Mistrzostwa Europy 2018. Urszula Łoś z rekordem Polski

Urszula Łoś ustanowiła dziś na torowych mistrzostwach Europy nowy rekord Polski w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego.

Sprint indywidualny mężczyzn

Piątego dnia torowych mistrzostw Europy w Glasgow kontynuowana była walka o medale w sprincie indywidualnym mężczyzn. Wznowiono ją na poziomie ćwierćfinałów, jednak do tej rundy nie zdołali już dotrzeć Polacy. Przypomnijmy, że zarówno Mateusz Lipa, jak i Rafał Sarnecki, przegrali swoje biegi przeciwko Holendrom w 1/8 finału. Tym samym zakończyli zmagania odpowiednio na 14. i 16. miejscu.

Na drodze kolejnych, rozgrywanych biegów do walki o złoto awansowali Niemiec Stefan Botticher i Holender Jeffrey Hoogland. Tam lepszy okazał się ten pierwszy, zdobywając tytuł mistrza Europy w sprincie. Walkę o brąz wygrał zaś Holender Harrie Lavreysen, pokonując Brytyjczyka Jacka Carlina.

PEŁNE WYNIKI

Madison mężczyzn

Niezwykle istotnym, dającym szansę na medal, startem dla Polaków był dziś z pewnością męski madison. Charakterystyczny wyścig, w którym zawodnicy ścigają się w parach, zmieniając się w walce poprzez widowiskowe wypchnięcie za ręce.

Polski duet - Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski - bronili w tej konkurencji wywalczonego przed rokiem brązowego krążka. Łatwo jednak nie było, i jak sami przyznawali po starcie, wyścig nie ułożył się po prostu po ich myśli.

Rywalizację zdominowały duety Belgów (Kenny De Ketele i Robbe Ghys) oraz Niemców (Theo Reinhardt i Roger Kluge). Utrzymywali się oni na czele przez większą część wyścigu, rozgrywanego na 200 okrążeniach. Im także, jako jedynym z całej stawki, udało się nadrobić okrążenie i zdobyć po dodatkowe 20 punktów bonifikaty. Walkę nawiązywali także Ethan Hayter i Oliver Wood z Wielkiej Brytanii, a także Sebastian Mora i Albert Torres z Hiszpanii. W skrócie - o medale walczyli czołowi kolarze świata w tej konkurencji.

Ostateczne po złoto sięgnęli Belgowie, pokonując o 9 punktów Niemców. Miejsca na podium torowych mistrzostw Europy dopełnili Brytyjczycy, tracąc 18 punktów do zwycięskiej pary. Polacy zakończyli ten wyścig na dobry, 6. miejscu.

PEŁNE WYNIKI

500m ze startu zatrzymanego kobiet

Zdecydowanie lepszy dzień, niż nasza dwójka z madisona, miała Urszula Łoś, która kapitalnie spisała się w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. W kwalifikacjach wykręciła ona kapitalny czas 33.826, o sekundę poprawiając dotychczasowy rekord Polski. Łoś zajęła dzięki temu 4. miejsce i pewnie awansowała do finałowej rozgrywki. Druga z Polek, Marlena Karwacka, zakończyła zmagania na 11. pozycji.

W finale 500 metrów Łoś pojechała już minimalnie wolniej (33.940), jednak uzyskany rezultat pozwolił zakończyć jej zmagania na wysokim, 5. miejscu. Po złoto sięgnęła tu Rosjanka Daria Shmeleva, pokonując Ukrainkę Olenę Starikovą oraz Niemkę Miriam Welte.

PEŁNE WYNIKI

Omnium kobiet

Ostatni, czwarty komplet medali czekający na kolarki i kolarzy w poniedziałek, do wywalczenia był w kobiecym omnium. Tu biało-czerwone barwy reprezentowała Daria Pikulik, zaliczając świetne otwarcie. W scratchu, pierwszej z czterech konkurencji, zajęła ona 3. miejsce.

Zajęte później 8. miejsce w wyścigu tempo spowodowało nieznaczny spadek Polki w klasyfikacji łącznej, ale po zajęciu 10. miejsca w wyścigu eliminacyjnym wciąż jeszcze miała szanse na wskoczenie na podium.

Finałem, zamykającym rywalizację w omnium, był wyścig punktowy, który mógł całkowicie odwrócić koleje losu. Tu jednak o przypadku nie było już mowy. Po pewne zwycięstwo sięgnęła Holenderka Kirsten Wild, przypieczętowując tym samym swój triumf w klasyfikacji łacznej omnium. Srebro wywalczyła Brytyjka Katie Archibald, zaś brąz trafił do Włoszki Letizii Paternoster. Pikulik zmagania w omnium ostatecznie zakończyła na dobrym, 6. miejscu.

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: