Arctic Race of Norway 2018: etap 3. Adam Toupalik po szalonej ucieczce

Adam Toupalik

Adam Toupalik (Corendon Circus) po ucieczce triumfował na trzecim, pagórkowatym etapie Arctic Race of Norway 2018. 

Drugie miejsce zajął Mathieu van der Poel (Corendon Circus), zaś trzeci był Sergei Chernetski (Astana), który umocnił się na prowadzeniu w wyścigu. 

Najtrudniejszy etap tegorocznej edycji wyścigu w okolicach koła podbiegunowego rozpoczął się dość nietypowo, bo od przejazdu przez tunel Nordkapp, początkowo prowadzący w dół, 200 metrów poniżej poziomu morza, a następnie przez 3,3 kilometra pod górę, na wysokość zaledwie 2 metrów n.p.m. W połowie trasy znajdowała się wspinaczka pod Oldefjorddalen (2,3 km; 4,6%), zaś w końcówce na peleton czekały dwie pagórkowate rundy wokół Hammerfest, na których znajdował się podjazd (2 km; 5,5%). Ostatni kilometr etapu, prowadzący ponownie po pierwszej części góry, miał nachylenie 6%. 

Po kilkunastu kilometrach od peletonu odskoczyło dziewięciu zawodników - Willie Smit (Katusha-Alpecin), Tom Wirtgen (WB Aqua Protect Veranclassic), Johan Le Bon (Vital Concept), Connor Swift (Dimension Data), Axel Journiaux (Direct Énergie), Adam Toupalik (Corendon-Circus), Øivind Lukkedahl (Team Coop), Robin Carpenter i Adam De Vos (obaj Rally Cycling). De Vos szybko wrócił do peletonu, zaś pozostali kręcili na czele uzyskując maksymalnie trzy i pół minuty nad główną drugą.

Na ściance Reinlia (600 m; 9,1%) tempo z tyłu wzrosło, przez co na szczycie przewaga wynosiła minutę i 10 sekund. Uciekinierzy atakowali się nawzajem na dwóch ostatnich rundach, próbując stawić się goniącemu peletonowi. Grupa się przerzedziła, na czele pozostali wyłącznie Toupalik, Carpenter i Le Bon, zaś kilkanaście metrów dalej sił próbowali Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) i Maurits Lammertink (obaj Katusha-Alpecin).

Pięć kilometrów przed metą czołowa trójka miała jednak 22 sekundy przewagi nad główną grupą i ani myślała o złożeniu broni. Pod czerwonym trójkątem oznaczającym ostatni kilometr swoich sił próbowali również Danilo Wyss i Nicolas Roche (obaj BMC Racing Team), ale bez powodzenia.

Z przodu Le Bon został odczepiony przez Toupalika i Carpentera, zaś po chwili zaatakował 22-letni Czech. Srebrny medalista przełajowych mistrzostw świata w kategorii młodzieżowej (2016) nie dał szans rywalom i zdołał się utrzymać na czele aż do końca. Za plecami Toupalika z peleton najszybciej finiszował inny przełajowiec - jego drużynowy kolega Mathieu van der Poel.

Wyniki 3. etapu Arctic Race of Norway 2018 (2.HC), Honningsvåg - Hammerfest (194 km):

  1 Adam Toupalik (Cze) Corendon-Circus                  4:24:08
  2 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus             00:02
  3 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
  4 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
  5 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
  6 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
  7 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
  8 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
  9 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 10 Nicolai Br?chner (Den) Holowesko-Citadel 
 11 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
 12 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 13 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin
 14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 15 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
 16 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 17 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
 18 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic
 19 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
 20 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
 21 Krister Hagen (Nor) Team Coop                          00:12
 22 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 23 Louis Bendixen (Den) Team Coop                         00:15
 24 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 25 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
 26 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 27 Martin Urianstad (Nor) Uno-X                           00:18
 28 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 29 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
 30 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 31 Bj?rn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
 32 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 33 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 34 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 35 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X
 36 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 37 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect Veranclas     00:29
 38 Clement Russo (Fra) Fortuneo-Samsic
 39 Kent Main (RSA) Dimension Data                         00:34
 40 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  00:35
 41 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      00:45
 42 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        01:00
 43 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 44 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 45 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 46 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel 
 47 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
 48 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
 49 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 50 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 51 Connor Swift (GBr) Dimension Data
 52 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin
 53 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus                    01:03
 54 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon-Circus
 55 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   01:25
 56 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Coop
 57 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis, Solutions Credits
 58 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    01:41
 59 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Icopal
 60 Trond H?kon Trondsen (Nor) Team Coop
 61 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop
 62 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 63 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Club
 64 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 65 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team
 66 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team
 67 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 68 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic
 69 David van der Poel (Ned) Corendon-Circus
 70 Tom Meeusen (Bel) Corendon-Circus
 71 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic         01:57
 72 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club
 73 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Club
 74 Torstein Tr?en (Nor) Uno-X
 75 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy              02:41
 76 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X
 77 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic         03:05
 78 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie                    03:19
 79 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        03:44
 80 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
 81 Simon Sellier (Fra) Direct Energie                     04:08
 82 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert
 83 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
 84 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel 
 85 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
 86 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 87 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 88 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic        07:20
 89 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
 90 Herman Dahl (Nor) Joker Icopal                         09:20
 91 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 92 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 93 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 94 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
 95 Henrik Evensen (Nor) Joker Icopal
 96 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club
 97 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel 
 98 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel 
 99 Kristian Kulset (Nor) Uno-X
100 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
101 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence KTM
102 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
103 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM
104 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
105 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
106 Eric Young (USA) Rally Cycling
107 Sindre Kulset (Nor) Uno-X                              10:45

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team             12:34:40
  2 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal                    00:07
  3 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                        00:08
  4 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      00:23
  5 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                    00:37
  6 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   00:38
  7 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
  8 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
  9 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy         00:52
 10 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    00:53
 11 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin                 00:56
 12 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus             01:09
 13 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise       01:22
 14 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club                01:26
 15 Krister Hagen (Nor) Team Coop                          01:41
 16 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             01:42
 17 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM         01:49
 18 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Samsic                     01:51
 19 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      01:55
 20 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits          01:57
 21 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   02:01
 22 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team                  02:06
 23 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X                     02:07
 24 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        02:09
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    02:29
 26 Nicolai Br?chner (Den) Holowesko-Citadel p/b Arapa     02:43
 27 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      02:51
 28 Bj?rn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal                     03:02
 29 Clement Russo (Fra) Fortuneo-Samsic                    03:32
 30 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 31 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits         03:50
 32 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               03:54
 33 Adam Toupalik (Cze) Corendon-Circus                    04:08
 34 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    04:34
 35 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise          04:46
 36 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel p/b Arapah     05:36
 37 Connor Swift (GBr) Dimension Data                      05:42
 38 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    05:51
 39 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   06:02
 40 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling                      06:31
 41 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling                    07:09
 42 Sindre Skj?stad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic            08:31
 43 Kent Main (RSA) Dimension Data                         08:39
 44 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy              08:51
 45 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert             09:12
 46 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  09:21
 47 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy             09:49
 48 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data        10:14
 49 Adam De Vos (Can) Rally Cycling                        10:59
 50 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                    12:57
 51 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    15:09
 52 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       15:20
 53 Louis Bendixen (Den) Team Coop                         15:35
 54 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin                      15:55
 55 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis, Solutions Credits      16:25
 56 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Icopal                16:27
 57 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Club                 16:30
 58 Trond H?kon Trondsen (Nor) Team Coop                   16:37
 59 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic         16:48
 60 Torstein Tr?en (Nor) Uno-X
 61 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        17:11
 62 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X                    17:37
 63 Martin Urianstad (Nor) Uno-X                           18:47
 64 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         18:56
 65 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect Veranclas     18:58
 66 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus                    19:19
 67 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe     19:21
 68 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KT     19:54
 69 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        19:55
 70 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    20:10
 71 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop                       20:26
 72 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club
 73 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits          21:46
 74 Simon Sellier (Fra) Direct Energie                     22:41
 75 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 76 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon-Circus                22:53
 77 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   22:54
 78 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Coop                        24:01
 79 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic         24:29
 80 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling                     25:15
 81 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club                25:31
 82 David van der Poel (Ned) Corendon-Circus               25:44
 83 Tom Meeusen (Bel) Corendon-Circus
 84 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic        25:56
 85 Henrik Evensen (Nor) Joker Icopal                      26:30
 86 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Club                27:03
 87 Kristian Kulset (Nor) Uno-X                            27:49
 88 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe R     27:56
 89 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team                  28:03
 90 Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe      28:39
 91 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert                29:23
 92 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy           30:25
 93 Herman Dahl (Nor) Joker Icopal                         30:27
 94 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
 95 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille 
 96 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel 
 97 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy              31:59
 98 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie                    32:15
 99 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      32:41
100 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence KTM       35:19
101 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                  35:25
102 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KT     35:41
103 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert                 36:04
104 Eric Young (USA) Rally Cycling                         37:22
105 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy                   40:45
106 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise        43:29
107 Sindre Kulset (Nor) Uno-X                              51:28

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: