Ivan Sosa w Trek-Segafredo, bracia Izagirre w Astanie

Kolumbijczyk Ivan Sosa sezony 2019 i 2020 spędzi w ekipie Trek-Segafredo. Zespół Astany zasilą za to bracia Ion i Gorka Izagirre.

Pozyskanie Richiego Porte'a było dla zespołu Trek-Segafredo kluczowym ruchem na rynku transferowym. Obecność tak silnego zawodnika, pretendenta do walki o podium Tour de France, wymaga jednak kolejnych wzmocnień, a także inwestowania w młodych zawodników.

Amerykańskiej ekipie udało się dogadać z utalentowanym kolumbijskim wspinaczem Ivanem Sosą. 20-latek wygrał w tym sezonie Vuelta a Burgos (2.HC), rumuńskie etapówki Tour of Bihor (2.2) oraz Sibiu Cycling Tour (2.1), a także włoski Adriatica Ionica Race (2.1). W ostatnim tygodniu na 6. miejscu ukończył Tour de l'Avenir i triumfował na jednym z górskich etapów.

Amerykańska ekipa podpisała z Sosą dwuletni kontrakt i to pod skrzydłami Luki Guercileny rozpocznie on swoją przygodę na poziomie WorldTour. 20-latek dotychczas przez dwa lata reprezentował barwy włoskiego zespołu drugoligowego - Androni Giocattoli-Sidermec.

Do kazachskiej Astany z zespołu Bahrain-Merida przenoszą się za to bracia Ion i Gorka Izagirre. Dwójka Basków dotychczas zwykle wspólnie dogadywała się z nowymi ekipami i tak jest też w tym przypadku - nowe kontrakty obejmują dwa następne sezony.

29-letni Ion i 30-letni Gorka wyrośli z baskijskiej formacji Euskaltel-Euskadi, między 2014 a 2017 razem reprezentowali za to ekipę Movistar. Ion dwa ostatnie sezony spędził w Bahrain-Merida, natomiast Gorka dołączył do niego w 2018 roku. Kolarze z Półwyspu Iberyjskiego miejsca w zespole z Półwyspu Arabskiego nie zagrzali i w kolejnych dwóch sezonach pojawiali się będą w turkusowych strojach kazachskiego zespołu.

Manager zespołu, Aleksander Winokurow, zapowiada, że zespół pomoże obu zawodnikom w zrobieniu kolejnego kroku w rozwoju. Młodszy z braci, Ion, dotychczas specjalizował się w wyścigach tygodniowych, na koncie zapisując m.in. Tour de Pologne (2015), 2. miejsce w Tour de Suisse (2016), 3. w Wyścigu dookoła Kraju Basków (2018, 2017) i 3. w Tour de Romandie (2016). Obecnie jest liderem zespołu na trasie hiszpańskiej Vuelty, a w nowych barwach takich szans może otrzymać więcej.

Starszy z braci, Gorka, dotychczas świetnie prezentował się w jeździe na czas, ale w tym roku, oprócz tytułu mistrza kraju w tej konkurencji, zapisał 3. miejsca w Tour of Oman i Paryż-Nicea, a przed rokiem wygrał etap Giro d'Italia i finiszował 4. w "wyścigu ku słońcu". Kolejnym krokiem może być próba walki o podia tygodniowych wyścigów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Karol

    27 sierpnia 2018, 18:59 o 18:59

    Dalej jeszcze znajdują się naiwniaki wierzące, że Porte cokolwiek ugra w jakimś GT?

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: