Tour of Utah 2018: etap 5. Sepp Kuss jak młody bóg

Sepp Kuss (LottoNL - Jumo) po samotnym rajdzie do stacji narciarskiej Snowbird wygrał piąty etap Tour of Utah i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

23-letni Amerykanin ostatnie 8 kilometrów królewskiego etapu spędził na czele, samotnie osiągając metę. Drugi, ze stratą 39 sekund, dojechał Ben Hermans (Israel Cycling Academy), a trzeci Peter Stetina (Trek-Segafredo).

W klasyfikacji generalnej Kuss, który wygrał dwa etapy, ma 1:21 przewagi nad Hermansem i 2:05 nad Joe Dombrowskim (EF Education First-Drapac).

Kolarze na dystansie 158 kilometrów zmierzyli się z przełęczą Guardsmans (110 km; 12,1 km; 6,9%) i stromym finałem do Snowbird (10,4 km; 7,9%).

Na pierwszych 20 kilometrach etapu udało odjechać się niewielkiej grupce, w której znaleźli się Daniel Jaramillo (Unitedhealthcare), Pascal Eenkhoorn (LottoNL-Jumbo), Nathan Brown (EF Education First-Drapac), Griffin Easter (303 Project), Brayan Gomez (Holowesko) i Joe Rosskopf (BMC Racing). Gonili ich zawzięcie Cameron Meyer (Mitchelton-Scott), Nigel Ellsay (Rally Cycling), Thomas Revard (Hagens Berman Axeon), Ulises Castillo (Jelly Belly), Joe Lewis (Holowesko), William Clarke (EF Education First-Drapac), Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), Damiano Cima (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini), Sebastian Haedo (Unitedhealthcare) oraz Emilie Jean (Silber), ale akcja nie zyskała aprobaty i, mimo połączenia się grupek, peleton prowadzony przez LottoNL-Jumbo i Trek-Segafredo szybko zamknął akcję.

Po 50 kilometrach pozwolenie na odjazd zyskali znowu Jaramillo i Meyer, tym razem w towarzystwie Evana Huffmanna (Rally Cycling), Kiela Reijnena i Niklasa Ega (Trek-Segafredo), Ivana Santaromity (Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini), Kiliana Frankiny'ego (BMC Racing), Rubena Plazy (Israel Cycling Academy), Jonny'ego Clarke'a (Unitedhealthcare) i Taylora Sheldena (Jelly Belly). Grupka wypracowała sobie niemal cztery minuty przewagi i jako pierwsza osiągnęła podnóże wspinaczki na rozpoczynającą się po 100 kilometrach Guardsmans Pass.

Na pierwszych kilometrach wspinaczki kontakt stracił Shelden, a następnie koło puścili Meyer, Reijnen i Plaza. Jako pierwsi na szczycie zameldowali się Jaramillo i Frankiny, ale na 28-kilometrowych zjazdach reszta towarzystwa zdołała bez większych problemów dołączyć. Peleton prowadzony przez kolarzy LottoNL-Jumbo i EF Education First-Drapac tracił na szczycie dwie minuty i przymierzał się do rozgrywki na wspinaczce do Snowbird.

Akcja Frankiny'ego i spółki zniknęła na 10 kilometrów przed metą, gdy tylko rozpoczął się finałowy podjazd. Gry taktyczne czy powolne odczepianie rywali nie zdołało się zacząć, bo na 8 kilometrów przed metą samotnie ruszył lider wyścigu. Kuss nie oglądał się na rywali i ku zaskoczeniu całej grupki zniknął jej szybko z pola widzenia.

Bezradni byli podopieczni Jonathana Vaughtersa, natomiast samotnie gonił Ben Hermans (Israel Cycling Academy), utrzymując Amerykanina przez kilka kilometrów w zasięgu wzroku, ale mimo sporego wysiłku nie mogąc wskoczyć mu na koło. Na 3 kilometry przed metą Belg tracił 30 sekund, a kolejni zawodnicy 40-50 sekund.

Kuss nie wydawał się być w żadnym stopniu zmęczony, co kilkaset metrów wstawał z siodełka i pewnie pokonywał kolejne kilometry. Goniący Hermans nie był w stanie nawiązać walki, a straty kolejnych kolarzy zaczynały niebezpiecznie przekraczać barierę minuty.

23-letni Amerykanin na mecie przybijał piątki kibicom i z uśmiechem na ustach wjechał na metę, wygrywając drugi w tej edycji etap Tour of Utah.

Wyniki 5. etapu The Larry H.Miller Tour of Utah 2018 (2.HC), Canyons Village - Snowbird Ski and Summer (157,7 km):

  1 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                        4:02:32
  2 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               00:39
  3 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     01:18
  4 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     01:27
  5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
  6 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
  7 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
  8 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Aevolo         01:43
  9 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 01:47
 10 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac          02:04
 11 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly                       02:09
 12 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 02:17
 13 Jack Burke (Can) Jelly Belly                           02:32
 14 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      02:54
 15 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  03:05
 16 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
 17 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    03:13
 18 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   03:20
 19 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling                        03:31
 20 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:40
 21 Angus Lyons (Aus) Mobius Bridgelane                    04:33
 22 Alex Hoehn (USA) Aevolo                                04:40
 23 Nickolas Zukowsky (Can) Silber                         05:17
 24 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Holowesko-Cita     05:33
 25 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo                         05:45
 26 Griffin Easter (USA) 303 Project                       05:49
 27 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team                  06:03
 28 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate-KHS                06:49
 29 Ed Anderson (USA) Hagens Berman Axeon                  06:51
 30 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon
 31 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               06:52
 32 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo                       07:56
 33 Gage Hecht (USA) Aevolo
 34 Connor Brown (USA) Mobius Bridgelane                   10:18
 35 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare                10:56
 36 Peter Livingstone (Aus) Mobius Bridgelane              11:10
 37 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy               12:20
 38 Jordan Cheyne (Can) Elevate-KHS                        12:26
 39 Thomas Revard (USA) Hagens Berman Axeon                13:57
 40 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           13:58
 41 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare                   13:59
 42 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 43 Cullen Easter (USA) 303 Project
 44 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       16:06
 45 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
 46 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 47 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
 48 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini
 49 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 50 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      16:33
 51 Flavio De Luna (Mex) 303 Project                       17:11
 52 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 17:46
 53 Isaiah Newkirk (USA) 303 Project                       19:30
 54 Lance Haidet (USA) Aevolo
 55 Lionel Mawditt (Aus) Jelly Belly
 56 Tony Baca (Mex) 303 Project                            20:31
 57 Adam Roberge (Can) Silber                              21:34
 58 Emile Jean (Can) Silber                                21:38
 59 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-Scott
 60 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini                  24:17
 61 Brian McCulloch (USA) Elevate-KHS
 62 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini
 63 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini
 64 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon
 65 Cormac McGeough (Irl) Jelly Belly
 66 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 67 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy
 68 Danick Vandale (Can) Silber
 69 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly
 70 Nicolas Masbourian (Can) Silber
 71 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
 72 Charles Etienne Chretien (Can) Silber
 73 Pier-André Côté (Can) Silber
 74 Morgan Schmitt (USA) Holowesko-Citadel
 75 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott
 76 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 77 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare
 78 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare
 79 Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy
 80 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 81 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel
 82 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 83 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling
 84 Bernat Font Mas (Spa) 303 Project
 85 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini
 86 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
 87 Danny Pate (USA) Rally Cycling
 88 Benjamin Wolfe (USA) Jelly Belly
 89 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 90 Michael Hernandez (USA) Aevolo
 91 Jan Maas (Ned) LottoNL-Jumbo
 92 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo
 93 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon
 94 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon              24:29
 95 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         25:17
 96 George Simpson (USA) Elevate-KHS                       26:19
 97 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
 98 Jesse Coyle (Aus) Mobius Bridgelane                    26:22
 99 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly                       28:15
100 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  28:52
101 Samuel Bassetti (USA) Elevate-KHS                      28:54
102 Laurent Gervais (Can) Aevolo                           33:42
103 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac             35:37

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

  1 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo                       18:32:00
  2 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               01:21
  3 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         02:05
  4 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
  5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       02:07
  6 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 02:27
  7 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Aevolo         02:33
  8 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac          02:40
  9 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly                       03:01
 10 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                     03:17
 11 Robert Britton (Can) Rally Cycling                     03:27
 12 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo                    03:59
 13 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling                        04:08
 14 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team                    04:58
 15 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare                 05:52
 16 Jack Burke (Can) Jelly Belly                           06:24
 17 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo                      06:39
 18 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               07:17
 19 Angus Lyons (Aus) Mobius Bridgelane                    08:23
 20 Alex Hoehn (USA) Aevolo                                08:29
 21 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon                 08:34
 22 Nickolas Zukowsky (Can) Silber                         09:05
 23 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel                   10:40
 24 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate-KHS                10:42
 25 Ed Anderson (USA) Hagens Berman Axeon                  10:45
 26 Griffin Easter (USA) 303 Project                       10:57
 27 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  13:32
 28 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare                14:37
 29 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare
 30 Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo                       14:43
 31 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac           15:51
 32 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Holowesko-Cita     18:01
 33 Evan Huffman (USA) Rally Cycling                       19:43
 34 Gage Hecht (USA) Aevolo                                20:13
 35 Peter Livingstone (Aus) Mobius Bridgelane              22:22
 36 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo                         22:32
 37 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy               24:34
 38 Thomas Revard (USA) Hagens Berman Axeon                25:48
 39 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       26:20
 40 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team                  26:34
 41 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              26:47
 42 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo                       28:20
 43 Cullen Easter (USA) 303 Project                        28:51
 44 Connor Brown (USA) Mobius Bridgelane                   29:36
 45 Flavio De Luna (Mex) 303 Project                       30:06
 46 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling                     30:19
 47 Isaiah Newkirk (USA) 303 Project                       32:36
 48 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      36:39
 49 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott                   36:54
 50 Bernat Font Mas (Spa) 303 Project                      36:55
 51 Jordan Cheyne (Can) Elevate-KHS                        39:34
 52 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini                  41:34
 53 Nicolas Masbourian (Can) Silber                        42:46
 54 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare                   43:50
 55 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo                   44:10
 56 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini                 44:18
 57 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling                       44:30
 58 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly         44:35
 59 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          44:41
 60 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare           45:00
 61 Tony Baca (Mex) 303 Project                            46:51
 62 Charles Etienne Chretien (Can) Silber                  47:08
 63 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon               47:54
 64 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-Scott             48:13
 65 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare                 48:44
 66 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon                 49:14
 67 Samuel Bassetti (USA) Elevate-KHS                      49:21
 68 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini                   50:40
 69 Lionel Mawditt (Aus) Jelly Belly                       51:05
 70 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini                  51:34
 71 Danick Vandale (Can) Silber                            52:29
 72 Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy                52:52
 73 Ruben Companioni (Cub) Holowesko-Citadel               53:01
 74 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon             53:35
 75 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini                54:26
 76 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                    54:32
 77 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         54:35
 78 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo                       55:51
 79 Jan Maas (Ned) LottoNL-Jumbo                           55:55
 80 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  56:02
 81 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    56:05
 82 Benjamin Wolfe (USA) Jelly Belly                       56:29
 83 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy           57:26
 84 George Simpson (USA) Elevate-KHS                       57:35
 85 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly                       57:47
 86 Emile Jean (Can) Silber                                59:02
 87 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy         01:00:50
 88 Pier-André Côté (Can) Silber                        01:00:51
 89 Michael Hernandez (USA) Aevolo                      01:01:06
 90 Lance Haidet (USA) Aevolo                           01:01:17
 91 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                   01:01:43
 92 Adam Roberge (Can) Silber                           01:01:49
 93 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel          01:03:30
 94 Cormac McGeough (Irl) Jelly Belly                   01:06:50
 95 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon           01:07:15
 96 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy              01:07:53
 97 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott                   01:08:02
 98 Morgan Schmitt (USA) Holowesko-Citadel              01:08:22
 99 Danny Pate (USA) Rally Cycling                      01:08:24
100 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac          01:08:43
101 Brian McCulloch (USA) Elevate-KHS                   01:09:17
102 Jesse Coyle (Aus) Mobius Bridgelane                 01:15:02
103 Laurent Gervais (Can) Aevolo                        01:17:52

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: