BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych we wrześniu po raz pierwszy w Warszawie

Największy przegląd filmowy o tematyce rowerowej nadjeżdża! W dniach 7-8 września 2018 w Kinie Muranów odbędzie się BIKE DAYS ON TOUR powered by ANTYMATERIA. Zobaczymy naj-lepsze światowe produkcje – wyselekcjonowane filmy dokumentalne z sześcioletniego programu festiwalowego Bike Days. Po oglądaniu warszawskie środowisko przygotuje Alleycata, a Ca-fe Kulturalna w Pałacu Kultury zaprosi na napoje chłodzące.

Bike Days to przede wszystkim przegląd dobrego kina. Takiego z rowerem w roli głównej, drugo-planowej, lub epizodycznej. W programie znalazło się 5 filmów poruszających ważkie tematy społeczne, portretujące niebanalnych bohaterów lub po prostu traktujące o kolarstwie torowym, szosowym, podróżniczym, czy ostrym kole. W piątek 7 września rozpoczniemy blokiem filmowym składającym się z dwóch filmów. Maybe Die to zapis podróży hiszpańskiej grupy przyjaciół zrzeszonej pod szyldem „The Roosters”, która postanowia pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Dokument jest zapisem tej niesamowitej podróży. Druga propozycja w bloku - Ryokou, to bardzo dobrze zrealizowana opowieść o Keirinie – jednej z najbardziej wymagających i szanowanych dziedzin kolarstwa w Japonii. To filozofia życia i niezwykle elitarna dyscyplina łącząca szybkość, rywalizację i hazard.

Wieczorem pokażemy hit BIKE DAYS 2017. Wszyscy znamy najnowszą historię Rwandy i dramat, jaki rozciął kraj na pół. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych”, oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych.

W sobotę 8 września, postawimy na kino feministyczne i zaprezentujemy film Ovarian Psychos. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, bractwo Latynosek zamieszkujące wschodnie Los Angeles, może odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć.

A na koniec film o kurierach rowerowych – Cyclique. Poznając świat szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich decyzji z typu tych „życiowych”. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w tym zawodzie kuriera rowerowego. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane sobie pytanie, niezależnie z jakiego kraju się pochodzi.

Bike Days 2018 w Warszawie

Wszystkie seanse odbędą się w Kinie Muranów, bilety do nabycia w kasach kina i na www. W cenie 18 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy.

Więcej informacji na

www.bikedays.pl
www.facebook.com/BikeDaysFestiwal
www.antymateria.com/bikedays
www.kinomuranow.pl

Harmonogram Festiwalu

PIĄTEK (7 WRZEŚNIA)

GODZ. 18:00
Maybe Die
reż. Aitor Saavedra, Hiszpania 2016, 63 min
język: hiszpański; napisy: angielskie, polskie
W maju 2016 grupa madryckich rowerowych śmiałków zrzeszonych pod szyldem „The Roosters” postanowiła pokonać dystans ponad 1400 km w 22 dni – z Niigata do Mount Aso w Japonii. Do-kument jest zapisem tej niesamowitej podróży. „KOGUCI” byli naszymi gośćmi w 2017 roku i po-nownie odwiedzą Wrocław podczas trwania tegorocznej edycji Festiwalu.

Ryokou
reż. Davros, Australia 2013, 26 min
język: angielski napisy: polskie
Ryokou po japońsku oznacza “podróż”. To opowieść o determinacji australijskiego sportowca, Shana Perkinsa, który w kraju Kwitnącej Wiśni postanawia na nowo zdefiniować swoje życiowe i sportowe cele i podejmuje wyzwanie w jednej z najbardziej wymagających dziedzin kolarstwa – Keirinie. Mocno elitarna dyscyplina niechętna jest początkowo sprinterowi. Jednak upór i konse-kwencja finalnie przynoszą upragnione rezultaty.

GODZ. 20:00
Rising from Ashes,
reż. T.C. Johnstone, USA / Rwanda / Wielka Brytania / Południowa Afryka 2012, 82 min
język: angielski, francuski, suahilii napisy: polskie, angielskie
Wszyscy znamy najnowszą historię Rwandy i dramat, jaki rozciął kraj na pół. Pewnie czytaliśmy Tochmana, może widzieliśmy jakąś fabułę lub dokument. Rising from Ashes to pełnometrażowy dokument o pierwszej kolarskiej reprezentacji Rwandy przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2012. Opowieść symbolizująca przełamanie barier i granic w sporcie zarezerwowanym dotąd dla „białych”, oraz tych wewnętrznych między skonfliktowanymi grupami etnicznymi. To film, w którym rower jest symbolem zmian, zarówno indywidualnych, jak i społecznych oraz ustrojowych. Naprawdę świetna produkcja. Bardzo budująca.

SOBOTA (8 WRZEŚNIA)

GODZ. 18:30
Ovarian Psycos
reż. Joanna Sokolowski, Kate Trumbull-LaValle, USA 2016, 72 min
język: hiszpański, angielski napisy: polskie, angielskie
Bractwo Ovarian Psycos to grupa latynosek zamieszkujących wschodnie Los Agneles. Przemierzając ulice miasta w świetle księżyca, mogą odciąć się od codziennych problemów i trudności. Film opowiada o sile zjednoczenia kobiet w świecie zdominowanym przez przemoc i gangi. Jazda na rowerze to dla nich antidotum na szarą i niebezpieczną rzeczywistość, w której przyszło im żyć. Brutalny dokument, który może wstrząsnąć widzem. Uwaga.

GODZ. 20:00
Cyclique
reż. Federic Favre, Szwajcaria 2015, 71 min
język: francuski napisy: polskie, angielskie
Poznając świat kurierów rowerowych szwajcarskiej Lozanny, wchodzimy w rzeczywistość trójki z nich. Każde znalazło się w krytycznej sytuacji i musi podjąć szereg ważkich decyzji z typu tych „życiowych”. Film ukazuje, nazywa i punktuje trudności w znalezieniu swojego miejsca w tym wymagającym zawodzie. To nie jest sezonowa przygoda z rozwożeniem pizzy czy letnie saksy w pięknym mieście. Wątpliwości, czy obrany kierunek jest słuszny, to często zadawane sobie pytanie, niezależnie z jakiego kraju się pochodzi. Kurierzy, rzecz o Was i dla Was.

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: