Tour of Britain 2018: etap 8. Ostatni etap dla Ewana, wyścig dla Alaphilippe'a

Julian Alaphilippe

Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) wygrał 15. edycję Wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii - Tour of Britain.

Na ostatnim etapie, krótkiej rywalizacji rozgrywanej na ulicach Londynu, najlepszy okazał się Caleb Ewan (Mitchelton - Scott).

Alaphilippe na podium stanął przed Holendrem Woutem Poelsem (Team Sky) i Słowńcem Primozem Rogliciem (Team LottoNL-Jumbo).

Ostatni akt zmagań na Wyspach Brytyjskich poprowadzony był ulicami stolicy Zjednoczonego Królestwa. Peleton startował rywalizował na rundzie w centrum Londynu. Pętla rozpoczynała się na Regent's Street i dalej wiodła przez Picadilly Circus, Pall Mall, Trafalgar Square, Strand Street i Parliament Street, z której przez Trafalgar Square kierował się z powrotem na Regent's Street. W sumie kolarze pokonywali 14 okrążeń, po 5,5-kilometra każde.

Zmagania toczyły się przy dobrej pogodzie - nad Londynem po porannych zachmurzeniach wyszło słońce, tworząc przyjazną ściganiu atmosferę - oraz przy tłumach kibiców. Krótka runda sprawiała, że pomimo wielu, wielu prób ataków, na czele przez długi czas na próżno było szukać ucieczki.

Liczne skoki oddawali zawodnicy mniejszych, brytyjskich grupy, ale swojej szansy na odjazd postanowił poszukać także Chris Froome (Team Sky). Ostatecznie jednak do przodu odjechać udało się Vasilowi Kiryience (Team Sky), który przez blisko 20 kilometrów utrzymywał się na czele z zapasem około 20 sekund nad peletonem.

Akcja Białorusina zakończona została pod koniec 12. okrążenia. Wówczas do przodu powoli zaczęli przesuwać się sprinterzy, którzy szykowali się do finałowej rozgrywki. Na kresce najszybszy okazał się Caleb Evan (Mitchelton - Scott), wyprzedzając w sprincie Fernando Gavirię (Quick-Step Floors) i Andre Greipela (Lotto Soudal).

Wyniki 8. etapu OVO Energy Tour of Britain 2018 (2.HC), Londyn (77 km):

  1 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                    1:38:33
  2 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
  3 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
  4 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
  5 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
  6 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
  7 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
  8 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
  9 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 10 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
 11 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins
 12 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
 13 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 14 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 15 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 16 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 17 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 18 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 19 Emils Liepins (Lat) ONE Pro Cycling
 20 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 21 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 22 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
 23 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
 24 Wout Poels (Ned) Team Sky
 25 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 26 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 27 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 28 Max Stedman (GBr) Canyon-Eisberg
 29 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 30 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 31 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 32 Christopher Latham (GBr) ONE Pro Cycling
 33 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 34 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 35 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 36 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
 37 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 38 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 39 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
 40 Tom Pidcock (GBr) Team Wiggins
 41 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 42 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 43 Dmitry Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
 44 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo
 45 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 46 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 47 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
 48 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
 49 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
 50 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 51 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:28
 52 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     00:30
 53 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                   00:32
 54 Mark Downey (Irl) Team Wiggins
 55 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 56 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 57 James Fouché (NZL) Team Wiggins
 58 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 59 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 60 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     00:35
 61 Fred Wright (GBr) Great Britain
 62 Robert Power (Aus) Mitchelton-Scott
 63 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 64 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
 65 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling
 66 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors          00:42
 67 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 68 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:45
 69 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          01:01
 70 Thomas Baylis (GBr) ONE Pro Cycling
 71 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 72 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
 73 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor
 74 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 75 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                       01:10
 76 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 77 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      01:15
 78 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       01:21
 79 Chris Froome (GBr) Team Sky
 80 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 81 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
 82 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
 83 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                      01:28
 84 Matthew Bostock (GBr) Great Britain                    01:33
 85 Thomas Stewart (GBr) JLT Condor                        01:38
 86 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    01:42
 87 Ben Swift (GBr) Great Britain
 88 Stephen Williams (GBr) Great Britain                   01:51
 89 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         02:02
 90 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         02:07
 91 Alex Paton (GBr) Canyon-Eisberg                        02:14
 92 Rory Townsend (GBr) Canyon-Eisberg
 93 Mads W?rtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               02:28
 94 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott                      02:43
 95 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 96 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis                  03:25
 97 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 98 George Pym (GBr) Madison Genesis
 99 Ryan Christensen (NZl) Canyon-Eisberg                  03:54
100 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         03:58
101 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
102 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor
103 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
104 Dexter Gardias (GBr) Canyon-Eisberg
105 Joe Nally (GBr) Great Britain                          04:54
106 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                   07:03
DNF Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
DNF Andrew Tennant (GBr) Canyon-Eisberg
DNS Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          26:25:58
  2 Wout Poels (Ned) Team Sky                              00:17
  3 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      00:33
  4 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    00:42
  5 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:51
  6 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team                    00:58
  7 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    01:10
  8 Dmitry Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin                  01:21
  9 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 01:28
 10 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:34
 11 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   01:49
 12 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      01:54
 13 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo                      01:58
 14 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            02:00
 15 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   02:09
 16 Ethan Hayter (GBr) Great Britain                       02:17
 17 Tom Pidcock (GBr) Team Wiggins                         02:24
 18 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   02:27
 19 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 20 Max Stedman (GBr) Canyon-Eisberg                       02:42
 21 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               03:14
 22 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 03:33
 23 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    03:50
 24 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  04:33
 25 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor                       05:13
 26 Emils Liepins (Lat) ONE Pro Cycling                    05:48
 27 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                    05:52
 28 Robert Power (Aus) Mitchelton-Scott                    06:02
 29 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                  06:46
 30 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     06:52
 31 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 07:02
 32 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott                      07:25
 33 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  07:38
 34 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       07:53
 35 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     08:05
 36 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          09:12
 37 Stephen Williams (GBr) Great Britain                   09:42
 38 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                     09:44
 39 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          09:49
 40 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         10:00
 41 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     10:26
 42 Mads Wurtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               10:30
 43 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 10:50
 44 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins                    11:15
 45 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 46 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 47 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert             11:18
 48 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            11:34
 49 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         11:58
 50 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors          12:04
 51 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              12:30
 52 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb                         12:32
 53 Ryan Christensen (NZl) Canyon-Eisberg                  13:01
 54 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            13:02
 55 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       13:57
 56 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    14:12
 57 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team                    14:28
 58 Ben Swift (GBr) Great Britain                          14:58
 59 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      15:01
 60 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling                       15:10
 61 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       15:41
 62 Fred Wright (GBr) Great Britain                        16:58
 63 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     17:06
 64 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                     18:19
 65 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     18:24
 66 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     19:17
 67 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       19:40
 68 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  20:14
 69 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               20:41
 70 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                       20:51
 71 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       21:15
 72 Mark Downey (Irl) Team Wiggins                         21:37
 73 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert              22:01
 74 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        22:02
 75 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling                 22:36
 76 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      23:25
 77 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         23:34
 78 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                   23:42
 79 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                      23:52
 80 James Fouché (NZL) Team Wiggins                        23:56
 81 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      26:15
 82 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    26:34
 83 Richard Handley (GBr) Madison Genesis                  27:20
 84 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                   27:59
 85 Chris Froome (GBr) Team Sky                            28:25
 86 Matthew Bostock (GBr) Great Britain                    28:51
 87 Thomas Baylis (GBr) ONE Pro Cycling                    29:00
 88 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      29:23
 89 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo                       30:08
 90 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      30:10
 91 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      30:23
 92 Thomas Moses (GBr) JLT Condor                          30:54
 93 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     33:07
 94 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis                  35:14
 95 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     36:15
 96 Rory Townsend (GBr) Canyon-Eisberg                     37:40
 97 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor                        38:02
 98 Thomas Stewart (GBr) JLT Condor                        39:15
 99 Dexter Gardias (GBr) Canyon-Eisberg                    40:35
100 Christopher Latham (GBr) ONE Pro Cycling               41:30
101 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    43:14
102 George Pym (GBr) Madison Genesis                       44:33
103 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                   45:51
104 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         46:14
105 Joe Nally (GBr) Great Britain                          46:25
106 Alex Paton (GBr) Canyon-Eisberg                        52:46

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: