Tour of Britain 2018: etap 7. Ian Stannard najlepszy z ucieczki

Ian Stannard (Team Sky) wygrał w Mansfield przedostatni odcinek rodzimej etapówki - Ovo Energy Tour of Britain.

Brytyjczyk z Team Sky na mecie zameldował się samotnie, sukcesem kończąc całodzienną ucieczkę. Drugi finiszował Nils Politt (Katusha - Alpecin), tracąc blisko minutę do zwycięzcy. Liderem pozostał Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Przedostatniego dnia rywalizacji w Ovo Energy Tour of Britain na kolarzy czekał długi, liczący przeszło 215 kilometrów odcinek. Profil trasy wiodącej po angielskich szosach nie stanowił poważnego wyzwania, ale nie był też kompletnie płaski. Po opuszczeniu West Bridgford na kolarzy czekały trzy górskie premie 3. kategorii, zaś w drugiej części dystansu wyznaczono jeszcze trzy lotne finisze.

Etap upłynął po znakiem ucieczki, którą uformowali: Ian Stannard (Team Sky), Nils Politt (Katusha - Alpecin), Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert) oraz Giovanni Carboni (Bardiani-CSF). Czwórka kręciła zgodnie, uzyskując kilkuminutowy zapas nad peletonem.

Pogoda nie rozpieszczała. Kolarzom na trasie towarzyszył deszcz, co wydawało się dodatkowo sprzyjać harcownikom, którzy na 30 kilometrów przed metą wciąż mieli w zapasie ponad 4 minuty.

Trudów jazdy w czubie nie wytrzymali jednak Carboni i McNally, którzy kilka kilometrów dalej stracili dystans do Politta i Stannarda. Sytuację wykorzystał wówczas zawodnik Sky, który przyspieszył i zostawił za sobą także trzeciego z dotychczasowych współtowarzyszy akcji.

Z kilometra na kilometr Stannard powiększał przewagę, ostatecznie osiągając metę jako pierwszy i sięgając po etapowe zwycięstwo. Politt finiszował blisko minutę później, a ponad 3 minuty stracił Carboni. McNally dotarł na metę 45 sekund później, a chwilę później finiszował peleton.

Wyniki 7. etapu Tour of Britain 2018 (2.HC), West Bridgford - Mansfield (215,6 km):

  1 Ian Stannard (GBr) Team Sky                          4:56:27
  2 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:59
  3 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                    03:09
  4 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert                 03:54
  5 Emils Liepins (Lat) ONE Pro Cycling                    04:04
  6 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
  7 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
  8 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
  9 Andrew Tennant (GBr) Canyon-Eisberg
 10 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
 11 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
 12 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 13 Dmitry Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
 14 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 15 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 16 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins
 17 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
 18 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 19 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 20 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
 21 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
 22 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
 23 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 24 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 25 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 26 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
 27 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
 28 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 29 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 30 Wout Poels (Ned) Team Sky
 31 Ben Swift (GBr) Great Britain
 32 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo
 33 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 34 Max Stedman (GBr) Canyon-Eisberg
 35 Fred Wright (GBr) Great Britain
 36 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
 37 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor
 38 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 39 Tom Pidcock (GBr) Team Wiggins
 40 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
 41 Ryan Christensen (NZl) Canyon-Eisberg
 42 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 43 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
 44 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 45 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 46 Mads W?rtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
 47 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
 48 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 49 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
 50 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
 51 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 52 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 53 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 54 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 55 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 56 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 57 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo
 58 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 59 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 60 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 61 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 62 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 63 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
 64 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 65 Matthew Bostock (GBr) Great Britain
 66 Robert Power (Aus) Mitchelton-Scott
 67 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
 68 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 69 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
 70 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
 71 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     04:22
 72 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     04:26
 73 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 74 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
 75 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
 76 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 77 Dexter Gardias (GBr) Canyon-Eisberg
 78 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
 79 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 80 Rory Townsend (GBr) Canyon-Eisberg                     04:40
 81 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
 82 Chris Froome (GBr) Team Sky
 83 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
 84 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 85 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
 86 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         04:53
 87 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      07:21
 88 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
 89 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
 90 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 91 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
 92 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
 93 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
 94 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 95 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
 96 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 97 Mark Downey (Irl) Team Wiggins
 98 Stephen Williams (GBr) Great Britain
 99 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor
100 James Fouché (NZL) Team Wiggins
101 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       07:39
102 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         07:51
103 Thomas Stewart (GBr) JLT Condor                        08:58
104 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling
105 Christopher Latham (GBr) ONE Pro Cycling               09:37
106 George Pym (GBr) Madison Genesis
107 Thomas Baylis (GBr) ONE Pro Cycling                    11:23
108 Joe Nally (GBr) Great Britain                          15:26
109 Alex Paton (GBr) Canyon-Eisberg                        15:28

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors          24:47:25
  2 Wout Poels (Ned) Team Sky                              00:17
  3 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      00:33
  4 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    00:46
  5 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors                    00:51
  6 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team                    00:58
  7 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    01:10
  8 Dmitry Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin                  01:24
  9 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 01:28
 10 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:35
 11 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   01:49
 12 Scott Davies (GBr) Dimension Data                      01:54
 13 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo                      01:58
 14 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            02:00
 15 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   02:09
 16 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               02:13
 17 Ethan Hayter (GBr) Great Britain                       02:17
 18 Tom Pidcock (GBr) Team Wiggins                         02:24
 19 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert                   02:27
 20 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 21 Max Stedman (GBr) Canyon-Eisberg                       02:42
 22 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                 03:33
 23 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    03:50
 24 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor                       04:12
 25 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  04:33
 26 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott                      04:42
 27 Robert Power (Aus) Mitchelton-Scott                    05:27
 28 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                  05:45
 29 Emils Liepins (Lat) ONE Pro Cycling                    05:48
 30 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          05:51
 31 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                    05:52
 32 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     06:17
 33 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 07:02
 34 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         07:20
 35 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       07:25
 36 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  07:38
 37 Stephen Williams (GBr) Great Britain                   07:51
 38 Mads W?rtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               08:02
 39 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     08:05
 40 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          08:11
 41 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                    08:14
 42 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                     08:23
 43 Ryan Christensen (NZl) Canyon-Eisberg                  09:07
 44 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         09:51
 45 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team                 10:15
 46 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     10:26
 47 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       10:43
 48 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 49 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            11:02
 50 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins                    11:15
 51 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert             11:18
 52 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors          11:23
 53 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              12:30
 54 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb                         12:32
 55 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       12:36
 56 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            13:02
 57 Ben Swift (GBr) Great Britain                          13:16
 58 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    14:12
 59 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team                    14:28
 60 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling                       14:35
 61 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      15:11
 62 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       15:41
 63 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       15:42
 64 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     15:45
 65 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert                 16:11
 66 Fred Wright (GBr) Great Britain                        16:23
 67 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     18:07
 68 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                     18:19
 69 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     18:28
 70 Alistair Slater (GBr) JLT Condor                       19:41
 71 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  20:14
 72 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               20:47
 73 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                   20:59
 74 Mark Downey (Irl) Team Wiggins                         21:05
 75 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       21:15
 76 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert              21:26
 77 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         21:32
 78 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        22:02
 79 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      22:10
 80 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                      22:24
 81 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling                 22:36
 82 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                   22:41
 83 James Fouché (NZL) Team Wiggins                        23:24
 84 Richard Handley (GBr) Madison Genesis                  23:55
 85 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    24:52
 86 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      26:15
 87 Chris Froome (GBr) Team Sky                            27:04
 88 Matthew Bostock (GBr) Great Britain                    27:18
 89 Thomas Baylis (GBr) ONE Pro Cycling                    27:59
 90 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      28:30
 91 Thomas Moses (GBr) JLT Condor                          29:33
 92 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      29:51
 93 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo                       30:08
 94 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      30:10
 95 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis                  31:49
 96 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott                     32:37
 97 Andrew Tennant (GBr) Canyon-Eisberg                    33:43
 98 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor                        34:04
 99 Rory Townsend (GBr) Canyon-Eisberg                     35:26
100 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     36:15
101 Dexter Gardias (GBr) Canyon-Eisberg                    36:37
102 Thomas Stewart (GBr) JLT Condor                        37:37
103 George Pym (GBr) Madison Genesis                       41:08
104 Christopher Latham (GBr) ONE Pro Cycling               41:30
105 Joe Nally (GBr) Great Britain                          41:31
106 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb                         42:16
107 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    42:32
108 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                   45:19
109 Alex Paton (GBr) Canyon-Eisberg                        50:35

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: