Adrien Costa stracił nogę

Adrien Costa

Były kolarz Adrien Costa stracił nogę w poważnym wypadku w górach Sierra Nevada. Zbiórka pieniędzy na jego leczenie momentalnie odbiła się dużym echem w zawodowym peletonie, którego bramy młody Amerykanin przekroczył tylko na chwilę.

20-letni Costa, który po fantastycznej karierze w szrankach juniorskich i młodzieżowych kolarstwo porzucił w połowie ubiegłego roku, uważany był za jeden z najwybitniejszych talentów wchodzących w ostatnich latach do zawodowego peletonu.

Amerykanin po półtora roku ścigania w kategorii młodzieżowej zdecydował się na odstawienie roweru. Bezpośrednią, choć nie akcentowaną oficjalnie, przyczyną tego wyboru była śmierć Chada Younga, jego drużynowego kolegi, który zmarł w wyniku ran odniesionych w wypadku na trasie Tour of the Gila. Costa przez ostatnie półtora roku skupiał się na studiach na Oregon State University oraz podróżowaniu.

20-latek wspinał się na Mount Conness w paśmie Sierra Nevada w stanie Kalifornii. Według opisu zdarzenia, zamieszczonego w internecie przez zespół Hagens Berman Axeon, do wypadku doszło 29 lipca, na wysokości niemal 3500 metrów nad poziomem morza. Wspinający się po rumowisku skalnym Costa został uderzony przez ważącą niemal dwie tony skałę, która strzaskała mu prawą nogę.

Byłemu kolarzowi pomogła dwójka przebywających w okolicy wspinaczy, a dzięki ich szybkiej reakcji po rannego Amerykanina przyleciał helikopter, który w rejonie oddelegowany był do gaszenia pożarów. W szpitalu lekarzom udało się uratować będącego już w krytycznym stanie Costę, ale konieczna okazała się amputacja nogi za kolanem.

Zespół Hagens Berman Axeon, którego barwy Costa reprezentował jako młodzieżowiec, zorganizował zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia. W ciągu pierwszego dnia zebrano ponad 70 tysięcy dolarów, a akcję publicznie wsparli m.in. Romain Bardet, Michael Valgren czy Laurens Ten Dam.

Costa w czasie swojej krótkiej kariery zdołał zdobyć dwa medale mistrzostw świata juniorów w jeździe na czas (2014 i 2015), wygrać dwukrotnie Tour de Pays Vaud czy zająć drugie miejsce w juniorskim Wyścigu Pokoju. Jako pierwszoroczny młodzieżowiec triumfował w Tour de Bretagne (2.2), zajął 2. miejsce w Tour de Utah (2.HC), 3. w Tour de l'Avenir (2.Ncup) i Rhone-Alpes Isere Tour (2.2), a także 5. w Le Tryptique des Monts et Chateaux (2.2). W 2016 roku odbył staż w ekipie Etixx-Quick Step.

Zbiórkę na rzecz Adriena Costy wesprzeć można tutaj.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

5 Comments

 1. Eder

  10 sierpnia 2018, 15:49 o 15:49

  Heh dziwak, zrezygnował z kolarstwa ze strachu przed śmiercią, a poszedł się wspinać

 2. vip

  11 sierpnia 2018, 08:28 o 08:28

  Nie ładnie tak kogoś oceniać!

  • pop

   11 sierpnia 2018, 09:29 o 09:29

   "nieładnie" jeśli już

   • vip

    11 sierpnia 2018, 16:14 o 16:14

    Racja.

 3. Karol

  11 sierpnia 2018, 11:05 o 11:05

  Kazdy kto wybiera sie w wysokie gory w jakis sposob igra ze smiercia.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: