Tour of Britain 2018: etap 1. Andre Greipel pokazał pazur

Andre Greipel (Lotto Soudal) odniósł w Newport zwycięstwo na pierwszym etapie 15. edycji Wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii - Tour of Britain.

Niemiecki sprinter pokonał na finiszu w położonym w południowej Walii mieście Australijczyka Caleba Ewana (Mitchelton-Scott) oraz Kolumbijczyka Fernando Gavirię (Quick-Step Floors).

Tour of Britain rozpoczynał się w Walii, na rodzinnych szosach zwycięzcy tegorocznego Tour de France Gerainta Thomasa. Kolarze pokonywali 175-kilometrowy odcinek naznaczony trzema niewielkimi wspinaczkami, w tym podjazdem pod Belmont Hill (900 m, 9%) na 9 kilometrów przed metą.

Ucieczka zawiązała się już po 5 kilometrach, a w jej skład weszli: Nicolas Dlamini (Dimension Data), Richard Handley (Madison Genesis), Thomas Moses (JLT Condor), Rory Townsend (Canyon-Eisberg), Mark Downey (Team Wiggins), Matthew Bostock (Reprezentacja Wielkiej Brytanii). Kontrolę nad peletonem ochoczo przejął zespół Sky, na szosach licznie obsadzonych przez kibiców pokazując swoich dwóch asów - Gerainta Thomasa oraz Chrisa Froome'a.

Różnica między uciekającymi a rozkręcającym się peletonem utrzymywała się na poziomie niecałych 3 minut, a prowadzący między sobą rozgrywali dwie lotne premie i dwa lotne sprinty. Dlamini zebrał punkty na dwóch górskich premiach, natomiast na lotnych sprintach o punkty wzbogacili się Townsend i Moses.

W peletonie pracowała ekipa Sky, wspomagana na ostatnich 50 kilometrach przez drużyny Mitchelton-Scott, Quick-Step Floors oraz EF Education First-Drapac. 40 kilometrów przed metą z przewagi została tylko minuta, a gdy różnica spadła do 20 sekund, na ostatni wysiłek zdecydował się Townsend.

Kolarz grupy Canyon Eisberg walczył do końca i na 15 kilometrów przed metą w Newport miał 20 sekund przewagi nad pościgiem. Jego akcja dobiegła jednak końca tuż przed rozpoczęciem ostatniej wspinaczki dnia. Tam tempo narzucał Ian Stannard, wypuszczając na stromiźnie Thomasa, na którego kole natychmiast zmaterializował się Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Francuz szybko połączył siły z drużynowym kolegą Bobem Jungelsem i duet jako pierwszy zdobył szczyt. Wobec kontr ze strony Jonathana Hiverta (Direct Energie) i Madsa Wurtza Schmidta (Katusha-Alpecin) Luksemburczyk wyprowadził atak i zdołał zyskać 10 sekund przewagi nad przegrupowującym się peletonem.

Gonili zawodnicy Sunwebu, Mitchelton-Scott i Lotto Soudal, chcąc etap zakończyć finiszem z większej grupki. Współpraca zaowocowała powstrzymaniem szarży kolarza Quick-Step na kilometr przed metą i sprinterską rozgrywką, z której zwycięsko wyszedł Andre Greipel.

Niemiec z Lotto Soudal mimo 36. wiosen na karku i braku wyników w rozgrywanych w tym roku największych wyścigach globu nie ugiął się pod presją młodszych rywali. Rozpoczynający wcześnie sprint Gaviria zyskał kilka metrów, ale Greipel lepiej wyczuł moment, zdołał na ostatnich 100 metrach przejść środkiem szosy i wyraźnie pokonać zarówno kolarza Quick-Stepu jak i szarżującego po lewej stronie Ewana.

Wyniki 1. etapu OVO Energy Tour of Britain 2018 (2.HC), Pembrey Country Park - Newport (175 km):

