Torowe mistrzostwa świata juniorów 2018: Filip Prokopyszyn ze srebrem

Filip Prokopyszyn obronił dziś na welodromie w szwajcarskim Aigle tytuł wicemistrza świata juniorów w scartchu.

W drugim dniu juniorskich mistrzostwa świata w kolarstwie torowym biało-czerwoni dostarczyli sporo powodów do radości. Do medalowego worka wpadł kolejny łup, a kilkoro innych naszych reprezentantów pewnie awansowało do kolejnych etapów rywalizacji w swoich konkurencjach.

Zdecydowanie najwięcej pozytywnych emocji dostarczył dziś Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra). Co prawda w kwalifikacjach scratchu zajął on dopiero 10. miejsce, jednak taki wynik dawał mu pewny awans do finału. Tam było już zdecydowanie lepiej.

W wieczornym scratchu, w którym o zwycięstwie decyduje finisz na mecie - zupełnie jak w wyścigu szosowym - Prokopyszyn jechał czujnie, nie dając się zamknąć rywalom. Po zwycięstwo i złoty medal sięgnął Koreańczyk Jooyoung Park, który jako jedyny z całej stawki nadrobił okrążenie, ale nasz reprezentant zajął znakomite, drugie miejsce. Tym samym Filip Prokopyszyn obronił tytuł wicemistrza świata sprzed roku i dorzucił srebro do kadrowego łupu.

Bardzo dobrze spisywał się dziś także startujący w keirinie Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team/SMS Żyrardów), który najpierw wygrał swój bieg w 1. rundzie, a następnie był najszybszy w finale B o miejsca 7-12. Na 42. miejscu zmagania zakończył drugi z Polaków, Bartosz Kucharski (GKK Opty- Mazowsze/SMS Żyrardów).

Z dobrej strony ponownie zaprezentowały się dziś także dwie Nikole z klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Nikola Sibiak i Nikola Seremak, bo o nich mowa, znakomicie rozpoczęły walkę w sprincie indywidualnym. Obie zawodniczki awansowały do 1/4 finału. Tam Sibiak pokonała 2:1 swoją rywalkę, Rosjankę Kseniię Andreevą i jutro powalczy o medal. Seremak niestety w ćwierćfinale uległa swojej konkurentce, Niemce Lei Sophie Fredrich, kończąc tym samym walkę w sprincie.

Do zmagań w wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorek stanęły dziś Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Oliwia Majewska (UKS Copernicus Toruń) oraz Wiktoria Polak (KTK Kalisz). Nasza czwórka zakończyła swój występ na 1. rundzie, gdzie z dalszej walki wyeliminowały ją Niemki. Polski zajęły finalnie 8. miejsce.

W kwalifikacjach tej samej konkurencji, wśród juniorów, jeszcze wczoraj walczyli Michał Gałka, Kacper Walkowiak (obaj UKS Copernicus Toruń), Damian Papierski i Wiktor Richter (obaj UKS Koźminianka Koźminek). Polacy wykręcili jednak dopiero 14. czas, nie przechodząc do dalszej fazy, która toczyła się dziś.

Martyna Maria Kobylińska

Share
Opublikowane przez
Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

Torowy Puchar Świata 2019/20 #4. Polskie sprinty na podium w Cambridge

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wywalczy drugie miejsce w sprincie drużynowym podczas czwartej rundy Torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w nowozelandzkim…

6 grudnia 2019, 14:28

Itzulia Basque Country 2020 z Arrate na początek

Przyszłoroczny wyścig Dookoła Kraju Basków (6-11 kwietnia) ma rozpocząć etap zakończony podjazdem do Arrate, twierdzi dziennik "AS". (więcej…)

6 grudnia 2019, 09:51

Stuart O'Grady dyrektorem Tour Down Under

Były kolarz Stuart O'Grady został zakontraktowany jako nowy dyrektor wyścigu Tour Down Under. (więcej…)

6 grudnia 2019, 07:12

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39