi rywale mają spore doświadczenie w takich wyścigach. Ale próbował będę

 - powiedział po 16. etapie, jeździe indywidualnej na czas, na którym zajął niespodziewanie wysokie 6. miejsce i przesunął się na 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Czułem się dość pewnie przed startem. Kasper [Asgreen], Laurens [De Plus] i ja zrobiliśmy rekonesans, a świadomość, że to trudniejsza czasówka niż się początkowo wydawało, dodało mi animuszu. 400 metrów przewyższenia, nie byłem pewny jak mi pójdzie, ale wiedziałem, że przy takim profilu jestem w stanie sprawić niespodziankę

 - zaznaczył.

Mas, który jako orlik poznać się dał jako znakomity wspinacz i renomę tę utrwalił wygranym etapem Wyścig Dookoła Kraju Basków (2018), 2. miejscem w Vuelta a Burgos (2017) czy 4. w Tour de Suisse (2018), okrzyknięty został następcą Alberto Contadora. Tu buńczuczność wychowanka młodzieżówki firmowanej przez "El Pistolero" się jednak skończyła - Mas na pytanie o bycie "drugim Contadorem" odparł, że chciałby być pierwszym Enrikiem Masem.

Hiszpan presję wytrzymał na ostatnim baskijskim odcinku. Na spowitym mgłami Monte Oz, w grupce faworytów trzeszczało. Młody Hiszpan na mecie zameldował się jako pierwszy z faworytów, na kole mając o 15 lat starszego Alejandro Valverde. Kolarz Quick-Stepu jako jedyny wytrzymał przyspieszenie niezniszczalnego "Balaverde" i na metę wjechał 8 sekund przed Simonem Yatesem, 10 przed Miguelem Angelem Lopezem, ale 1:04 przed Nairo Quintaną.

W tym punkcie, na kolejne dni patrzymy w zależności od tego, co stało się dnia poprzedniego. Ale czuję się naprawdę dobrze. Skończenie Vuelty na podium byłoby spełnieniem marzeń, ale zachowuję spokój. Miałem nogę by utrzymać tempo braci Yatesów, a potem by ruszyć za Alejandro - to spory zastrzyk pewności siebie

 - oceniał po 17. etapie.

Mas dzięki świetnej postawie przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i na cztery dni przed końcem wyścigu do prowadzącego Yatesa traci 1:22, a do drugiego Valverde - 1:03. Za jego plecami czają się za to Miguel Angel Lopez i Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), a ich straty do młodego Hiszpana nie przekraczają 30 sekund.

Mas przed sobą ma cztery etapy, w tym dwa górskie - w piątek i sobotę zwycięzcę Vuelty poznamy w Andorze.

Tak jak mówiłem na Covadondze - kiedyś oglądałem tych zawodników w telewizji, dziś z nimi rywalizuję. Mam nadzieję, że szczęście będzie mi sprzyjało, na drodze do Madrytu wiele może się wydarzyć

 - komentował.

Myślę, że nauczyłem się sporo od poprzedniego sezonu. Wszystko było nowe, uczyłem się czegoś każdego dnia. Przed Vueltą byłem wtedy pewny siebie, ale nie wiedziałem na co mnie stać. Chciałem się cieszyć wyścigiem, na szóstym etapie byłem nawet w decydującej ucieczce. Nie miałem tyle doświadczenia co Marczyński i Poljański, ale ten finał pokazał mi, że jestem w stanie walczyć o wygrane. Dziś mam lepszą perspektywę, lepiej czuję kiedy jest dobry moment do ataku lub należy dać na wstrzymanie. Mam 23 lata i wciąż bardzo dużo nauki przed sobą

 - wspominał po dniu przerwy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. błażej012

  13 września 2018, 13:35 o 13:35

  a skąd w ostatnim cytacie się wzięli Marczyński i Poljański: "Chciałem się cieszyć wyścigiem, na szóstym etapie byłem nawet w decydującej ucieczce. Nie miałem tyle doświadczenia co Marczyński i Poljański, ale ten finał pokazał mi, że jestem w stanie walczyć o wygrane."?

  • TomAsz

   13 września 2018, 13:54 o 13:54

   Odnosił się do wydarzeń z ubiegłorocznej Vuelty.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: