Danielo - odzież kolarska

Prezentacja BinckBank Tour 2018

Kiedyś Eneco Tour, a od dwóch lat pod szyldem BinckBank Tour. 14. edycja wyścigu etapowego we Flandrii oraz Limburgii odbędzie się w dniach 13-19 sierpnia.

Chociaż jest sierpień, a fani kolarstwa dopiero co ekscytowali się rywalizacją w Tour de France, to jak co roku BinckBank Tour da nam namiastkę flandryjskich i ardeńskich wiosennych klasyków. Krótkie, ale strome podjazdy, rwący peleton boczny wiatr i minimalne różnice czasowe – to w skrócie charakterystyka ścigania w Belgii i Holandii.

Rozgrywana w krajach Beneluxu etapówka z cyklu WorldTour premiuje kolarzy preferujących wyścigi jednodniowe. Wyścig obok Tour de Pologne, OVO Energy Tour of Britain oraz Vuelta a Espana będzie jednym z głównych etapów przygotowań kolarzy do wrześniowych mistrzostw świata w austriackim Innsbrucku.  

Na starcie zobaczymy dwóch Polaków – Macieja Bodnara (Bora-hansgrohe) i Łukasza Wiśniowskiego (Team Sky).

Trasa BinckBank Tour 2018

13 sierpnia – etap 1: Heerenveen – Bolsward (177,3 km)

Na początek ścigania organizatorzy przygotowali płaską trasę prowadzącą przez północą Holandię. Kolarze wystartują z miejscowości Heerenveen, a finisz zaplanowano w małym, 10-tysięcznym miasteczku Bolsward w prowincji Fryzja.

14 sierpnia – etap 2: Venray – Venray (12,7 km; jazda indywidualna na czas)

Krótka czasówka w miejscowości Venray, przy płaskiej jak stół trasie, będzie premiowała zawodników specjalizujących się w tej dziedzinie. Kolarze chcący walczyć o podium wyścigu powinni uważać, aby nie odnieść znacznych strat w końcowej klasyfikacji.

15 sierpnia – etap 3: Aalter – Antwerpia (174,9 km)

Kolejny mało wymagający odcinek, idealny dla kolarzy specjalizujących się w sprintach. Meta etapu usytuowana będzie w Antwerpii. Miasto to położone w północnej Belgii w 1920 roku gościło Letnie Igrzyska Olimpijskie.

16 sierpnia – etap 4: Blankenberge – Ardooie (166,3 km)

Po raz kolejny etap przygotowany dla kolarzy lubiących szybkie finisze. Profil znów nie zapowiada by mogło dojść do większej selekcji. W 2016 i 2017 roku w Ardooie triumfował mistrz świata Peter Sagan.

17 sierpnia – etap 5: Sint-Pieters-Leeuw – Lanaken (204,4 km)

Jeden z najdłuższych odcinków tegorocznej odsłony BinckBank Tour i prawdopodobnie ostatnia szansa dla sprinterów, aby odnieść zwycięstwo etapowe.

18 sierpnia – etap 6: Riemst – Sittard-Geleen (182,2 km)

Etap z metą Sittard-Geleen poprowadzi po pagórkowatym terenie. Holenderskie podjazdy po wąskich dróżkach nie są długie, ale ich nachylenie często przekracza 10%, co zapewne sprawi niektórym kolarzom problemy.  

19 sierpnia – etap 7: Lacs de l’Eau d’Heure – Geraardsbergen (215,6 km)

Tradycją wyścigu stał się ostatni etap z finałem na Muurze w Geraardsbergen. Nie inaczej będzie i w tym roku. Królewskie rozdanie poprowadzi przez dobrze już poznaną trasą, która przypomina ostre podjazdy monumentu Ronde van Vlaanderen. Do pokonania będzie 18 flandryjskich bergów w tym 3 x Onkerzelestraat (1,5 km; 3%), 2 x Muur-Kapelmuur (1,1 km; 8,7%), 3 x Bosberg (1 km; 6%) oraz 3 x brukowy Denderoordberg (700 m; 8%).  

Faworyci

Głównymi faworytami do zwycięstwa, będą zawodnicy drużyny Quick-Step Floors, którzy zdominowali rywalizację podczas tegorocznej wiosennej kampanii. O triumf może powalczyć zwycięzca wyścigu Ronde van Vlaanderen Niki Terpstra. Nie bez szans jest także triumfator wyścigu sprzed pięciu lat Zdenek Stybar oraz mistrz Belgii w wyścigu ze startu wspólnego Yves Lampaert.

Po bardzo dobrej jeździe podczas lipcowego Tour de France okazji do wygranej poszuka mistrz olimpijski Greg Van Avermaet (BMC Racing Team). Belg, który specjalizuje się w jednodniowych wyścigach, jeszcze nigdy nie wygrał końcowej klasyfikacji BinckBank Tour. W 2015 roku ukończył wyścig na drugiej pozycji.

Powrót na tron planuje Tim Wellens (Lotto Soudal), który w tej etapówce triumfował dwukrotnie, w latach 2014 i 2015. Innymi zawodnikami na których warto zwrócić uwagę są: Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), który w zeszłym sezonie stanął na najniższym stopniu podium, Michael Valgren (Astana) zwycięzca tegorocznej odsłony Amstel Gold Race i czwarty zawodnik Ronde van Vlaanderen, oraz Oliver Naesen (Ag2r La Mondiale), trzeci zawodnik wyścigu w 2016 roku. 

W rywalizacji sprinterów o zwycięstwa powalczy Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo). Holender wraca do ścigania po wycofaniu się na 12. etapie “Wielkiej Pętli”. We Francji 25-latek triumfował na dwóch odcinkach. Wygranych będzie szukał także pominięty w składzie Mitchelton-Scott na Tour de France Caleb Ewan

Marcel Kittel (Katusha-Alpecin) będzie próbował poprawić swoją statystykę zwycięstw w sezonie. Niemiec w tym roku wygrał tylko dwa etapy, podczas marcowego Tirreno-Adriatico. Wśród sprinterów zamieszać może także zawodnik ekipy Bora-hansgrohe Sam Bennett. Irlandczyk podczas Giro d’Italia wygrał trzy etapy, a dobra postawa w belgijsko-holenderskim jeszcze bardziej wzmocniłaby jego pozycję wśród najszybszych kolarzy.

Lista startowa

Bonifikaty

Organizatorzy kontynuują tradycję tzw. “złotego kilometra”. Na każdym etapie, około 20 kilometrów przed metą, wyznaczany jest odcinek 1 kilometra, na którym umiejscowiono trzy lotne finisze. Na każdym zdobyć można bonifikaty czasowe – 3 – 2 – 1 sekundy dla pierwszych trzech kolarzy.

Historia

Początki wyścigu sięgają 1948 roku. Wtedy po raz pierwszy rozegrano Tour of Netherlands, ale regularne zmagania odbywają się dopiero od 1975 roku. W latach 2005-2016 wyścig był rozgrywany pod nazwą Eneco Tour. Organizatorzy poprzez wyścig starają się zbliżyć do siebie kraje Beneluxu, dlatego co roku etapy odbywają się w Belgii i Holandii. Pierwszą edycję wyścigu wygrał Bobby Julich, wyprzedzając Erika Dekkera i Leifa Hoste. Wystarczającą przewagę zdobył ostatniego dnia, podczas jazdy indywidualnej na czas. Najczęściej, bo dwa razy, wygrywali Jose Ivan Gutierrez, Edvald Boasson Hagen i Tim Wellens. W zeszłym sezonie w klasyfikacji generalnej triumfował Tom Dumoulin.

Najlepsze polskie osiągnięcie należy do Michała Kwiatkowskiego, który w 2013 roku ukończył wyścig na 8. miejscu.

Przed rokiem

1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                      24:34:33
2 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         00:17
3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    00:46
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                00:51
5 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   01:14
6 Michael Valgren Andersen (Den) Astana                  01:15
7 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       01:53
8 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:59
9 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               02:12
10 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors                    02:23

Transmisja

Relację na żywo przeprowadzi Eurosport 1. Transmisje codziennie o godzinie 15:00, z wyjątkiem piątku 14:30 oraz weekendu. W sobotę Eurosport 2 zaplanował retransmisję etapu o 18:00, a w niedzielę o 20:00.