Tour de l'Avenir 2018: etap 10. Bohaterski Gino Mäder, triumf Tadeja Pogacara

Gino Mäder

Słoweniec Tadej Pogacar zwyciężył w klasyfikacji generalnej 55. edycji wyścigu Tour de l'Avenir.

Na ostatnim odcinku, 117-kilometrowej przeprawie przez Alpy, najlepszy okazał się Szwajcar Gino Mäder, na finiszu z małej grupki pokonując Irlandczyka Edwarda Dunbara i Francuza Clementa Champoussina.

Szósty na mecie Pogacar, mimo tarapatów na ostatnim zjeździe i mało komfortowej pozycji na ostatniej wspinaczce, obronił koszulkę i został pierwszym Słoweńcem w historii, któremu udało się wygrać "mały Tour de France".

Podium wyścigu dopełnili 18-letni Holender Thymen Arensman oraz Mäder.

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Piotr Pękala, po 10. etapach plasujący sięna 48. miejscu, ze stratą blisko 32 minut do zwycięzcy.

Królewski etap rozpocząć miała wspinaczka na "dach wyścigu" - Col de l'Iseran (15,5 km; 5,8%), najwyżej położoną asfaltową przełęcz w Europie (2764 m), po której czekać miał ponad 80-kilometrowy zjazd. Organizatorzy zdecydowali się jednak na skrócenie etapu ze względu na trudne warunki pogodowe i etap liczył tylko 117 kilometrów. W finale na kolarzy czyhała Col du Chaussy (13,1 km; 7,9%) oraz dojazd do stacji narciarskiej Saint-Colomban-des-Villards (10,8 km; 5,9%). Zasadniczy podjazd kończył się 3,3 kilometra przed metą.

Pierwszą akcję zawiązali Francuz Damien Touze i Niemiec Max Kanter, ścigani zawzięcie przez reprezentanta Rwandy Josepha Areruyę i Ekwadorczyka Davida Villareala. Czwórka wkrótce połączyła się, na trasie zyskując nieco ponad dwie minuty przewagi nad peletonem.

Na Col du Chaussy samotnie ruszył Areruya, natomiast peleton zaczął mocno rzednąć, a pomocników gwałtownie tracić zaczął lider wyścigu Tadej Pogacar. W grupce żółtej koszulki, która szybko wchłonęła samotnego Areruyę, znaleźli się Ivan Sosa i Alejandro Osorio (Kolumbia), Fernando Barcelo (Hiszpania), Mark Donovan (Wielka Brytania), Marc Hirschi i Gino Mäder (Szwajcaria), Brandlon McNulty (USA), Clement Champoussin (Francja), Michel Ries (Luksemburg), Edward Dunbar (Irlandia), Thymen Arensman (Holandia), Joao Almeida (Portugalia) i Aleksandr Vlasov (Rosja).

Z okrojonej grupki strzelili wicelider wyścigu Ries oraz Barcelo, kłopoty mieli też Sosa i Almeida, ale po chwili zdołali wrócić do czołówki. 4 kilometry przed szczytem zaatakował Dunbar, uzyskując 20 sekund przewagi nad Pogacarem, Sosą, Osorio, Almeidą, Champoussinem, Arensmanem, Vlasovem, Mäderem i McNultym.

Sosa odżył i wyprowadził atak, szybko skasowany przez Pogacara. Przyspieszenie odczepiło McNulty'ego i zakończył akcję Dunbara, a szczyt jak pierwszy zdobył Vlasov, prowadząc czołową dziewiątkę wyścigu.

Na zjeździe mocniej przycisnął Mäder, natomiast kłopoty po przestrzeleniu zakrętu miał Pogacar, zostając z Arensmanem niemal pół minuty za grupką Sosy. Ostatnią wspinaczkę prowadzący Szwajcar rozpoczął 50 sekund przed Sosą, Osorio, Champoussinem, Dunbarem i Vlasnovem oraz minutę przed Almeidą, Pogacarem i Arensmanem.

Bitwa o etapowe zwycięstwo i klasyfikację generalną toczyła się na kilku frontach. Mäder nie oglądał się za siebie, ale przewagę tracił, gdyż na próbującego ograć Pogacara Sosę pracował Osorio.

5 kilometrów przed metą Sosa został sam i musiał osobiście zabrać się do powiększania przewagi. Kolumbijczyk z Dunbarem i Vlasovem dojechali sprawnie do Szwajcara. Pogacar, pracujący z Champoussinem, tracił w tym punkcie tylko 20 sekund i nie panikował, wiedząc, że końcówka podjazdu jest już niemal płaska.

Francuz w końcówce zostawił lidera wyścigu i przeskoczył do czołówki. Lider wyścigu podążył tym tropem i na ostatnim kilometrze o większych różnicach nie mogło być mowy. Spokój w tym wszystkim zachował Mäder. Szwajcar w grupce liderów złapał oddech i na ostatnim kilometrze zdołał wygrać sprint po swoje drugie etapowe zwycięstwo.

Wyniki 10. etapu Tour de l'Avenir 2018 (2.Ncup), Bessans - Saint-Colomban-des-Villards (117,4 km):

  1 Gino Mäder (Szwajcaria)                               2:54:19
  2 Edward Dunbar (Irlandia)
  3 Clement Champoussin (Francja)
  4 Aleksandr Vlasov (Rosja)
  5 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Kolumbia)
  6 Tadej Pogacar (Słowenia)
  7 Joao Almeida (Portugalia)                               00:08
  8 Thymen Arensman (Holandia)                              00:11
  9 Alejandro Osorio Carvajal (Kolumbia)                    00:45
 10 Tobias S. Foss (Norwegia)                               01:11
 11 Marc Hirschi (Szwajcaria)                               02:48
 12 Georg Zimmermann (Niemcy)
 13 Mark Donovan (Wielka Brytania)                          02:53
 14 Gordian Banzer (Szwajcaria)
 15 Cristian Camilo Munoz Lancheros (Kolumbia)
 16 Michel Ries (Luksemburg)                                03:18
 17 Felix Gall (Austria)                                    03:41
 18 Barnabas Peak (Węgry) Centre Mondial Du Cyclisme        03:50
 19 Marcel Neuhauser (Austria)
 20 Torjus Sleen (Norwegia)
 21 Rémy Rochas (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes
 22 Nikolai Cherkasov (Rosja)
 23 Harold Alfonso Tejada Canacue (Kolumbia)
 24 Alessandro Monaco (Włochy)
 25 Samuel Mugisha (Rwanda)
 26 Franklin Archibold (Panama) Centre Mondial Du Cyclisme
 27 Kévin Geniets (Luksemburg)                              04:18
 28 Brent Van Moer (Belgia)                                 04:20
 29 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)
 30 Fernando Barcelo Aragon (Hiszpania)
 31 Mikkel Bjerg (Dania)                                    05:17
 32 Hafetab Weldu (Etiopia) Centre Mondial Du Cyclisme      05:27
 33 Gotzon Martin Sanz (Hiszpania)                          06:00
 34 Magnus Bak Klaris (Dania)                               06:09
 35 Ian Garrison (USA)
 36 Simon Guglielmi (Francja)
 37 Marlon Gaillard (Francja)
 38 Jonas Vingegaard (Dania)
 39 Andrea Bagioli (Włochy)                                 06:44
 40 Thomas Champion (Francja) Pays De La Loire              07:05
 41 Wilson Haro (Ekwador)                                   07:10
 42 Stepan Kuriyanov (Rosja)                                07:38
 43 Ide Schelling (Holandia)                                07:55
 44 Thomas Vereecken (Belgia)                               07:58
 45 Andreas Leknessund (Norwegia)
 46 Filip Maciejuk (Polska)
 47 Pit Leyder (Luksemburg)
 48 Marcelo Salvador (Portugalia)
 49 Piotr Pękala (Polska)
 50 Clément Didier (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes
 51 Callum Scotson (Australia)
 52 Denis Nekrasov (Rosja)
 53 Kevin Inkelaar (Holandia)
 54 Mikkel Frolich Honoré (Dania)                           09:29
 55 Tyler Stites (USA)                                      09:35
 56 Jens Van Den Dool (Holandia)                            09:37
 57 Santiago Montenegro (Ekwador)
 58 Cameron Beard (USA)                                     10:05
 59 Daire Feeley (Irlandia)
 60 Alan Riou (Francja)                                     11:38
 61 Pierre Idjouadiene (Francja)
 62 Damien Touze (Francja)
 63 Javier Ignacio Montoya Montoya (Kolumbia)
 64 Luc Wirtgen (Luksemburg)
 65 Johannes Schinnagel (Niemcy)
 66 Joseph Areruya (Rwanda)
 67 Daniel Munoz Giraldo (Kolumbia)
 68 Jefferson Cepeda (Ekwador)
 69 Rui Oliveira (Portugalia)
 70 Joris Vincent (Francja) Pays De La Loire                12:07
 71 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Hiszpania)                12:55
 72 Andreas Nielsen (Dania)                                 12:57
 73 Antonijo Barac (Chorwacja) Centre Mondial Du Cyclisme
 74 David Villareal (Ekwador)
 75 Brandon Mcnulty (USA)                                   13:46
 76 Matthew Teggart (Irlandia)                              14:10
 77 Jordan Cardenas Villavicencio (Ekwador)                 14:20
 78 Sven Burger (Holandia)                                  14:36
 79 Juan Pedro Lopez Perez (Hiszpania)                      15:43
 80 Alessandro Covi (Włochy)
 81 Samuele Battistella (Włochy)
 82 Emilien Jeanniere (Francja) Pays De La Loire
 83 Léo Boileau (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes
 84 Jaka Primozic (Słowenia)
 85 Jonas Rutsch (Niemcy)
 86 Anton Popov (Rosja)
 87 Dmitrii Markov (Rosja)
 88 Benjamin Brkic (Austria)
 89 Markus Wildauer (Austria)
 90 Kakeru Omae (Japonia)
 91 André Ramalho (Portugalia)
 92 Tiago Antunes (Portugalia)
 93 Valentin Bricaud (Francja) Pays De La Loire
 94 Mark Downey (Irlandia)
 95 Julian Mertens (Belgia)
 96 Samuel Jenner (Australia)
 97 Darragh O'mahony (Irlandia)
 98 Max Kanter (Niemcy)                                     15:57
 99 Jake Stewart (Wielka Brytania)                          16:33
100 Adam Hartley (Wielka Brytania)
101 Szymon Sajnok (Polska)                                  18:54
102 Alberto Dainese (Włochy)
103 Romain Guillot (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes
104 Szymon Tracz (Polska)
105 Gerben Thijssen (Belgia)
106 Rasmus Fossum Tiller (Norwegia)
107 Michael O'loughlin (Irlandia)
108 Antoine Debons (Szwajcaria)
109 Lars Saugstad (Norwegia)
110 Dimitri Bussard (Szwajcaria)
111 Zeke Mostov (USA)
112 Masaki Yamamoto (Japonia)
113 Harm Vanhoucke (Belgia)
114 Stephen Williams (Wielka Brytania)
115 Edoardo Affini (Włochy)
116 Jaime Castrillo Zapater (Hiszpania)                     19:35
117 Ayumu Watanabe (Japonia)                                20:20
118 Ivo Oliveira (Portugalia)
119 Matthew Gibson (Wielka Brytania)                        23:23
120 Ziga Horvat (Słowenia)                                  23:28
121 Nik Cemazar (Słowenia)
122 Kaden Groves (Australia)                                28:29
123 Emile Brenans (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes
124 Robert Stannard (Australia)
DNS Viktor Verschaeve (Belgia)

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Tadej Pogacar (Słowenia)                             26:28:53
  2 Thymen Arensman (Holandia)                              01:28
  3 Gino Mäder (Szwajcaria)                                 01:35
  4 Aleksandr Vlasov (Rosja)                                01:36
  5 Clement Champoussin (Francja)                           01:56
  6 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Kolumbia)                      02:16
  7 Joao Almeida (Portugalia)                               02:35
  8 Edward Dunbar (Irlandia)                                02:47
  9 Tobias S. Foss (Norwegia)                               03:28
 10 Michel Ries (Luksemburg)                                04:25
 11 Mark Donovan (Wielka Brytania)                          05:36
 12 Fernando Barcelo Aragon (Hiszpania)                     05:43
 13 Jonas Gregaard Wilsly (Dania)                           06:05
 14 Felix Gall (Austria)                                    06:12
 15 Franklin Archibold (Panama) Centre Mondial Du Cyclisme  07:16
 16 Georg Zimmermann (Niemcy)                               07:33
 17 Torjus Sleen (Norwegia)                                 08:10
 18 Cristian Camilo Munoz Lancheros (Kolumbia)              08:18
 19 Gordian Banzer (Szwajcaria)                             08:52
 20 Andrea Bagioli (Włochy)                                 09:08
 21 Alessandro Monaco (Włochy)
 22 Mikkel Bjerg (Dania)                                    09:38
 23 Hafetab Weldu (Etiopia) Centre Mondial Du Cyclisme      12:44
 24 Marc Hirschi (Szwajcaria)                               12:49
 25 Nikolai Cherkasov (Rosja)                               13:36
 26 Marcel Neuhauser (Austria)                              13:52
 27 Brent Van Moer (Belgia)                                 16:02
 28 Alejandro Osorio Carvajal (Kolumbia)                    16:10
 29 Simon Guglielmi (Francja)                               17:35
 30 Brandon Mcnulty (USA)                                   18:36
 31 Harold Alfonso Tejada Canacue (Kolumbia)                19:04
 32 Callum Scotson (Australia)                              22:56
 33 Ide Schelling (Holandia)                                24:05
 34 Jens Van Den Dool (Holandia)                            24:24
 35 Andreas Leknessund (Norwegia)                           24:53
 36 Gotzon Martin Sanz (Hiszpania)                          26:22
 37 Kévin Geniets (Luksemburg)                              26:25
 38 Rémy Rochas (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes            26:26
 39 Samuele Battistella (Włochy)                            27:19
 40 Javier Ignacio Montoya Montoya (Kolumbia)               28:06
 41 Jefferson Cepeda (Ekwador)                              28:10
 42 Ian Garrison (USA)                                      28:15
 43 Wilson Haro (Ekwador)                                   29:45
 44 Luc Wirtgen (Luksemburg)                                30:48
 45 Barnabas Peak (Węgry) Centre Mondial Du Cyclisme        30:52
 46 Marcelo Salvador (Portugalia)                           30:59
 47 Robert Stannard (Australia)                             31:04
 48 Piotr Pękala (Polska)                                   31:57
 49 Denis Nekrasov (Rosja)                                  32:37
 50 Kevin Inkelaar (Holandia)                               33:34
 51 Alessandro Covi (Włochy)                                34:19
 52 Damien Touze (Francja)                                  34:56
 53 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Hiszpania)                35:19
 54 Mikkel Frolich Honoré (Dania)                           35:36
 55 Marlon Gaillard (Francja)                               35:49
 56 Magnus Bak Klaris (Dania)                               36:01
 57 Filip Maciejuk (Polska)                                 36:02
 58 Harm Vanhoucke (Belgia)                                 36:51
 59 Johannes Schinnagel (Niemcy)                            37:37
 60 Pit Leyder (Luksemburg)                                 37:53
 61 Tiago Antunes (Portugalia)                              37:57
 62 Antonijo Barac (Chorwacja) Centre Mondial Du Cyclisme   38:44
 63 Santiago Montenegro (Ekwador)                           39:00
 64 Benjamin Brkic (Austria)                                39:54
 65 Jaka Primozic (Słowenia)                                40:53
 66 Cameron Beard (USA)                                     41:12
 67 Jonas Vingegaard (Dania)                                41:34
 68 Stepan Kuriyanov (Rosja)                                41:37
 69 Jake Stewart (Wielka Brytania)                          41:42
 70 Max Kanter (Niemcy)                                     41:45
 71 Markus Wildauer (Austria)                               41:47
 72 Andreas Nielsen (Dania)                                 42:03
 73 Joseph Areruya (Rwanda)                                 42:35
 74 Daire Feeley (Irlandia)                                 42:38
 75 Juan Pedro Lopez Perez (Hiszpania)                      42:52
 76 Samuel Mugisha (Rwanda)
 77 Daniel Munoz Giraldo (Kolumbia)                         43:06
 78 Alan Riou (Francja)                                     43:15
 79 Julian Mertens (Belgia)                                 43:20
 80 Stephen Williams (Wielka Brytania)                      43:45
 81 Thomas Vereecken (Belgia)                               44:17
 82 Thomas Champion (Francja) Pays De La Loire              46:35
 83 Sven Burger (Holandia)                                  47:20
 84 Matthew Teggart (Irlandia)                              48:02
 85 Samuel Jenner (Australia)                               48:11
 86 Clément Didier (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes         49:03
 87 Rui Oliveira (Portugalia)                               49:34
 88 Gerben Thijssen (Belgia)                                49:36
 89 Mark Downey (Irlandia)                                  49:45
 90 Dimitri Bussard (Szwajcaria)                            50:02
 91 Tyler Stites (USA)                                      52:01
 92 Edoardo Affini (Włochy)                                 52:45
 93 Adam Hartley (Wielka Brytania)                          54:00
 94 Jonas Rutsch (Niemcy)                                   55:14
 95 Pierre Idjouadiene (Francja)                            55:23
 96 André Ramalho (Portugalia)                              56:18
 97 Zeke Mostov (USA)                                       57:46
 98 Jaime Castrillo Zapater (Hiszpania)                     58:34
 99 Masaki Yamamoto (Japonia)                            01:00:20
100 Michael O'loughlin (Irlandia)                        01:02:20
101 Szymon Sajnok (Polska)                               01:02:50
102 Alberto Dainese (Włochy)                             01:03:17
103 Emilien Jeanniere (Francja) Pays De La Loire         01:04:21
104 Léo Boileau (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes         01:05:01
105 David Villareal (Ekwador)                            01:06:23
106 Darragh O'mahony (Irlandia)                          01:06:55
107 Kakeru Omae (Japonia)                                01:08:04
108 Ivo Oliveira (Portugalia)                            01:10:10
109 Szymon Tracz (Polska)                                01:10:11
110 Rasmus Fossum Tiller (Norwegia)                      01:10:22
111 Dmitrii Markov (Rosja)                               01:11:01
112 Romain Guillot (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes      01:11:52
113 Antoine Debons (Szwajcaria)                          01:12:36
114 Valentin Bricaud (Francja) Pays De La Loire          01:13:02
115 Lars Saugstad (Norwegia)                             01:13:20
116 Anton Popov (Rosja)                                  01:16:40
117 Ziga Horvat (Słowenia)                               01:20:36
118 Matthew Gibson (Wielka Brytania)                     01:21:19
119 Joris Vincent (Francja) Pays De La Loire             01:21:23
120 Kaden Groves (Australia)                             01:22:26
121 Emile Brenans (Francja) Auvergne - Rhone-Alpes       01:28:57
122 Ayumu Watanabe (Japonia)                             01:29:05
123 Nik Cemazar (Słowenia)                               01:45:44
124 Jordan Cardenas Villavicencio (Ekwador)              01:47:59

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Anderis

    26 sierpnia 2018, 14:58 o 14:58

    Ten Arensman to super ciekawy kolarz. Zaledwie 18 lat, a już zaliczył podia i w Tour de l'Avenir i Paryż-Roubaix U-23.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: