GP de Plouay - Lorient Agglomération 2018. Amy Pieters z pierwszym klasykiem w palmares

Pieters

Amy Pieters (Boels Dolmans) triumfowała w Plouay na mecie francuskiego klasyku GP de Plouay - Lorient Agglomération.

Holenderka na finiszu pokonała swoją rodaczkę Marianne Vos (Waowdeals) i Amerykankę Coryn Riverę (Team Sunweb).

Siódme miejsce wywalczyła mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Movistar), a pierwszą dziesiątkę zamknęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Trasa kobiecego wyścigu z kalendarza WorldTour składała się z pokonywanej cztery razy pętli o długości 27,7 kilometra z dwoma podjazdami – leżącym na początku Cote de Bois de Kerlucas (1 km; 5,1%) oraz pod koniec Cote de Ty-Marrec (1 km; 6,8%). W finale czekała 14,7-km pętla z oboma wymienionymi podjazdami.

Peleton rozpoczął dość nerwowo, na pierwszych 20 kilometrach doszło do kilku kraks, które zatrzymały m.in. Marianne Vos (Waowdeals). Holenderka wróciła szybko do grupy, a jej koleżanki kontrolować się starały poczynania rywalek w pierwszej fazie rywalizacji.

Pierwszą poważniejszą akcję zorganizowała po ponad 40 kilometrach Katia Ragusa (Bepink), ale na czele z przewagą 30 sekund utrzymywała się tylko do końca drugiego okrążenia. Podobnie skończyła się kontra Szwedki Hanny Nilsson (BTC City Ljubljana), z tym, że do pracy zabrały się ostro zawodniczki Cervelo-Bigla.

Tempo na przedostatniej wspinaczce pod Ty-Marrec rozbiło już mocno peleton, a w czołowej piętnastce znalazły się najlepsze zawodniczki. Szczęścia próbowała mistrzyni Francji Aude Biannic (Movistar Team), ale powiększająca się nieco grupka poskromiła jej zapędy.

Pracowała ekipa Cervelo-Bigla, nie pozwalając na połączenie czołówki z tracącym 23 sekundy peletonem. Na ostatnim podjeździe pierwsza ruszyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), następnie mocno przycisnęła Elisa Longo Borghini (Wiggle High5). Wyłoniła się z tego kilkunastoosobowa grupa, która pierwsza wpadła na finiszowe metry.

Finisz rozegrały między sobą przyczajona dotychczas Amy Pieters (Boels Dolmans), Coryn Rivera oraz liderka cyklu Women's WorldTour - Marianne Vos. Trójka na kresce zameldowała się razem, ale linię mety jako pierwsze przecięło koło Pieters, która po raz pierwszy w karierze wygrała klasyk cyklu WorldTour.

Wyniki GP de Plouay - Lorient Agglomération 2018 (1.WWT), Plouay – Plouay (125,5 km):

  1 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans                          3:17:18
  2 Marianne Vos (Ned) Waowdeals
  3 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women
  4 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
  5 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women
  6 Alison Jackson (Can) Team Tibco SVB
  7 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
  8 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
  9 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
 10 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing
 11 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
 12 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
 13 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
 14 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
 15 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini                         00:04
 16 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals                              00:40
 17 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
 18 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women
 19 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana
 20 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla
 21 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
 22 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
 23 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 24 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
 25 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
 26 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals
 27 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini
 28 Eider Merino (Spa) Movistar Team Women
 29 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini
 30 Marion Sicot (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport
 31 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products-Birk Sport
 32 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 33 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 34 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
 35 Alice Cobb (GBr) Team Tibco SVB
 36 Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott Women
 37 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
 38 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
 39 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 40 Erica Magnaldi (Ita) BePink
 41 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling
 42 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias
 43 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5
 44 Spela Kern (Slo) Health Mate-Cyclelive Team
 45 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 46 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
 47 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women                  01:15
 48 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco SVB                        02:05
 49 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor
 50 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women               02:09
 51 Zsófia Szabó (Hun) Health Mate-Cyclelive Team              02:14
 52 Rotem Gafinovitz (Isr) Waowdeals
 53 Sophie Wright (GBr) Cervelo Bigla
 54 Katia Ragusa (Ita) BePink                                  02:18
 55 Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias
 56 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
 57 Daiva Ragazinskiene (Ltu) Ale Cipollini
 58 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling
 59 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
 60 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
 61 Bryony van Velzen (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport
 62 Lorena Llamas (Spa) Movistar Team Women
 63 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco SVB
 64 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana
 65 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor
 66 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
 67 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 68 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 69 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 70 Alessia Vigilia (Ita) Valcar PBM                           02:57
 71 Nicole Steigenga (Ned) BEPINK
 72 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
 73 Francesca Pattaro (Ita) BePink
 74 Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 75 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM
 76 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5
 77 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women
 78 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing
 79 Christina Perchtold (Aut) Health Mate-Cyclelive Team
 80 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
 81 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing                  05:26
 82 Amy Cure (Aus) Wiggle High5                                05:40
 83 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans
 84 Pascale Jeuland (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport
 85 Marieke van Witzenburg (Ned) Health Mate-Cyclelive         07:32
 86 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla                      09:50
 87 Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias    11:46

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: