Torowe mistrzostwa świata juniorów 2018: Filip Prokopyszyn ze srebrem

Filip Prokopyszyn obronił dziś na welodromie w szwajcarskim Aigle tytuł wicemistrza świata juniorów w scartchu.

W drugim dniu juniorskich mistrzostwa świata w kolarstwie torowym biało-czerwoni dostarczyli sporo powodów do radości. Do medalowego worka wpadł kolejny łup, a kilkoro innych naszych reprezentantów pewnie awansowało do kolejnych etapów rywalizacji w swoich konkurencjach.

Zdecydowanie najwięcej pozytywnych emocji dostarczył dziś Filip Prokopyszyn (LKS Trasa Zielona Góra). Co prawda w kwalifikacjach scratchu zajął on dopiero 10. miejsce, jednak taki wynik dawał mu pewny awans do finału. Tam było już zdecydowanie lepiej.

W wieczornym scratchu, w którym o zwycięstwie decyduje finisz na mecie - zupełnie jak w wyścigu szosowym - Prokopyszyn jechał czujnie, nie dając się zamknąć rywalom. Po zwycięstwo i złoty medal sięgnął Koreańczyk Jooyoung Park, który jako jedyny z całej stawki nadrobił okrążenie, ale nasz reprezentant zajął znakomite, drugie miejsce. Tym samym Filip Prokopyszyn obronił tytuł wicemistrza świata sprzed roku i dorzucił srebro do kadrowego łupu.

Bardzo dobrze spisywał się dziś także startujący w keirinie Cezary Łączkowski (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team/SMS Żyrardów), który najpierw wygrał swój bieg w 1. rundzie, a następnie był najszybszy w finale B o miejsca 7-12. Na 42. miejscu zmagania zakończył drugi z Polaków, Bartosz Kucharski (GKK Opty- Mazowsze/SMS Żyrardów).

Z dobrej strony ponownie zaprezentowały się dziś także dwie Nikole z klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Nikola Sibiak i Nikola Seremak, bo o nich mowa, znakomicie rozpoczęły walkę w sprincie indywidualnym. Obie zawodniczki awansowały do 1/4 finału. Tam Sibiak pokonała 2:1 swoją rywalkę, Rosjankę Kseniię Andreevą i jutro powalczy o medal. Seremak niestety w ćwierćfinale uległa swojej konkurentce, Niemce Lei Sophie Fredrich, kończąc tym samym walkę w sprincie.

Do zmagań w wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorek stanęły dziś Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat (obie BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Oliwia Majewska (UKS Copernicus Toruń) oraz Wiktoria Polak (KTK Kalisz). Nasza czwórka zakończyła swój występ na 1. rundzie, gdzie z dalszej walki wyeliminowały ją Niemki. Polski zajęły finalnie 8. miejsce.

W kwalifikacjach tej samej konkurencji, wśród juniorów, jeszcze wczoraj walczyli Michał Gałka, Kacper Walkowiak (obaj UKS Copernicus Toruń), Damian Papierski i Wiktor Richter (obaj UKS Koźminianka Koźminek). Polacy wykręcili jednak dopiero 14. czas, nie przechodząc do dalszej fazy, która toczyła się dziś.

Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51