Mistrzostwa Europy

Mistrzostwa Europy 2018. Marta Bastianelli zdobyła złoto

31-letnia Włoszka Marta Bastianelli została w Glasgow mistrzynią Europy elity w wyścigu ze startu wspólnego.

Srebro wywalczyła obrończyni tytułu Marianne Vos (Holandia), a podium uzupełniła Lisa Brennauer (Niemcy).

Z sześciu reprezentantek Polski, które stanęły na starcie, żadna nie została sklasyfikowana.

Peleton kobiet rywalizował na 14,2-kilometrowej rundzie w centrum Glasgow. Pokonywane dziewięciokrotnie okrążenie było techniczne, z licznymi zakrętami i kilkoma krótkimi, sztywnymi podjazdami. Linię startu/mety wyznaczono przy najstarszym parku w Wielkiej Brytanii – Glasgow Green.

Kolarki od początku jechały w wysokim tempie, a interwałowy charakter wyścigu szybko zaczął zbierać swoje żniwo. Po kilku mocnych naciągnięciach, ucieczkę zawiązały Lucinda Brand (Holandia), Nadia Quagliotto (Włochy), Lisa Klein (Niemcy), Juliette Labous (Francja) i Sophie Wright (Wielka Brytania). Piątka uciekinierek po trzecim okrążeniu zdobyła 1:21 przewagi. W peletonie pozostały zaledwie dwie Polki, Katarzyna Pawłowska i Katarzyna Wilkos.

Przewaga rosła, gdyż nie było komu gonić, ale współpraca w ucieczce również nie układała się. Brytyjka w takim układzie zaatakowała i nie napotykając oporu, objęła samotne prowadzenie. Kolejną rundę ukończyła 32 sekundy przed Klein. 49 sekund traciły pozostałe zawodniczki z ucieczki, a peleton jechał spóźniony o 2:13.

Brand i Quagliotto zwolniły, Labous i Klein także zostały doścignięte. 19-letnia Wright kontynuowała odjazd, który był jednak skazany na niepowodzenie.

Przedostatnie okrążenie na czele rozpoczął już kto inny, Chantal Blaak (Holandia), Elena Cecchini (Włochy) i Alice Barnes (Wielka Brytania), następnie prowadzenie objęły Anna van der Breggen (Holandia) i Elisa Longo Borghini (Włochy). Do tej dwójki przeskoczyła Danielle Rowe (Wielka Brytania).

Na finałowe 14 kilometrów uciekinierki wjechały 40 sekund przed główną grupą. Zaledwie 15 sekund traciły Aude Biannic (Francja) i Floortje Mackaij (Holandia), którym również udało się powiększyć czołówkę. Pościg napędzały kolarki z Holandii, mimo tego, że miały dwie koleżanki z przodu.

9 kilometrów przed końcem w swoim stylu zaatakowała Van der Breggen. Longo Borghini nie dała się jej jednak zgubić, a nawet dwukrotnie sprawdziła mistrzynię olimpijską.

Dwójka mogła odjechać na metę, ale Holenderka nie zamierza dawać zmian. Koniec, końcem zostały wchłonięte w momencie wjazdu na ostatni kilometr. Finisz z grupy należał do Marty Bastianelli, która o kilka długości roweru wyprzedziła Vos.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2018 – wyścig ze startu wspólnego elity kobiet (CC), Glasgow (127,8 km):

DNF Tetiana Riabchenko (Ukraina)
DNF Ane Santesteban Gonzalez (Hiszpania)