Grand Prix Cycliste de Quebec 2018. Michael Matthews wygrywa z peletonu

Michael Matthews

Michael Matthews (Team Subweb) sięgnął po zwycięstwo na mecie 9. edycji GP Cycliste de Quebec.

Australijczyk na mecie zameldował się przed olimpijskim mistrzem Gregiem van Avermaetem (BMC Racing Team) i Jasperem Stuyvenem (Trek - Segafredo).

Znana dobrze trasa wyścigu o wielką nagrodę Quebecu składała się z 16 okrążeń po 12,6-kilometrowej rundzie. Na każdym okrążeniu na kolarzy czekały krótkie wzniesienia Côte de la Montagne (9,3 km; 375 m; 10%), Côte de la Pottase (10,7 km; 420 m; 9%), Montée de la Fabrique (11,4 km; 190 m; 7%) oraz prowadzący do mety Montée du Fort (1 km; 4%).

Przez większość dystansu na czele utrzymywała się pięcioosobowa ucieczka, w której obecni byli: Nic Dougall (Team Dimension Data), Guy Sagiv (Israel Cycling Academy), Rob Britton (Rally Cycling)
oraz Alexander Cataford i Bruno Langlois (obaj reprezentacja Kanady). Mimo trudu włożonego w ucieczkę, harcownikom nie udało się uzyskać zbyt dużej przewagi nad peletonem. Tam mocno pracowała m.in. Astana, z jednej strony trzymając odjazd na krótkiej "smyczy", a z drugiej dokonując porządnej selekcji w peletonie.

Pod koniec 14 okrążenia jadący na czele kolarze podzieli się na dwie grupki, ale niewielka przewaga, jaką mieli jeszcze nad resztą stawki, nie wróżyła powodzenia akcji. Z peletonu zaatakował wówczas Peter Kennaugh (Bora - hansgrohe), który w połowie przedostatniej rundy wysunął się samotnie na prowadzenie.

Przwaga Kennaugha oscylowała na poziomie 20 sekund i choć trzeba przyznać, że jego jazda robiła wrażenie, to szanse na końcowy sukces nie były wielkie. Gdy peleton przyspieszył przed finałowym sprintem, Brytyjczyk szybko został złapany.

Na ciężkiej końcówce zdecydowanie najlepiej wypadł Michael Matthews, który przekroczył linię mety o dwie długości roweru przed resztą rywali.

Wyniki Grand Prix Cycliste de Quebec 2018 (1.WT), Quebec (201,6 km):

  1 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                   5:04:17
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
  4 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
  5 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
  6 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
  7 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ
  8 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
  9 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
 10 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
 11 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
 12 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
 14 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 15 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
 16 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 17 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 18 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
 19 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 20 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 21 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 22 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 23 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 24 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling
 25 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     00:06
 27 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 28 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         00:07
 29 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 30 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
 31 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 32 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 33 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
 34 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
 35 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
 36 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 37 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
 38 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
 39 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
 40 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 41 James Piccoli (Can) CANADA
 42 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 43 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo
 44 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
 45 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 46 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 47 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 48 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 49 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    00:18
 50 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy         00:22
 51 Owain Doull (GBr) Team Sky
 52 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 53 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
 54 Christian Knees (Ger) Team Sky                         00:32
 55 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         00:35
 56 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
 57 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                    00:40
 58 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ                         00:50
 59 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 60 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
 61 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              01:01
 62 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team                    01:15
 63 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 64 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    01:19
 65 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 66 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
 67 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 68 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 69 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
 70 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 71 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors               01:26
 72 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates                   01:32
 73 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 74 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
 75 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    01:35
 76 Bruno Langlois (Can) Canada
 77 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 78 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
 79 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe               01:46
 80 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
 81 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
 82 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         01:54
 83 Pier Andre Cote (Can) Canada                           02:01
 84 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     02:17
 85 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team                 02:46
 86 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates          03:00
 87 Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
 88 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
 89 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
 90 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    03:03
 91 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 92 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   03:08
 93 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 94 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors                   03:11
 95 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
 96 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                03:13
 97 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 03:16
 98 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 03:30
 99 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
100 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     03:37
101 Adam Roberge (Can) Canada
102 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      04:02
103 Marc Soler (Spa) Movistar Team
104 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
105 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
106 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy              05:08
107 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
108 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
109 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
110 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac
111 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
112 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling
113 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors                  05:37
114 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        06:20
115 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   06:46
116 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
117 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            09:32
118 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
119 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
120 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
121 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
122 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
123 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       09:35

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: