Torowe mistrzostwa świata juniorów 2018: 3 kolejne medale Polaków

Polscy juniorzy sięgnęli w piątek po trzy kolejne medale torowych mistrzostw świata, które rozgrywane są na welodromie w szwajcarskim Aigle.

Dla biało-czerwonych trzeci dzień rywalizacji na torze w Aigle ponownie okazał się być bardzo udany. Nasi reprezentanci trzykrotnie wychodzili do dekoracji medalowych.

Jako pierwszy do worka medali dorzucił się Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra), który już wczoraj sięgnął po srebro w scratchu. Tym razem Filip rywalizował w wyścigu punktowym. Jadąc bardzo aktywnie i pilnując najgroźniejszych rywali zdołał powtórzyć sukces z wczoraj i także tym razem zajął 2. miejsce. Triumfował Australijczyk Lucas Plapp, a trzeci był Duńczyk Robin Juel Skivild.

Po swój drugi medal sięgnęła dziś także Marta Jaskulska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), która rywalizowała w torowym wieloboju, czyli omnium. Poza scratchem, w którym Polka przedwczoraj wywalczyła srebro MŚ, w programie znajdują się także wyścigi tempo, eliminacyjny i punktowy.

Tym razem Marcie brakowało nieco szczęścia i trudniej było jej nawiązać walkę z konkurentkami, ale dzięki bardzo dobrej jeździe w wyścigu tempo oraz w punktowym, zajęła ostatecznie 3. miejsce i zgarnęła brązowy krążek. Najlepsza tym razem okazała się Włoszka Vittoria Guazzini, a drug była Rosjanka Daria Malkova.

Ostatnim łupem podczas piątkowej rywalizacji w Aigle był brąz, jaki Nikola Sibiak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska/SMS Żyrardów) wywalczyła w sprincie indywidualnym. Po dobrej postawie we wczorajszych kwalifikacjach, Polka kontynuowała dziś zmagania od półfinału. Tam uległa ona Chince Jiafang Hu, co oznaczało, że w finale powalczy o trzecie miejsce z Niemką Alessą-Catrioną Propster. W decydującym biegu Sibiak pokonała rywalkę o 0,1 sekundy. Triumfowała Niemka Lea Sophie Friedrich, a na 7. miejscu zmagania zakończyła ostatecznie druga z naszych juniorek, Nikola Seremak (BCM Nowatex Ziemia Darłowska/SMS Żyrardów).

Bardzo dobrze jechał dziś także Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team/SMS Żyrardów), bez problemu przechodząc przez kolejne fazy sprintu indywidualnego, bijąc przy okazji rekord Polski. Niestety, mniej szczęścia miał dziś w tej konkurencji Mateusz Sztrauch (KLTC Konin/ SMS Żyrardów). Odpadł on z dalszej rywalizacji w 1/16 finału. Łączkowski w sobotę będzie kontynuował walkę o awans do strefy medalowej. W 1/4 finału jego rywalem będzie Chińczyk Qi Liu.

Wiktor Richter (UKS Koźminianka Koźminek) i Michał Gałka (UKS Copernicus Toruń) swój udział w wyścigu indywidualnym na dochodzenie zakończyli dziś kolejno na 8. i 12. miejscu.

fot. Daria Abramowicz

fot. Daria Abramowicz

fot. Daria Abramowicz

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: