Esteban Chaves ofiarą wirusa Epsteina-Barra

Esteban Chaves

Kolumbijski wspinacz Esteban Chaves nie weźmie udziału w zbliżającym się Vuelta a Espana. U kolarza Mitchelton-Scott zdiagnozowano kilka problemów wirusowych, w tym Epsteina-Barra, a także problemy z zatokami i alergią.

Chaves w tym roku świetnie rozpoczął Giro d'Italia. Triumfował na pierwszym górskim etapie pod Etnę, ale w kolejnych dniach zgasł, nie znajdując nawet sił na pomoc liderowi Simonowi Yatesowi. Po zakończeniu wyścigu przeszedł serię badań, które miały wykryć źródło niezrozumiałej słabości.

Epstein-Barr nie jest ani nie znanym, ani rzadkim wirusem, ale testy wykazały, że u Estebana zyskiwał na sile i atakował, gdy jego układ odpornościowy był osłabiony lub w czasie zmęczenia, co najwyraźniej miało miejsce podczas wyścigów lub intensywnych treningów. Jednocześnie wywołane wirusem osłabienie prawdopodobnie narażało na ataki ze strony innych wirusów

 - wyjaśnił przyczynę problemów Manuel Rodriguez, lekarz zespołu Mitchelton-Scott.

Chaves od końca maja odpoczywa i nie zna terminu swojego powrotu do peletonu. Ostatnio przeszedł zabieg na zatoki oraz otrzymał pozwolenie na treningi.

Cieszę się, że mogę wrócić na rower. Nadal męczę się, ale wrażenia są już inne, to inne cierpienie od tego co doświadczałem wcześniej. Teraz to typowy ból, który odczuwamy, gdy rozpoczynamy od nowa, po tak długiej przerwie. Jesteśmy na dobrej drodze. Musimy zachować cierpliwość i przekonanie, że wiemy co robimy

 - powiedział sam rekonwalescent.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: