Ladies Tour of Norway 2018: etap 2. Vos przed Fahlin i Niewiadomą

Marianne Vos (Waowdeals) wygrała w Sarpsborgu drugi odcinek Wyścigu dookoła Norwegii i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Holenderka na ostatnich metrach wyprzedziła mistrzynię Szwecji Emilię Fahlin (Wiggle High5) oraz Katarzynę Niewiadomą (Canyon-SRAM).

Trasa etapu łączącego dwa sąsiadujące miasta, położone nieco na południe od Oslo, ponownie odpowiadała sprinterkom. W programie organizatorzy przygotowali jedną górską premię na 12 kilometrze oraz dwa lotne finisze - na 52 i 108 kilometrze - co miało rozkręcić walkę na wiatrach przed finiszem.

Peleton na starcie stanął przy skandynawskiej aurze, szykując się na opady deszczu i silny wiatr. Najpierw rozstrzygnięcia zapadły na górskiej, premii, którą wygrała Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), umacniając się na pozycji najlepszej góralki.

Atak z peletonu dość wcześnie wyprowadziła Anastasia Iakovenko (Bepink), ale jej akcję zgasiła po chwili przyspieszająca grupa Sunweb. Holenderką ekipę na prowadzeniu zmieniała ekipa Mitchelton-Scott, ale w pierwszej połowie nie doszło do większych przetasowań. Lotny finisz wygrała Marianne Vos (Waowdeals), a w peletonie większe ruchy powstrzymywała deszczowa pogoda.

37 kilometrów przed metą kolejną serię ataków rozkręciły zawodniczki Bepink, ale nie spowodowało to większych problemów. Grupa Sunweb objęła rządy na czele peletonu i wprowadziła czołówkę na blisko 7-kilometrowe, mocno techniczne okrążenie w Sarpsborgu.

Holenderska grupa rozbiła peleton na dwie grupy, a na 25 kilometrów przed metą rozpoczęła ataki. Próbowały Liane Lippert i Floortje Mackaij, a ich koło pewnie trzymały Vos i Niewiadoma, a na czoło grupy wysunęły się też zawodniczki Canyon-SRAM.

Na lotny finisz jako pierwsza ruszyła Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), a na jej kole szybko znalazły się Vos i Coryn Rivera (Team Sunweb). Holenderka łatwo wygrała finisz, ale powstała na niewielkim wzniesieniu różnica została szybko zaspawana.

Kontrowała Lucinda Brand (Team Sunweb), a w pogoni znalazły się Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), Vos, Niewiadoma, Rivera i Gracie Elvin (Mitchelton-Scott). 30-osobowy peleton tracił 15 sekund na 17 kilometrów przed metą i zbliżał się, wobec średniej współpracy w czołówce.

Grupa Boels Dolmans zakończyła akcję na 15 kilometrów przed metą, a niewielka wspinaczka na finisz po raz kolejny naciągnęła grupkę. Sytuację kontrolowała Vos, a ataki Christine Majerus (Boels Dolmans), Danielle Rowe (Waowdeals) i Niewiadomej kasowały grupy Mitchelton-Scott i Sunweb.

Na ostatnim okrążeniu na Riverę pracowała wciąż ekipa Sunweb. Dyktowane przez Lucindę Brand tempo nie zachęcało do ataków, a Holenderka przez chwilę przesadziła i znalazła się nawet na czele z niewielką przewagą nad skonsternowanym peletonem.

Dwa i pół kilometra przed metą na czele peletonu zameldowały się cztery zawodniczki Canyon-SRAM, prowadząc na finisz Niewiadomą. Trixi Worrack, Lisa Klein i Tiffany Cromwell zdołały utrzymać się na czele i wypuścić jadącą w koszulce najlepszej góralki Polkę na 200 metrów przed metą.

Zawodniczka z Ochotnicy prowadziła przez 100 metrów, na kole mając Vos i zbliżającą się Emilię Fahlin (Wiggle High5). Holenderska mistrzyni bez problemu ograła zawodniczkę Canyon-SRAM, a po drugie miejsce finiszowała mistrzyni Szwecji. Cała trójka, oprócz bonifikat, zdobyła też 3 sekundy nad rywalkami, gdyż sędziowie naliczyli różnice czasowe między grupkami.

Wyniki 2. etapu Ladies Tour of Norway 2018 (2.WWT), Fredrikstad - Sarpsborg (127,7 km):

  1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals                                 3:11:15
  2 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
  3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing
  4 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans                          00:03
  5 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
  6 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling Women      00:07
  7 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women                           00:08
  8 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops
  9 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women
 10 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
 11 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
 12 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport               00:11
 13 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank            00:16
 14 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies                        00:18
 15 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women                      00:19
 16 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women            00:21
 17 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
 18 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
 19 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals
 20 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
 21 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle
 22 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM
 23 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women                         00:25
 24 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
 25 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
 26 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
 27 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 28 Stine Borgli (Nor) Reprezentacja Norwegii
 29 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women
 30 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 31 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
 32 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
 33 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana                       00:32
 34 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini
 35 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women
 36 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini                              00:39
 37 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling                           00:42
 38 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals                                00:44
 39 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals
 40 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing                           00:48
 41 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing
 42 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas-Mettler                        01:01
 43 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing                            01:02
 44 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                        01:08
 45 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops                            01:15
 46 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini                               01:18
 47 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        01:25
 48 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women
 49 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5                                01:35
 50 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
 51 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling Women                 01:42
 52 Birgitte Ravndal (Nor) Reprezentacja Norwegii                  03:18
 53 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        03:29
 54 Julie Leth (Den) Wiggle High5
 55 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
 56 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women
 57 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women                      04:06
 58 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans                           05:57
 59 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana                  07:41
 60 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team
 61 Katia Ragusa (Ita) BePink                                      07:43
 62 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing                        08:17
 63 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank            08:34
 64 Clara Lundmark (Swe) Reprezentacja Szwecji
 65 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
 66 Nicole Steigenga (Ned) BePink
 67 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women
 68 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 69 Sara Mustonen Lichan (Swe) Reprezentacja Szwecji
 70 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
 71 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops
 72 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling Women
 73 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies
 74 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans
 75 Edwige Pitel (Fra) Cogeas-Mettler
 76 Teniel Campbell (Tto) Cogeas-Mettler
 77 Hedda Wallstrom Johansen (Nor) Reprezentacja Norwegii
 78 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
 79 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 80 Anouska Koster (Ned) Waowdeals
 81 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini
 82 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
 83 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products-Birk Sport                   08:37
 84 Tatiana Guderzo (Ita) BePink                                   08:43
 85 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
 86 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
 87 Silvia Valsecchi (Ita) BePink                                  08:46
 88 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini                           08:49
 89 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women
 90 Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5                           08:55
 91 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals                            09:10
 92 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas-Mettler                      15:35
 93 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Reprezentacja Norwegii
 94 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 95 Ingvild Gaskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 96 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
 97 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank
 98 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
 99 Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
100 Alexandra Nessmar (Swe) Reprezentacja Szwecji
101 Karina Kasenova (Rus) Cogeas-Mettler
102 Anna Christian (GBr) Trek-Drops

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals                                 6:28:46
  2 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5                               00:18
  3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing                  00:28
  4 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women                           00:31
  5 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
  6 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women                         00:35
  7 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops                                   00:40
  8 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women   
  9 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
 10 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank            00:48
 11 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women                      00:51
 12 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women                  00:53
 13 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM
 14 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women
 15 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
 16 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 17 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana                         00:56
 18 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women                         00:57
 19 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 20 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
 21 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women
 22 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 23 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
 24 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women                     01:04
 25 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini                              01:11
 26 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals                                01:16
 27 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing                           01:20
 28 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana                         01:23
 29 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                        01:40
 30 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas-Mettler                        02:20
 31 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling Women      03:03
 32 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport               03:07
 33 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies                        03:14
 34 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                          03:17
 35 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals 
 36 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team                     03:21
 37 Stine Borgli (Nor) Reprezentacja Norwegii
 38 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
 39 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini                           03:28
 40 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 41 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling                           03:38
 42 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals                                03:40
 43 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing                      03:44
 44 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing                            03:58
 45 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women                            04:04
 46 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops                            04:11
 47 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        04:21
 48 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5                                04:31
 49 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
 50 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini                               04:34
 51 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling Women                 04:38
 52 Birgitte Ravndal (Nor) Reprezentacja Norwegii                  06:14
 53 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        06:25
 54 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
 55 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women                      07:02
 56 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team                        08:13
 57 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans                           09:13
 58 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women                    10:35
 59 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana                  10:37
 60 Katia Ragusa (Ita) BePink                                      10:39
 61 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini                            10:41
 62 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing                        11:13
 63 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies                  11:30
 64 Sara Mustonen Lichan (Swe) Reprezentacja Szwecji
 65 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women
 66 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
 67 Anouska Koster (Ned) Waowdeals
 68 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank
 69 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops
 70 Edwige Pitel (Fra) Cogeas-Mettler
 71 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 72 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
 73 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
 74 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM                     11:39
 75 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
 76 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
 77 Julie Leth (Den) Wiggle High5                                  11:58
 78 Nicole Steigenga (Ned) BePink                                  17:03
 79 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
 80 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling Women
 81 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 82 Silvia Valsecchi (Ita) BePink                                  17:15
 83 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini                           17:18
 84 Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5                           17:24
 85 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women                     17:25
 86 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals                            17:39
 87 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank             18:31
 88 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas-Mettler
 89 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 90 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
 91 Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
 92 Anna Christian (GBr) Trek-Drops
 93 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans                               22:08
 94 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products-Birk Sport                   22:11
 95 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies                   24:04
 96 Alexandra Nessmar (Swe) Reprezentacja Szwecji
 97 Clara Lundmark (Swe) Reprezentacja Szwecji                     25:08
 98 Teniel Campbell (Tto) Cogeas-Mettler
 99 Hedda Wallstrom Johansen (Nor) Reprezentacja Norwegii
100 Karina Kasenova (Rus) Cogeas-Mettler                           26:49
101 Ingvild Gaskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport               29:09
102 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Reprezentacja Norwegii            32:09

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: