Ashton Lambie nowym rekordzistą globu w wyścigu indywidualnym na dochodzenie

Amerykanin Ashton Lambie ustanowił w trakcie Igrzysk Panamerykańskich nowy rekord świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

27-latek dystans 4 kilometrów na welodromie w meksykańskim Aguascalientes w rundzie kwalifikacyjnej przejechał w 4 minuty 7 sekund i 25 tysięcznych. To wynik o niemal 3,3 sekundy lepszy od rezultatu Australijczyka Jacka Bobridge’a, który od 2011 roku dzierży tytuł rekordzisty po pokonaniu tego samego dystansu w 4:10.534.

Wynik nie został jeszcze oficjalnie uznany za rekord świata przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Oficjalne potwierdzenie i wpisanie Amerykanina na listę rekordzistów globu odbędzie się po potwierdzeniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), że badanie przeprowadzone po wyścigu pod kątem obecności w organizmie zawodnika zabronionych substancji dało wynik negatywny.

Lambie jeszcze dwa sezony temu był amatorem, ścigającym się w lokalnych wyścigach w amerykańskim stanie Kansas. W 2017 roku został mistrzem Stanów Zjednoczonych w kolarstwie torowym – podczas mistrzostw elity wygrał wyścig indywidualny na dochodzenie i zajął drugie miejsca w omnium oraz wyścigu punktowym. Tak rozpoczęła się jego kariera reprezentacyjna, którą na torze ma kontynuować z widokami na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Lambie wraz z kolegami z reprezentacji – Erikiem Youngiem, Gavinem Hooverem i Colbym Lange – ustanowili też nowy rekord USA w wyścigu drużynowym na dochodzenie, po raz pierwszy w historii kolarstwa torowego w USA schodząc poniżej 4 minut i notując 3:53.86.

Wyścig indywidualny na dochodzenie nie jest konkurencją olimpijską, znajduje się jednak w programach wszystkich imprez mistrzowskich na szczeblach krajowych i kontynentalnych, jest też obecny w programie mistrzostw świata.