  1 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                     4:00:54
  2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton - Scott
  3 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick - Step Floors
  4 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins
  5 Jurgen Roelandts (Bel) Bmc Racing Team
  6 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  7 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
  8 Paolo Simion (Ita) Bardiani Csf
  9 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani Csf
 10 Wout Poels (Ned) Team Sky
 11 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 12 Sacha Modolo (Ita) Team Ef Education First - Drapac
 13 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
 14 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 15 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data
 16 Ben Swift (GBr) Great Britain
 17 Rick Zabel (Ger) Team Katusha Alpecin
 18 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 19 Joseph Nally (GBr) Great Britain
 20 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling
 21 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin
 22 Koen Bouwman (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 23 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 24 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 25 Nils Politt (Ger) Team Katusha Alpecin
 26 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
 27 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 28 José Rojas (Spa) Movistar Team
 29 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data
 30 Thomas Stewart (GBr) Jlt Condor
 31 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 32 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
 33 Patrick Bevin (NZl) Bmc Racing Team
 34 Enrico Barbin (Ita) Bardiani Csf
 35 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 36 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data
 37 Taylor Phinney (USA) Team Ef Education First - Drapac
 38 Jonathan Mould (GBr) Jlt Condor
 39 Thomas Pidcock (GBr) Team Wiggins
 40 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 41 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 42 Neilson Powless (USA) Team Lotto Nl - Jumbo
 43 Stefan Küng (Swi) Bmc Racing Team
 44 Fred Wright (GBr)
 45 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
 46 Maximilian Stedman (GBr) Canyon Eisberg
 47 Dmitrii Strakhov (Rus) Lokosphinx
 48 Bob Jungels (Lux) Quick - Step Floors
 49 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 50 Julian Alaphilippe (Fra) Quick - Step Floors
 51 Matti Breschel (Den) Team Ef Education First - Drapac
 52 Hugh John Carthy (GBr) Team Ef Education First - Drapac
 53 Ryan Christensen (NZl) Canyon Eisberg
 54 Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb
 55 Matthew Teggart (Irl) Team Wiggins
 56 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bmc Racing Team
 57 Mads Schmidt Würtz (Den) Team Katusha Alpecin
 58 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 59 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data
 60 Edmund Bradbury (GBr) Jlt Condor
 61 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 62 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
 63 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 64 Chris Froome (GBr) Team Sky
 65 Tony Martin (Ger) Team Katusha Alpecin
 66 Tejay Van Garderen (USA) Bmc Racing Team
 67 Daniel Mclay (GBr) Team Ef Education First - Drapac
 68 Hayden Mccormick (NZl) One Pro Cycling
 69 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani Csf
 70 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Quick - Step Floors
 71 Maarten Wynants (Bel) Team Lotto Nl - Jumbo
 72 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani Csf
 73 Maximilian Schachmann (Ger) Quick - Step Floors
 74 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 75 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton - Scott
 76 Miles Scotson (Aus) Bmc Racing Team
 77 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 78 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 79 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton - Scott
 80 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 81 Stephen Williams (GBr) Great Britain
 82 Primož Roglic (Slo) Team Lotto Nl - Jumbo
 83 Joey Walker (GBr) Team Wiggins
 84 Alistair Slater (GBr) Jlt Condor
 85 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
 86 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 87 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 88 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 89 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 90 Rob Power (Aus) Mitchelton - Scott
 91 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data
 92 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          00:25
 93 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     00:53
 94 Roger Kluge (Ger) Mitchelton - Scott
 95 Andrea Guardini (Ita) Bardiani Csf                     02:26
 96 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling
 97 Christopher Latham (GBr) One Pro Cycling
 98 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 99 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
100 George Pym (GBr) Madison Genesis
101 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       03:55
102 Ian Stannard (GBr) Team Sky
103 Alex Paton (GBr) Canyon Eisberg
104 Dexter Gardias (GBr) Canyon Eisberg
105 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data
106 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
107 Thomas Moses (GBr) Jlt Condor
108 James Fouche (NZl) Team Wiggins
109 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
110 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    04:47
111 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
112 Rory Townsend (GBr) Canyon Eisberg
113 Iljo Keisse (Bel) Quick - Step Floors
114 Jonathan Mcevoy (GBr) Madison Genesis
115 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton - Scott
116 Mark Downey (Irl) Team Wiggins
117 Matthew Bostock (GBr) Great Britain
118 Graham Briggs (GBr) Jlt Condor                         05:38
119 José Fernandes (Por) W52/Fc Porto                      06:38
DNS Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Groupe Gobert

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                     4:00:44
  2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton - Scott                    00:04
  3 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick - Step Floors      00:06
  4 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins                    00:10
  5 Jurgen Roelandts (Bel) Bmc Racing Team
  6 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  7 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
  8 Paolo Simion (Ita) Bardiani Csf
  9 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani Csf
 10 Wout Poels (Ned) Team Sky
 11 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 12 Sacha Modolo (Ita) Team Ef Education First - Drapac
 13 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
 14 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 15 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data
 16 Ben Swift (GBr) Great Britain
 17 Rick Zabel (Ger) Team Katusha Alpecin
 18 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 19 Joseph Nally (GBr) Great Britain
 20 Emils Liepins (Lat) One Pro Cycling
 21 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin
 22 Koen Bouwman (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 23 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 24 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 25 Nils Politt (Ger) Team Katusha Alpecin
 26 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
 27 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 28 José Rojas (Spa) Movistar Team
 29 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data
 30 Thomas Stewart (GBr) Jlt Condor
 31 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo
 32 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
 33 Patrick Bevin (NZl) Bmc Racing Team
 34 Enrico Barbin (Ita) Bardiani Csf
 35 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 36 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data
 37 Taylor Phinney (USA) Team Ef Education First - Drapac
 38 Jonathan Mould (GBr) Jlt Condor
 39 Thomas Pidcock (GBr) Team Wiggins
 40 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 41 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
 42 Neilson Powless (USA) Team Lotto Nl - Jumbo
 43 Stefan Küng (Swi) Bmc Racing Team
 44 Fred Wright (GBr)
 45 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
 46 Maximilian Stedman (GBr) Canyon Eisberg
 47 Dmitrii Strakhov (Rus) Lokosphinx
 48 Bob Jungels (Lux) Quick - Step Floors
 49 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 50 Julian Alaphilippe (Fra) Quick - Step Floors
 51 Matti Breschel (Den) Team Ef Education First - Drapac
 52 Hugh John Carthy (GBr) Team Ef Education First - Drapac
 53 Ryan Christensen (NZl) Canyon Eisberg
 54 Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb
 55 Matthew Teggart (Irl) Team Wiggins
 56 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bmc Racing Team
 57 Mads Schmidt Würtz (Den) Team Katusha Alpecin
 58 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
 59 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data
 60 Edmund Bradbury (GBr) Jlt Condor
 61 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 62 Andrew Tennant (GBr) Canyon Eisberg
 63 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 64 Chris Froome (GBr) Team Sky
 65 Tony Martin (Ger) Team Katusha Alpecin
 66 Tejay Van Garderen (USA) Bmc Racing Team
 67 Daniel Mclay (GBr) Team Ef Education First - Drapac
 68 Hayden Mccormick (NZl) One Pro Cycling
 69 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani Csf
 70 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Quick - Step Floors
 71 Maarten Wynants (Bel) Team Lotto Nl - Jumbo
 72 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani Csf
 73 Maximilian Schachmann (Ger) Quick - Step Floors
 74 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 75 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton - Scott
 76 Miles Scotson (Aus) Bmc Racing Team
 77 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 78 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
 79 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton - Scott
 80 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 81 Stephen Williams (GBr) Great Britain
 82 Primož Roglic (Slo) Team Lotto Nl - Jumbo
 83 Joey Walker (GBr) Team Wiggins
 84 Alistair Slater (GBr) Jlt Condor
 85 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
 86 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 87 James Oram (NZl) One Pro Cycling
 88 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 89 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 90 Rob Power (Aus) Mitchelton - Scott
 91 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data
 92 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          00:35
 93 Connor Swift (GBr) Madison Genesis                     01:03
 94 Roger Kluge (Ger) Mitchelton - Scott
 95 Andrea Guardini (Ita) Bardiani Csf                     02:36
 96 Thomas Baylis (GBr) One Pro Cycling
 97 Christopher Latham (GBr) One Pro Cycling
 98 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
 99 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
100 George Pym (GBr) Madison Genesis
101 Thomas Moses (GBr) Jlt Condor                          04:01
102 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky                       04:05
103 Ian Stannard (GBr) Team Sky
104 Alex Paton (GBr) Canyon Eisberg
105 Dexter Gardias (GBr) Canyon Eisberg
106 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data
107 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
108 James Fouche (NZl) Team Wiggins
109 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
110 Matthew Bostock (GBr) Great Britain                    04:50
111 Rory Townsend (GBr) Canyon Eisberg                     04:53
112 Richard Handley (GBr) Madison Genesis                  04:55
113 Mark Downey (Irl) Team Wiggins                         04:56
114 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                    04:57
115 Iljo Keisse (Bel) Quick - Step Floors
116 Jonathan Mcevoy (GBr) Madison Genesis
117 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton - Scott
118 Graham Briggs (GBr) Jlt Condor                         05:48
119 José Fernandes (Por) W52/Fc Porto

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: